Dom jak szlachecki dworek. 2 niezwykłe projekty domów łaczące tradycję z nowoczesnością

2010-10-21 14:20

Dom w stylu dworkowym charakteryzuje regularna bryła, symetrycznie rozmieszczone okna ze szprosami, dach z lukarnami. Ganek domu wsparty jest na kolumnach, a drzwi zewnętrzne są zwykle szerokie. Zobacz 2 niezwykłe projekty domów w stylu dworkowym, w których tradycyjną architekturę dostosowano do współczesnych potrzeb.

Dom jak szlachecki dworek. 2 niezwykłe projekty domów łaczące tradycję z nowoczesnością
Autor: Andrzej Szandomirski

Projekt domu Murator M76 Ogród o zmierzchu

Urodziwy dom inspirowany architekturą dworkową docenią zwolennicy tradycji szlacheckich. Najbardziej malowniczym akcentem elewacji jest rozrzeźbiony dach czterospadowy, który wzbogacają trzy facjatki z balkonami.

Do stylu dworkowego nawiązują też okna ze szprosami. Płytki klinkierowe i dach w kolorach natury – zielona dachówka ceramiczna i klinkier w kolorze piaskowym – sprawią, że dom będzie się pięknie prezentował w otoczeniu natury. Malowniczy ganek i położona nad nim równie atrakcyjna facjata z balkonem świadczą o tym, że dom jest spadkobiercą najlepszych tradycji architektonicznych.

Ganek domu wsparty na solidnych kolumnach przywołuje atmosferę dawnego dworku. To tradycyjne rozwiązanie zaspokaja również  współczesną potrzebę komfortu – zadaszenie przed wejściem jest niezwykle wygodne, zwłaszcza w chłodne dni, kiedy osłania wchodzących przed zimnem, deszczem lub śniegiem. Ganek staje się podwójnie użyteczny dzięki temu, że podpiera balkon nad wejściem, który podkreśla tradycyjny charakter domu. Piaskowe płytki klinkierowe, którymi obłożono cokół i schody, nadają wejściu przytulny charakter.

Elewację ogrodową wyróżnia taras ciągnący się wzdłuż całej ściany. Taras jest częściowo zadaszony przez wysunięty okap, a częściowo przez płytę balkonu. Zastosowanie charakterystycznego dla dworkowej architektury ryzalitu, w którym zaplanowano jadalnię, sprawia, że osoby siedzące przy stole będą mieć piękny widok na zieleń.

Projekt domu Murator C218 Magnat

Dom nawiązuje do tradycji szlacheckich dworków, rozkład jego wnętrz dostosowano jednak do współczesnych potrzeb

Projekt domu przekonuje, że w architekturze warto sięgać po klasyczne rozwiązania. Dom stylem nawiązuje do zabudowy dworkowej z początków XX wieku. Został zaprojektowany na planie zbliżonym do kwadratu – regularna bryła, symetrycznie rozmieszczone okna ze szprosami i wysoki dach z lukarnami budzą skojarzenia z tradycyjną polską siedzibą. Stonowana kolorystyka – kremowy tynk i antracytowy dach kryty dachówką – podkreśla wrażenie porządku, pozwala też zachować dystans do stylu dworkowego, nadając domowi nowoczesny wyraz.

Architektura dworku podkreślała wagę polskiej gościnności. Świadczą o niej np. zaproponowane w projekcie szerokie drzwi zewnętrzne, a także ganek pośrodku symetrycznej fasady z dachem wspartym na dwóch kolumnach. Reprezentacyjną rangę drzwi podkreśla dodatkowo opaska w kolorze kawy z mlekiem. Doskonale wyglądają w towarzystwie kamienia, którym wykończono cokół i schody zewnętrzne.

Tradycyjna elewacja ogrodowa rodem z prostego dworku została dostosowana do współczesnych potrzeb: umieszczono na niej drzwi balkonowe. Jej urok podkreśla jasna podbitka wysuniętego okapu, elewację zdobią też okna różnej wielkości podkreślone jasnobrązową opaską. Niewielki nieosłonięty taras staje się jakby częścią ogrodu – granicę między nim a otoczeniem zaznacza jedynie inna nawierzchnia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.