| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Przedsionek dobrze zaprojektowany

Przedsionek dobrze zaprojektowany

Przedsionek, czyli innaczej sień lub wiatrołap, nabiera szczególnego znaczenia zimą, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Pozwala utrzymać w domu stabilną temperaturę, ograniczając zarówno wnikanie z zewnątrz zimnego powietrza, jak i ucieczkę ciepła z domu.

Przedsionek, czyli wiatrołap, jest to przestrzeń między drzwiami wejściowymi a tymi prowadzącymi do części mieszkalnej. Jak sama nazwa wskazuje, wiatrołap początkowo odgrywał rolę śluzy powietrznej. Z czasem jego znaczenie wzrosło i zaczął pełnić dodatkowe funkcje. Stał się praktyczną wielofunkcyjną przestrzenią.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Znaczenie wiatrołapu

Pozwala on utrzymać w domu stabilną temperaturę, ograniczając zarówno wnikanie z zewnątrz zimnego powietrza, jak i ucieczkę ciepła z domu. Najlepiej spełnia tę funkcję, gdy jest ogrzewany, ale może w nim panować temperatura o parę stopni niższa niż w domu. Przedsionek zapobiega też przeciągom, chroni przed opadami i hałasem z zewnątrz. Dzięki niemu łatwiej jest utrzymać porządek i czystość w domu – pozostawiasz w nim mokrą odzież wierzchnią, ociekający parasol, obuwie, a nawet rower czy wózek dziecięcy. Wiatrołap zapobiega dalszemu roznoszeniu wody, błota, piasku i śniegu do mieszkalnej części domu. Stanowi też barierę chroniącą prywatność mieszkańców. Gdy otwierasz drzwi wejściowe, reszta domu pozostaje niewidoczna dla listonosza czy przypadkowych gości. A jeśli drzwi wejściowe znajdują się od ulicy, domownicy mają pewność, że nikt z przechodniów nie zajrzy do wnętrza domu. Poza tym wiatrołap może też pełnić funkcję łącznika bądź węzła komunikacyjnego, z którego można przejść do garażu, kotłowni lub innego pomieszczenia gospodarczego, nie wchodząc do części mieszkalnej.

WARTO WIEDZIEĆ

Przedsionek bez problemów

Inwestorzy często rezygnują z wydzielenia miejsca pod wiatrołap, kierując się negatywnymi opiniami na jego temat. Jest to zwykle spowodowane błędami w jego rozplanowaniu i aranżacji. Aby ustrzec się problemów, przed wyborem projektu warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • wielkość przedsionka - nie powinien być on zbyt mały. Ciasny i wąski wiatrołap nie będzie spełniał swojego zadania. Jego wymiary zależą od funkcji, jaką ma pełnić, oraz pomieszczeń, z jakimi będzie połączony. Jego powierzchnia powinna też być proporcjonalna do wielkości domu. Im większy dom, tym większa powinna być strefa wejściowa. W wygodnym wiatrołapie może przebywać jednocześnie od dwóch do czterech osób. Powinien on zapewnić im swobodę, aby mogły się ubrać, usiąść, założyć buty i odwiesić wierzchnie okrycie. W takim przedsionku powinny się zmieścić wieszak na ubrania, szafka na obuwie, lustro, przydadzą się również szafa wnękowa oraz siedzisko. W małym wiatrołapie zmieści się tylko jedna osoba, więc do środka trzeba będzie wchodzić gęsiego. Za osobą wchodzącą do domu nie będzie też można zamknąć drzwi, dlatego taki przedsionek nie sprawdzi się jako dobra śluza termiczna;
  • jego oświetlenie - jasne pomieszczenie już na pierwszy rzut oka wydaje się bardziej przystępne i przyjazne, a także większe i przestronniejsze, niż jest w rzeczywistości. Najlepiej, jeśli przedsionek doświetla okno. Jeżeli nie ma takiej możliwości, tę funkcję spełnią drzwi z przeszklonymi elementami albo z naświetlem górnym i bocznym. Dodatkowo można zastosować szklaną ścianę oddzielającą przedsionek od reszty wnętrza. Dzięki takiemu przeszkleniu wiatrołap będzie częścią domu, a nie wydzielonym pomieszczeniem.
  • rozplanowanie drzwi - jeśli wiatrołap jest węzłem komunikacyjnym, to będzie ich więcej. Aby ze sobą nie kolidowały, w niektórych pomieszczeniach możesz zamontować drzwi przesuwne. Zajmą one mniej miejsca, umożliwią swobodne poruszanie się w przedsionku i jego aranżację.

Wizytówka wnętrza

Poza funkcją praktyczną wiatrołap pełni też funkcję reprezentacyjną. Jest to pomieszczenie, które wita i żegna gości. Dobrze, gdy pozostawia po sobie miłe wrażenie. Stąd bardzo ważny jest sposób jego zaaranżowania. Przedsionek powinien być utrzymany w podobnym stylu co reszta domu, nie może też być zagracony, aby nie sprawiał wrażenia ciasnej i nieuporządkowanej przestrzeni. Materiały wykończeniowe powinny być odporne na działanie wilgoci oraz łatwo zmywalne. Ważne jest również to, co widzisz, stojąc w przedsionku. Widok na kolejne drzwi lub pełną ścianę nie jest zbyt reprezentacyjny. Lepiej, gdy z przedsionka widać hol otwarty na salon, a następnie na okno tarasowe prowadzące do ogrodu. Taki układ osiowy potęguje wrażenie przestronności wnętrz.

Przeczytaj dodatkowo:
5 idealnych domów dla dużej rodziny. Wybieramy...

Funkcjonalny i przytulny dom dla 5-osobowej rodziny, który zapewni komfortową przestrzeń użytkową...

Odrolnienie działki. Jak przekształcić działkę...

Kupno działki rolnej z nadzieją, że za jakiś czas postawisz na niej wymarzony dom może być obarczone dużym...

5 projektów domów z poddaszem do adaptacji....

Projekt domu parterowego z poddaszem do adaptacji na później nie oznacza rezygnacji z żadnych...

Działka: usytuowanie budynku - odległość od...

Działka - jej wielkość i kształt - warunkują możliwość postawienia na niej zabudowań. Jak powinna być...

Dom Energooszczędny

Tym, którym energooszczędność kojarzy się z nieciekawym domem bez okien, mogą się mile rozczarować....