Nowoczesny dom jednorodzinny w lesie. Zobacz dom z dużymi oknami

2013-06-19 14:34

Budowa domu na zalesionym terenie to nie tylko przyjemność, ale też ograniczenia i obowiązki. Taki dom wymaga innych rozwiązań i materiałów niż budynek na otwartej przestrzeni.  Prezentujemy nowoczesny dom, którego architektura nawiązuje do przeszłości i do otaczającej przyrody. Las nie tylko otacza dom na zewnątrz - jest również w środku.

Piękne domy. Jak wybudować nowoczesny dom w lesie
Autor: Andrzej Szandomirski Duże okno łączy salon z otaczającym lasem
Piękne domy. Jak wybudować nowoczesny dom w lesie
Autor: Andrzej Szandomirski

Ograniczenia leśnej działki

Dom znajduje się nieopodal Podkowy Leśnej i Milanówka. Działka, która ma 1560 m², zgodnie z planem miejscowym została odlesiona tylko w 20%. Pozwoliło to jednak wygospodarować wystarczająco duży obszar, by wybudować piętrowy dom. Udało się także zmieścić wolno stojący garaż połączony z nim tarasem.

Zobacz także: Zachwycający dom architekta. Chciałbyś tak mieszkać?

Architektura domu a las

Architektura nie rywalizuje w tym przypadku z przyrodą, raczej prowadzi z nią dialog. Dom raz wyraźnie odcina się od otaczającego go lasu, a innym razem niemal stapia się z tłem.

Duże przeszklenia sprawiają, że las zagląda do wnętrza budynku, a dom jakby zapraszał drzewa do środka. Zgodnie z warunkami zabudowy dom miał mieć dach spadzisty o 15-stopniowym kącie nachylenia, z dużym okapem i widoczną więźbą dachową. Architekt musiał przestrzegać tych zaleceń. Zastosował jednak prostą, pozbawioną ozdobników formę.

Materiały na elewacji

Na elewacji białe bloczki betonowe połączono z poziomo ułożonymi deskami sosnowymi.

Las wymaga trwałych materiałów, bo utrudnia dostęp słońca do budynku, co może powodować problemy z wilgocią. Dlatego architekt starał się zminimalizować zagrożenia. Bloczki zastosowane na elewacji zostały wykonane na bazie białego cementu i jasnego kruszywa. Dzięki dobrze dobranym proporcjom ich kolorystyka jest jednorodna i odporna na warunki atmosferyczne.

Znajdujące się powyżej sosnowe deski są zabezpieczone środkami chemicznymi i szerokimi okapami osłaniającymi je przed promieniami UV i deszczem. Dla dodatkowej ochrony zastosowano rynny, choć przy tak dużym okapie nie były konieczne.

Problemy w użytkowaniu może stwarzać elewacja zachodnia (frontowa), która nie jest zbyt trwała i może wymagać częstszego odnawiania.

Każda elewacja domu jest inna, więc budynek wygląda ciekawie z każdej strony. Ogrodzenie obłożono tymi samymi bloczkami betonowymi, które zastosowano w elewacji.

Duże przeszklenia

Przeszklenia ścian sprawiają, że z zewnątrz odbijają się w nich otaczające budynek drzewa, a w środku domu czujemy się tak, jakbyśmy wciąż przebywali w lesie. Efekt harmonijnego współgrania tych dwóch obszarów został wzmocniony przez zastosowanie materiałów elewacyjnych we wnętrzu.

Projekt domu Tomasz Korneluk, KAPS-Architekci

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.