| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Jak ocenić, czy przebudowa domu będzie opłacalna? Oto odpowiedź

Jak ocenić, czy przebudowa domu będzie opłacalna? Oto odpowiedź

Planując zakres prac związanych z przebudową domu, pamiętaj, że największe koszty związane są z przebudową jego fundamentów, dlatego tak wprowadzaj zmiany, żeby tego uniknąć. Nieopłacalna jest także nadbudowa domu o konstrukcji drewnianej, bo zazwyczaj trzeba wzmocnić jego ściany. Dokładnie rozważ również adaptację poddasza na mieszkalne.

Murator pomaga

Przy obecnym stanie wiedzy technicznej i możliwościach technologicznych nie ma żadnego problemu z przebudową już istniejącego budynku – wykonaniem nowych otworów okiennych lub drzwiowych, przebudową klatki schodowej na bardziej funkcjonalną czy zmianą układu geometrycznego więźby dachowej.

Jedynym ograniczeniem są przepisy rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, plan miejscowy lub warunki zabudowy oraz możliwości finansowe inwestora.

Nadbudowa domu

Zazwyczaj domy dwu-, trzypiętrowe mają wystarczająco mocne fundamenty i można je nadbudować o jeszcze jedną kondygnację. Jeśli nowych kondygnacji miałoby być więcej, potrzebne będą badania gruntu wykonane przez uprawnionego geotechnika.

Dzięki znajomości parametrów gruntu można będzie dokładnie określić nośność istniejących fundamentów, co może uchronić inwestora przed kosztownym ich wzmacnianiem. Jeżeli fundamenty starego budynku są za słabe, lepiej zrezygnować z nadbudowy. Ewentualna nadbudowa powinna być realizowana w lekkiej technologii, na przykład szkieletowej (stalowej lub drewnianej), a dach należy pokryć blachodachówką.

Nadbudowa domu o konstrukcji drewnianej może być nieopłacalna. Ściany mają stosunkowo niewielką nośność i zazwyczaj wymagają wzmocnienia. Nośność stropów drewnianych też jest mniejsza niż żelbetowych monolitycznych lub gęstożebrowych, nie zawsze będzie można wykończyć je posadzką kamienną lub postawić na nich ciężką wannę z hydromasażem.

Dobudowa domu

Jeżeli stary budynek jest podpiwniczony, to ma to wpływ na zakres prac fundamentowych. Musimy z posadowieniem dobudowy zejść do poziomu istniejących fundamentów, czyli zrobić piwnicę lub fundamenty schodkowe. Obowiązuje bowiem zasada, że posadowienie sąsiadujących ze sobą starych i nowych fundamentów powinno być na tym samym poziomie.

Łatwiej zatem jest w przypadku remontu domu, który de facto jest dobudową do budynku niepodpiwniczonego - wówczas jest mniej prac ziemnych. Natomiast wybór rozwiązań technologicznych i materiałowych jest dowolny.

Konstrukcja nowej części domu musi być odpowiednio oddylatowana od starego domu. To ważne, bo dobudowana część będzie podlegała naturalnemu procesowi osiadania i naprężenia na styku obu części, co może powodować zniszczenia zarówno tej nowej, jak i starej. Szczeliny dylatacyjne można ukryć, na przykład pod rurą spustową, lub wyeksponować, by tworzyły naturalny podział elewacji.

Adaptacja poddasza

Chcąc dokonać adaptacji poddasza na cele mieszkalne, należy sprawdzić nośność stropu poddasza. Zwykle wymaga wzmocnienia, ponieważ podczas adaptacji dociąża się go dodatkowymi warstwami podłogi, ścianami działowymi, a także większym obciążeniu użytkowym.

Więźba dachowa zazwyczaj wymaga wzmocnienia, gdy chcemy położyć dachówkę na dachu dotychczas pokrytym papą. Warto się jednak zainteresować historią domu – zdarza się bowiem, że pierwotnie dach był wykończony dachówką, a w trakcie jego użytkowania pokrycie zostało zmienione na blachę lub papę na deskowaniu. W takim przypadku, jeżeli drewniane elementy więźby są w dobrym stanie technicznym, można przy niewielkich nakładach finansowych wymienić pokrycie na cięższe.

Plan miejscowy a przebudowa domu: zobacz, czy możesz dokonać remontu domu

Nie możesz z góry zakładać, że uda się przebudować, rozbudować czy nadbudować kupiony dom....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Pęknięcia tynku na elewacji domu – przyczyna i...

Ustalenie, co jest przyczyną pęknięcia tynku na elewacji domu, to kluczowa informacja. Nie jest łatwo...

Jak zmienić budynek gospodarczy na budynek...

Adaptując stary budynek gospodarczy do innej funkcji, zazwyczaj trzeba wstawić nowe elementy takie jak...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Bosch....

W ofercie Bosch Professional pojawiła się nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa GSR 120-LI Professional....

15 narzędzi, które musisz mieć w domowym...

Domowy warsztat u każdego wygląda inaczej w zależności od potrzeb i zainteresowań. Są jednak narzędzia, bez...

Budynek gospodarczy. Adaptacja poddasza na cele...

Adaptacja poddasza w budynku gospodarczym może dać ciekawy rezultat. Stare dachy są bowiem zazwyczaj dość...