| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Masz wąską działkę? Na niej też wybudujesz piękny dom

Masz wąską działkę? Na niej też wybudujesz piękny dom

Wąska działka nie musi być kłopotliwa. Aby wybudować na niej piękny dom, nie musisz kupować projektu indywidualnego. Wśród projektów gotowych znajdziesz wiele ofert domów na wąską działkę, których wnętrza ładnie i funkcjonalnie urządzisz.

Czy na wąską działkę można kupić projekt gotowy?

Działka o szerokości poniżej 18 m zawsze była postrzegana jako kłopotliwa. Wymiary działek muszą bowiem umożliwić zapewnienie wymaganych przepisami odległości domu od granicy działki oraz od innych budynków i urządzeń – w efekcie szerokość budynku bywa mocno ograniczona, co utrudnia funkcjonalną aranżację wnętrza.

Do niedawna w takich sytuacjach konieczne było zamówienie projektu indywidualnego, dzisiaj można znaleźć wiele ofert wśród projektów gotowych. Pole poszukiwań znacznie rozszerzają domy, które można ustawić bokiem, czyli ścianą węższą równolegle do drogi.

Ustawienie bokiem na wąskiej działce domu o szerokim froncie będzie jednak wymagać drobnych zmian mających na celu podkreślenie reprezentacyjnego charakteru frontowej elewacji zaprojektowanej jako boczna.

Co zrobić, aby dom na wąskiej działce być piękny?

Wąski front jest wyzwaniem pod względem wyboru elementów architektonicznych. Jeśli dom kryty jest dachem dwuspadowym i zwrócony szczytem do ulicy, zdobić go może wysunięty okap z wyeksponowaną podbitką czy dekoracyjne wiązanie szczytu.

Okna powinny być starannie dobrane również pod względem proporcji między powierzchnią przeszkleń a pozostałą częścią ściany. Wymuszona warunkami działki rezygnacja z okien w bocznych ścianach prowadzi do powiększania ich na pozostałych. Trzeba jednak pamiętać, że nie powinny one wypełniać zbyt dużej części frontowej ściany.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Projekt domu Murator M89a Nasze szczęście – wariant I Dom z poddaszem przeznaczony na działkę o szerokości 16,8 m. Atuty to skromna, ale elegancka bryła oraz funkcjonalne wnętrza.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Projekt domu Murator C122 „Udany” Propozycja na działkę o szerokości zaledwie 15,2 m. Budynek idealny do zestawienia w zabudowę bliźniaczą i szeregową.

Jak ozdobić ściany bez okien, by były dekoracyjne?

Elementy rozrzeźbiające bryłę, takie jak facjaty i lukarny, również nie powinny być zbyt okazałe. Reprezentacyjny charakter szczupłego frontu można zaznaczyć szlachetnymi materiałami wykończeniowymi, które podkreślą wybrany styl.

Brak otworów na obu bocznych ścianach pozwoli zbliżyć dom do granic działki o metr z każdej strony. Gdy jedna boczna ściana jest ślepa, zyskujemy jeden metr z jednej strony działki, ale oba rozwiązania rzutują na wygląd obu lub jednej z bocznych elewacji, które często stają się ślepymi ścianami. Konieczność rezygnacji z okien nie musi jednak oznaczać, że ściana ma być monotonną, jednostajną płaszczyzną. Ozdobą mogą być kompozycje przeszkleń z pustaków szklanych często stosowane do doświetleń garaży, pomieszczeń gospodarczych, klatek schodowych i łazienek.

Warto też sięgnąć po współczesne materiały elewacyjne, takie jak drewniana oblicówka czy bonie na tynku, które nie tylko mają walory ozdobne, ale pomogą też w poprawieniu proporcji zbyt długiej bocznej ściany.

Jak urządzić ogród?

Wąska działka stanowi również wyzwanie przy aranżacji terenu wokół domu. Przed wjazdem zwykle jest niewiele miejsca: czasami wystarcza go zaledwie na podjazd lub ścieżkę. Warto więc zastosować rozwiązania małej architektury odwracające uwagę od gospodarczych części frontu posesji, a jednocześnie niezajmujące zbyt dużo miejsca: pergole, trejaże, ażurowe ogrodzenia. Ze względu na bliskość sąsiadów zarówno taras, jak i wejście najlepiej umieścić w podcieniu, a jego boki osłonić zielonymi przesłonami.

Przeczytaj dodatkowo:
19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Koniec z nieuczciwymi producentami. Nowelizacja...

Zgodnie z nowelizacją ustawy o wyrobach budowlanych, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) musi...

Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Wybieramy okna i drzwi

Dzisiaj wybór okien i drzwi nie jest już tak prosty jak kiedyś – najpierw trzeba poznać cechy,...

Projekty bliźniaków i domów dwulokalowych, czyli...

Szukasz domu bliźniaka lub domu dwulokalowego dla siebie i swojej rodziny? Oto projekty domów...

Zmiany w projekcie - zmiana grubości ocieplenia,...

Dodatkowe ocieplenie, dodatkowe okna lub inny kąt nachylenia dachu, to typowe przykłady zmian w projekcie,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.