| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Jak ocenić, czy przebudowa domu będzie opłacalna? Oto odpowiedź

Jak ocenić, czy przebudowa domu będzie opłacalna? Oto odpowiedź

Planując zakres prac związanych z przebudową domu, pamiętaj, że największe koszty związane są z przebudową jego fundamentów, dlatego tak wprowadzaj zmiany, żeby tego uniknąć. Nieopłacalna jest także nadbudowa domu o konstrukcji drewnianej, bo zazwyczaj trzeba wzmocnić jego ściany. Dokładnie rozważ również adaptację poddasza na mieszkalne.

Murator pomaga

Przy obecnym stanie wiedzy technicznej i możliwościach technologicznych nie ma żadnego problemu z przebudową już istniejącego budynku – wykonaniem nowych otworów okiennych lub drzwiowych, przebudową klatki schodowej na bardziej funkcjonalną czy zmianą układu geometrycznego więźby dachowej.

Jedynym ograniczeniem są przepisy rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, plan miejscowy lub warunki zabudowy oraz możliwości finansowe inwestora.

Nadbudowa domu

Zazwyczaj domy dwu-, trzypiętrowe mają wystarczająco mocne fundamenty i można je nadbudować o jeszcze jedną kondygnację. Jeśli nowych kondygnacji miałoby być więcej, potrzebne będą badania gruntu wykonane przez uprawnionego geotechnika.

Dzięki znajomości parametrów gruntu można będzie dokładnie określić nośność istniejących fundamentów, co może uchronić inwestora przed kosztownym ich wzmacnianiem. Jeżeli fundamenty starego budynku są za słabe, lepiej zrezygnować z nadbudowy. Ewentualna nadbudowa powinna być realizowana w lekkiej technologii, na przykład szkieletowej (stalowej lub drewnianej), a dach należy pokryć blachodachówką.

Nadbudowa domu o konstrukcji drewnianej może być nieopłacalna. Ściany mają stosunkowo niewielką nośność i zazwyczaj wymagają wzmocnienia. Nośność stropów drewnianych też jest mniejsza niż żelbetowych monolitycznych lub gęstożebrowych, nie zawsze będzie można wykończyć je posadzką kamienną lub postawić na nich ciężką wannę z hydromasażem.

Dobudowa domu

Jeżeli stary budynek jest podpiwniczony, to ma to wpływ na zakres prac fundamentowych. Musimy z posadowieniem dobudowy zejść do poziomu istniejących fundamentów, czyli zrobić piwnicę lub fundamenty schodkowe. Obowiązuje bowiem zasada, że posadowienie sąsiadujących ze sobą starych i nowych fundamentów powinno być na tym samym poziomie.

Łatwiej zatem jest w przypadku remontu domu, który de facto jest dobudową do budynku niepodpiwniczonego - wówczas jest mniej prac ziemnych. Natomiast wybór rozwiązań technologicznych i materiałowych jest dowolny.

Konstrukcja nowej części domu musi być odpowiednio oddylatowana od starego domu. To ważne, bo dobudowana część będzie podlegała naturalnemu procesowi osiadania i naprężenia na styku obu części, co może powodować zniszczenia zarówno tej nowej, jak i starej. Szczeliny dylatacyjne można ukryć, na przykład pod rurą spustową, lub wyeksponować, by tworzyły naturalny podział elewacji.

Adaptacja poddasza

Chcąc dokonać adaptacji poddasza na cele mieszkalne, należy sprawdzić nośność stropu poddasza. Zwykle wymaga wzmocnienia, ponieważ podczas adaptacji dociąża się go dodatkowymi warstwami podłogi, ścianami działowymi, a także większym obciążeniu użytkowym.

Więźba dachowa zazwyczaj wymaga wzmocnienia, gdy chcemy położyć dachówkę na dachu dotychczas pokrytym papą. Warto się jednak zainteresować historią domu – zdarza się bowiem, że pierwotnie dach był wykończony dachówką, a w trakcie jego użytkowania pokrycie zostało zmienione na blachę lub papę na deskowaniu. W takim przypadku, jeżeli drewniane elementy więźby są w dobrym stanie technicznym, można przy niewielkich nakładach finansowych wymienić pokrycie na cięższe.

Przeczytaj dodatkowo:
Zalanie domu. Jak przeprowadzic naprawę tynku,...

Zalanie domu lub zalanie mieszkania to nieprzyjemne wydarzenia. Dowiedz się, jak powinna wyglądać naprawa...

15 narzędzi, które musisz mieć w domowym...

Domowy warsztat u każdego wygląda inaczej w zależności od potrzeb i zainteresowań. Są jednak narzędzia, bez...

Duża zmiana niewielkim kosztem, czyli metamorfoza...

Czas na wymianę starych nieszczelnych okien? Można przy tej okazji je powiększyć. Jeśli nowe będą tej samej...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Remont mieszkania po polsku. Ile wydajemy na...

Większość Polaków planuje remont mieszkania na miesiące letnie. Z reguły prace remontowe...

Konkurs Remont Roku 2017

Planujesz remont domu lub mieszkania? Weź udział w konkursie! Nagroda główna zostanie przyznana w...