| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Masz wąską działkę? Na niej też wybudujesz piękny dom

Masz wąską działkę? Na niej też wybudujesz piękny dom

Wąska działka nie musi być kłopotliwa. Aby wybudować na niej piękny dom, nie musisz kupować projektu indywidualnego. Wśród projektów gotowych znajdziesz wiele ofert domów na wąską działkę, których wnętrza ładnie i funkcjonalnie urządzisz.

Czy na wąską działkę można kupić projekt gotowy?

Działka o szerokości poniżej 18 m zawsze była postrzegana jako kłopotliwa. Wymiary działek muszą bowiem umożliwić zapewnienie wymaganych przepisami odległości domu od granicy działki oraz od innych budynków i urządzeń – w efekcie szerokość budynku bywa mocno ograniczona, co utrudnia funkcjonalną aranżację wnętrza.

Do niedawna w takich sytuacjach konieczne było zamówienie projektu indywidualnego, dzisiaj można znaleźć wiele ofert wśród projektów gotowych. Pole poszukiwań znacznie rozszerzają domy, które można ustawić bokiem, czyli ścianą węższą równolegle do drogi.

Ustawienie bokiem na wąskiej działce domu o szerokim froncie będzie jednak wymagać drobnych zmian mających na celu podkreślenie reprezentacyjnego charakteru frontowej elewacji zaprojektowanej jako boczna.

Co zrobić, aby dom na wąskiej działce być piękny?

Wąski front jest wyzwaniem pod względem wyboru elementów architektonicznych. Jeśli dom kryty jest dachem dwuspadowym i zwrócony szczytem do ulicy, zdobić go może wysunięty okap z wyeksponowaną podbitką czy dekoracyjne wiązanie szczytu.

Okna powinny być starannie dobrane również pod względem proporcji między powierzchnią przeszkleń a pozostałą częścią ściany. Wymuszona warunkami działki rezygnacja z okien w bocznych ścianach prowadzi do powiększania ich na pozostałych. Trzeba jednak pamiętać, że nie powinny one wypełniać zbyt dużej części frontowej ściany.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Projekt domu Murator M89a Nasze szczęście – wariant I Dom z poddaszem przeznaczony na działkę o szerokości 16,8 m. Atuty to skromna, ale elegancka bryła oraz funkcjonalne wnętrza.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Projekt domu Murator C122 „Udany” Propozycja na działkę o szerokości zaledwie 15,2 m. Budynek idealny do zestawienia w zabudowę bliźniaczą i szeregową.

Jak ozdobić ściany bez okien, by były dekoracyjne?

Elementy rozrzeźbiające bryłę, takie jak facjaty i lukarny, również nie powinny być zbyt okazałe. Reprezentacyjny charakter szczupłego frontu można zaznaczyć szlachetnymi materiałami wykończeniowymi, które podkreślą wybrany styl.

Brak otworów na obu bocznych ścianach pozwoli zbliżyć dom do granic działki o metr z każdej strony. Gdy jedna boczna ściana jest ślepa, zyskujemy jeden metr z jednej strony działki, ale oba rozwiązania rzutują na wygląd obu lub jednej z bocznych elewacji, które często stają się ślepymi ścianami. Konieczność rezygnacji z okien nie musi jednak oznaczać, że ściana ma być monotonną, jednostajną płaszczyzną. Ozdobą mogą być kompozycje przeszkleń z pustaków szklanych często stosowane do doświetleń garaży, pomieszczeń gospodarczych, klatek schodowych i łazienek.

Warto też sięgnąć po współczesne materiały elewacyjne, takie jak drewniana oblicówka czy bonie na tynku, które nie tylko mają walory ozdobne, ale pomogą też w poprawieniu proporcji zbyt długiej bocznej ściany.

Jak urządzić ogród?

Wąska działka stanowi również wyzwanie przy aranżacji terenu wokół domu. Przed wjazdem zwykle jest niewiele miejsca: czasami wystarcza go zaledwie na podjazd lub ścieżkę. Warto więc zastosować rozwiązania małej architektury odwracające uwagę od gospodarczych części frontu posesji, a jednocześnie niezajmujące zbyt dużo miejsca: pergole, trejaże, ażurowe ogrodzenia. Ze względu na bliskość sąsiadów zarówno taras, jak i wejście najlepiej umieścić w podcieniu, a jego boki osłonić zielonymi przesłonami.

Dom z garażem. Więcej miejsca na ogród, mniej do mieszkania

Garaż wbudowany w bryłę domu ma oczywiste zalety. Suchą nogą pzrejdziesz z auta wprost do domu, a...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
ABC budowy domu

Jak zbudować nowoczesny dom - solidny, ciepły i komfortowy dla mieszkańców? Odpowiedź znajdziesz w...

Przygotowanie do murowania ścian - jak obliczyć...

Planując samodzielną budowę domu stajemy przed wyborem materiału, z którego będziemy murować ściany i...

Ile kosztuje budowa domu. Na czym można, a na...

Kto przed budową domu nie zadaje sobie pytania: ile to kosztuje? Koszt budowy domu w średnim standardzie to...

Ile kosztuje budowa domu? Koszt budowy małych i...

Rozważając budowę swojego pierwszego domu, zastanawiasz się ile to będzie kosztowało. Koszt budowy domu...

Czym jest projekt budowlany zamienny? Co powinien...

Projekt budowlany zamienny należy sporządzić gdy zaszło odstąpienie od warunków określonych w...

Samowola budowlana, czyli dom wybudowany...

Pojęcie samowola budowlana nie istnieje w ustawie Prawo budowlane. Jeśli jednak dom został zbudowany...