| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Dom z garażem. Więcej miejsca na ogród, mniej do mieszkania

Dom z garażem. Więcej miejsca na ogród, mniej do mieszkania

Garaż wbudowany w bryłę domu ma oczywiste zalety. Suchą nogą pzrejdziesz z auta wprost do domu, a także efektywniej niż w wypadku garażu wolno stojącego wykorzystasz go do celów gospodarczych. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając projekt domu z garażem.

Czy spaliny z garażu nie przedostaną się do wnętrza domu?

Mieszkanie i garażowanie to zupełnie różne funkcje, niełatwo je pogodzić. Wyzwaniem dla architekta jest takie zaprojektowanie budynku, by nie powstało wrażenie mieszkania w garażu. Niektórzy obawiają się, że przy usytuowaniu garażu w bryle domu zapach spalin będzie przedostawał się do części mieszkalnej, a hałas silnika zakłócał domową ciszę. Łatwo rozwiać te wątpliwości. Jeśli garaż jest odpowiednio wentylowany, a między nim a częścią mieszkalną jest dodatkowe pomieszczenie – śluza (np. przedsionek lub pomieszczenie gospodarcze), która zatrzyma zapachy spalin przedostające się do środka, nie ma powodów do obaw.

Kiedy warto mieć garaż w bryle domu?

Usytuowanie garażu w bryle domu pozwala przede wszystkim zaoszczędzić miejsce na działce – pozostaje wtedy więcej miejsca na ogród.

Jest jeszcze aspekt ekonomiczny – oszczędzamy na kosztach budowy (budynek opiera się na tej samej konstrukcji, przykrywa się go jednym dachem). Jest to jednak dość trudne zadanie dla architekta – zazwyczaj garaż jest wbudowany w bryłę domu w taki sposób, że brama garażowa jest głównym elementem frontowej elewacji.

Niełatwo jest skomponować go z częścią mieszkalną tak, by nie zajmował połowy parteru – dom będzie wtedy przypominał bardziej remizę strażacką niż budynek mieszkalny.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Projekt domu Murator M84 Kwitnący kasztan Dom dla pięcioosobowej rodziny idealny na wąską działkę. Atutem są rozwiązania otwierające dom na otoczenie: taras na dwóch elewacjach, wykusz w kuchni.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Projekt domu Murator C128 Urodziwy Mały dworek romantyczny z garażem harmonijnie wpisanym w bryłę domu i otoczenie. Wygodne lokum dla trzyoosobowej rodziny.

Jak można ładnie wkomponować garaż w bryłę domu?

Można wybrać projekt domu, w którym garaż jest połączony z bryłą w taki sposób, że znajdują się nad nim pomieszczenia mieszkalne. Takie rozwiązanie zabiera jednak sporą część powierzchni parteru. Jest to dobre, jeśli parter w założeniu może być mniejszy od wyższej kondygnacji.

Zazwyczaj jednak garaż jest jedynie połączony z główną bryłą budynku ścianą, ale nad nim nie ma pomieszczeń mieszkalnych. Wtedy łatwiej tak go zgrać z bryłą domu, aby nie dominował nad częścią mieszkalną.

Zdarzają się też projekty z garażem lekko cofniętym poza płaszczyznę frontowej elewacji – wówczas jest mniej widoczny. Można również podkreślić odrębność funkcji części budynku kryjącej garaż zróżnicowaniem bryły – jeśli nad garażem nie ma pomieszczeń mieszkalnych, zazwyczaj jego dach jest niższy niż nad częścią mieszkalną. Taki zabieg nie tylko odzwierciedla różną wysokość stropów – przeciętny garaż na popularny samochód osobowy jest dużo niższy od pomieszczeń mieszkalnych – ale służy zaznaczeniu właściwej hierarchii brył. Garaż można też zestawić z domem, ustawiając go prostopadle do elewacji wejściowej – wówczas podział funkcji jest czytelny.

Przeczytaj dodatkowo:
Czym jest projekt budowlany zamienny? Co powinien...

Projekt budowlany zamienny należy sporządzić gdy zaszło odstąpienie od warunków określonych w...

Samowola budowlana, czyli dom wybudowany...

Pojęcie samowola budowlana nie istnieje w ustawie Prawo budowlane. Jeśli jednak dom został zbudowany...

Projekty bliźniaków i domów dwulokalowych, czyli...

Szukasz domu bliźniaka lub domu dwulokalowego dla siebie i swojej rodziny? Oto projekty domów...

Budowa domu do 2021r. UE wprowadza nowe warunki...

Konieczność dostosowania się do nowych warunków technicznych dotyczących domów jednorodzinnych....

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

ABC budowy domu

Jak zbudować nowoczesny dom - solidny, ciepły i komfortowy dla mieszkańców? Odpowiedź znajdziesz w...