| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Mały domek jednorodzinny - co zmienić, by mieć tańsze ogrzewanie
Projekt domu Murator M05L Niewielki

Mały domek jednorodzinny - co zmienić, by mieć tańsze ogrzewanie

Dom jednorodzinny to nie tylko cztery ściany i dach. Dom ma być miejscem wygodnym, przytulnym i zarazem solidnym. Projekt domu Murator M05L Niewielki spełnia wszystkie warunki. Jest to domek ciepły, tani w budowie i w eksploatacji. Podpowiadamy, jakie zmiany wprowadzić, by dom według tego projektu był bardziej energooszczędny.

Agnieszka i Mariusz nie wyobrażali sobie życia w mieście. Wiedzieli, że najlepszą, lecz jednocześnie niełatwą decyzją, będzie budowa domu na wsi.

Przyznają, że w projekcie, który wybrali, zwrócili na niego uwagę z powodu stosunkowo niskich kosztów budowy. Potem zauważyli inne atuty projektu: zwartą bryłę domu (w którą wbudowany jest garaż) i funkcjonalny rozkład pomieszczeń. Pokój dzienny to otwarta przestrzeń połączona z kuchnią. Poza tym na parterze jest wygodny przedsionek ze schowkiem pod schodami i WC oraz dodatkowy pokój, który można przeznaczyć na gabinet albo sypialnię.

Atutem domu są dwa pomieszczenia gospodarcze. Większe z nich (o powierzchni 12,9m²) dostępne jest z holu i można je wykorzystać jako kotłownię, pralnię lub suszarnię. Drugie – zaprojektowane z tyłu domu – można przeznaczyć na ogrodowy schowek, magazynek lub warsztat. Poddasze jest zagospodarowane – są tam dwie sypialnie i duża łazienka.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

M05L Niewielki - widok od frontu

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

M05L Niewielki - widok od strony ogrodu

W oczekiwaniu na budowę domu Niewielki M05L

Zgodnie z projektem ściany zewnętrzne miały być wykonane z bloczków z betonu komórkowego zaizolowanych 12-centymetrową warstwą styropianu. Izolacja miała się zmniejszać do 10 cm w dolnej części ścian obłożonych płytkami klinkierowymi.

Agnieszka i Mariusz zdecydowali się jednak na zmianę materiału konstrukcyjnego ścian na ceramikę poryzowaną. Jednocześnie zwiększyli grubość warstwy izolacji ścian zewnętrznych odpowiednio do 15 i 13 cm w ich dolnej części.

Rozwiązanie takie pozwoli na ograniczenie strat ciepła przez ściany oraz mostki cieplne na połączeniu ścian zewnętrznych i wewnętrznych z fundamentowymi. Nie zamierzali natomiast zmieniać grubości izolacji w pozostałych przegrodach. Ściany fundamentowe miały być zaizolowane 10-centymetrową warstwą styropianu od poziomu gruntu do ław fundamentowych.

Niewielki - dom energooszczędny

Aby dom Agnieszki i Mariusza osiągnął standard energooszczędnego, konieczna jest kompleksowa modernizacja pierwotnego projektu. Będzie ona miała na celu ograniczenie strat ciepła i zagwarantowanie wysokiej sprawności systemu grzewczego oraz instalacji c.w.u.

Jak wykazały obliczenia, ciepło tracone jest przede wszystkim na podgrzanie powietrza wentylacyjnego. Dlatego w pierwszej kolejności należy zmodernizować system wentylacji, a następnie zwiększyć izolacyjność cieplną przegród zewnętrznych. Dociepleniu ścian, posadzki i dachu powinno towarzyszyć ograniczenie mostków cieplnych. Większą izolacyjność musi mieć również stolarka okienna i drzwiowa.

Wprowadzone modyfikacje spowodują nie tylko zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania, ale i redukcję obliczeniowej mocy grzewczej. Konieczne jest zatem przeprojektowanie instalacji c.o. i dostosowanie jej do nowej charakterystyki energetycznej budynku.

Modernizacja systemu wentylacyjnego domu

Standardu domu energooszczędnego nie da się osiągnąć bez zastąpienia wentylacji naturalnej wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła.

Pozwala ona na znaczne ograniczenie strat ciepła i w przeciwieństwie do wentylacji naturalnej jest niezależna od warunków atmosferycznych. Zapewnia tym samym stałe doprowadzanie do budynku świeżego powietrza zewnętrznego i usuwanie zużytego powietrza wewnętrznego. Ma to decydujący wpływ na komfort użytkowania domu, ponieważ stała wymiana powietrza chroni przed nadmiernym stężeniem zanieczyszczeń gazowych – dwutlenku węgla czy pary wodnej – zanieczyszczeń mikrobiologicznych, na przykład zarodników grzybów pleśniowych, oraz zanieczyszczeń pyłowych – kurzu.

Wysoką koncentrację takich zanieczyszczeń często obserwuje się w budynkach wyposażonych w wentylację grawitacyjną.

Wariant I wentylacji

W pierwszym wariancie modernizacyjnym przewidziano zastąpienie wentylacji naturalnej wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. W obliczeniach przyjęto, że strumień powietrza wentylacyjnego wynosi 200 m3/h. Jest on mniejszy niż dla wentylacji naturalnej, ponieważ wprowadzeniu wentylacji mechanicznej powinno towarzyszyć zastąpienie kotła z palnikiem atmosferycznym kotłem z zamkniętą komorą spalania. Rozwiązanie takie pozwala na zrezygnowanie z kanału nawiewnego w kotłowni i uniezależnienie procesu spalania od warunków wewnętrznych. Zmniejsza się tym samym strumień powietrza zewnętrznego doprowadzanego do budynku z pominięciem systemu mechanicznej wentylacji i redukują straty ciepła na wentylację, a także straty ciepła powodowane wychłodzeniem kotła oraz zasobnika c.w.u.

Również kominek musi zostać wyposażony w niezależny system doprowadzania powietrza i zamknięty wkład kominkowy. Montaż systemu wentylacji mechanicznej nie powinien być kłopotliwy od strony technicznej. Centralę wentylacyjną można umieścić w dużej kotłowni na parterze budynku, natomiast większość kanałów nawiewnych i wywiewnych rozprowadzić za ściankami kolankowymi na poddaszu. Zastosowanie wentylacji nawiewno-wywiewnej zamiast natu­ralnej pozwala na zmniejszenie strat ciepła na wentylację i ciepło do ogrzewa­nia budynku. Dodatkowo jednak trzeba będzie płacić za energię elektryczną zużywaną przez wentylatory.

Wariant II wentylacji

Dobrym uzupełnieniem systemu mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej będzie gruntowy wymiennik ciepła. Pozwala on na wstępne podgrzanie powietrza wentylacyjnego w zimie i schłodzenie go w okresie lata. Podnosi w ten sposób sprawność całego systemu wentylacji i zabezpiecza centralę wentylacyjną przed szronieniem.

W projekcie GWC należy uwzględnić lokalne warunki geologiczne, a przede wszystkim poziom wód gruntowych. Ponieważ dom będzie zlokalizowany na terenie podmokłym, trzeba wykonać szczelną studnię na kondensat i zamontować odpowiednią pompę do jego odprowadzania.

Zastosowanie wentylacji nawiewno-wywiewnej i GWC pozwala na zmniejszenie strat ciepła na wentylację i zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynku. Wygeneruje jednak dodatkowe koszty poniesione na energię elektryczną zużywaną przez wentylatory.

Podwyższenie izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych

Osiągnięcie standardu energooszczędnego wymaga również podwyższenia izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych. Polega to przede wszystkim na zwiększeniu grubości warstwy izolacji i zastosowaniu materiału o wysokich właściwościach izolacyjnych. Docieplenie oprócz zmniejszenia strat ciepła powoduje także podwyższenie temperatury na wewnętrznej powierzchni przegród, co pozytywnie wpływa na komfort użytkowania domu oraz eliminuje możliwość skraplania się pary wodnej i powstawania pleśni.

Przeprowadzone obliczenia wykazały, że średnia wartość współczynnika przenikania ciepła przegród zewnętrznych w domu energoosz-czędnym powinna wynosić około 0,15 W/(m²·K). Jest to wartość dwukrotnie mniejsza od wartości współczynnika U wymaganej przez obowiązujące w Polsce przepisy; jest jednak ekonomicznie uzasadniona.

Przeczytaj dodatkowo:
Prawo budowlane po zmianach wprowadzonych w...

Ustawa prawo budowlane reguluje wszelkie kwestie związane ze wszystkimi etapami budowy domu. Sprawdź, jak...

12 najpopularniejszych filmów murator.tv w 2016...

Telewizja Budowlana Muratora - murator.tv to ponad 100 godzin filmów poradnikowych. Zobacz i obejrzyj...

Przygotowanie do murowania ścian - jak obliczyć...

Planując samodzielną budowę domu stajemy przed wyborem materiału, z którego będziemy murować ściany i...

Badania gruntu pod budowę domu. Czego dowiemy się...

Kupując działkę przeznaczoną pod budowę domu, powinniśmy, już na etapie jej wyboru, przeprowadzić badania...

Samowola budowlana, czyli dom wybudowany...

Pojęcie samowola budowlana nie istnieje w ustawie Prawo budowlane. Jeśli jednak dom został zbudowany...

Projekty bliźniaków i domów dwulokalowych, czyli...

Szukasz domu bliźniaka lub domu dwulokalowego dla siebie i swojej rodziny? Oto projekty domów...