| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Dom z garażem. Więcej miejsca na ogród, mniej do mieszkania

Dom z garażem. Więcej miejsca na ogród, mniej do mieszkania

Garaż wbudowany w bryłę domu ma oczywiste zalety. Suchą nogą pzrejdziesz z auta wprost do domu, a także efektywniej niż w wypadku garażu wolno stojącego wykorzystasz go do celów gospodarczych. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając projekt domu z garażem.

Czy spaliny z garażu nie przedostaną się do wnętrza domu?

Mieszkanie i garażowanie to zupełnie różne funkcje, niełatwo je pogodzić. Wyzwaniem dla architekta jest takie zaprojektowanie budynku, by nie powstało wrażenie mieszkania w garażu. Niektórzy obawiają się, że przy usytuowaniu garażu w bryle domu zapach spalin będzie przedostawał się do części mieszkalnej, a hałas silnika zakłócał domową ciszę. Łatwo rozwiać te wątpliwości. Jeśli garaż jest odpowiednio wentylowany, a między nim a częścią mieszkalną jest dodatkowe pomieszczenie – śluza (np. przedsionek lub pomieszczenie gospodarcze), która zatrzyma zapachy spalin przedostające się do środka, nie ma powodów do obaw.

Kiedy warto mieć garaż w bryle domu?

Usytuowanie garażu w bryle domu pozwala przede wszystkim zaoszczędzić miejsce na działce – pozostaje wtedy więcej miejsca na ogród.

Jest jeszcze aspekt ekonomiczny – oszczędzamy na kosztach budowy (budynek opiera się na tej samej konstrukcji, przykrywa się go jednym dachem). Jest to jednak dość trudne zadanie dla architekta – zazwyczaj garaż jest wbudowany w bryłę domu w taki sposób, że brama garażowa jest głównym elementem frontowej elewacji.

Niełatwo jest skomponować go z częścią mieszkalną tak, by nie zajmował połowy parteru – dom będzie wtedy przypominał bardziej remizę strażacką niż budynek mieszkalny.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Projekt domu Murator M84 Kwitnący kasztan Dom dla pięcioosobowej rodziny idealny na wąską działkę. Atutem są rozwiązania otwierające dom na otoczenie: taras na dwóch elewacjach, wykusz w kuchni.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Projekt domu Murator C128 Urodziwy Mały dworek romantyczny z garażem harmonijnie wpisanym w bryłę domu i otoczenie. Wygodne lokum dla trzyoosobowej rodziny.

Jak można ładnie wkomponować garaż w bryłę domu?

Można wybrać projekt domu, w którym garaż jest połączony z bryłą w taki sposób, że znajdują się nad nim pomieszczenia mieszkalne. Takie rozwiązanie zabiera jednak sporą część powierzchni parteru. Jest to dobre, jeśli parter w założeniu może być mniejszy od wyższej kondygnacji.

Zazwyczaj jednak garaż jest jedynie połączony z główną bryłą budynku ścianą, ale nad nim nie ma pomieszczeń mieszkalnych. Wtedy łatwiej tak go zgrać z bryłą domu, aby nie dominował nad częścią mieszkalną.

Zdarzają się też projekty z garażem lekko cofniętym poza płaszczyznę frontowej elewacji – wówczas jest mniej widoczny. Można również podkreślić odrębność funkcji części budynku kryjącej garaż zróżnicowaniem bryły – jeśli nad garażem nie ma pomieszczeń mieszkalnych, zazwyczaj jego dach jest niższy niż nad częścią mieszkalną. Taki zabieg nie tylko odzwierciedla różną wysokość stropów – przeciętny garaż na popularny samochód osobowy jest dużo niższy od pomieszczeń mieszkalnych – ale służy zaznaczeniu właściwej hierarchii brył. Garaż można też zestawić z domem, ustawiając go prostopadle do elewacji wejściowej – wówczas podział funkcji jest czytelny.

Czy warto wybrać projekt domu z poddaszem użytkowym? Zalety i wady takiego domu

Projekty domów z poddaszem użytkowym mają dużo zalet. Możliwość urządzenia mieszkalnego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Gala wręczenia nagród w konkursie Remont Roku 2016

9 lutego na targach budowlanych BUDMA odbył się finał konkursu Remont Roku 2016. W trakcie gali wręczyliśmy...

Samowola budowlana, czyli dom wybudowany...

Pojęcie samowola budowlana nie istnieje w ustawie Prawo budowlane. Jeśli jednak dom został zbudowany...

TANIO I DOBRZE: Sposób na własny mały dom

Budowa własnego domu może być tańsza niż kupno mieszkania, a komfort życia będzie nieporównywalnie...

Wentylacja mechaniczna, czyli jak zapewnić czyste...

Dowiedz się, jaką skuteczność ma nowoczesna wentylacja mechaniczna. Zadbaj o prawidłową wentylację w domu,...

Projekty bliźniaków i domów dwulokalowych, czyli...

Szukasz domu bliźniaka lub domu dwulokalowego dla siebie i swojej rodziny? Oto projekty domów...

Wycinka drzew. Kto może wyciąć drzewa i krzewy...

Wycinka drzew i krzewów przez osoby fizyczne jest możliwa bez konieczności uzyskiwania pozwolenia....