Wylewki cementowe i anhydrytowe, czyli podkłady podłogowe układane na mokro

2010-07-28 16:49

Warstwa podłogi układana bezpośrednio pod posadzką nazywa się podkładem podłogowym lub – popularnie – wylewką, szlichtą albo jastrychem. Najpopularniejsze są podkłady podłogowe układane na mokro, czyli wylewki cementowe i anhydrytowe (gipsowe), w tym wylewki samopoziomujące.

Układanie podkładu cementowego
Autor: HENKEL Tradycyjną masę cementową wygodniej jest wyrównywać, gdy do podłoża przymocuje się równoległe listwy prowadzące

Podkład podłogowy

Podkład podłogowy (popularnie zwany wylewką, szlichtą albo jastrychem) układany bezpośrednio pod posadzką musi być idealnie równy i wytrzymały. Od jakości wylewki zależy bowiem to, czy ułożona na niej posadzka będzie trwała i elegancka. Wytrzymałość na ściskanie jastrychu powinna wynosić w pomieszczeniach mieszkalnych 12 MPa, a w garażu 20 MPa.

Wylewka cementowa

Tradycyjne wylewki cementowe przygotowuje się na placu budowy z cementu, piasku i wody. Mają konsystencję gęstoplastyczną lub półsuchą. Podkłady półsuche dzięki mniejszej zawartości wody mają większą wytrzymałość niż zaprawy tradycyjne, a ze względu na mniejszy skurcz są mniej narażone na pęknięcia. Do podkładów przygotowywanych na budowie mogą być dodawane środki przyspieszające wiązanie, uplastyczniające lub uszczelniające. Podkłady cementowe mogą być również zamawiane w betoniarni, a stamtąd dostarczane na plac budowy, co znacznie skraca czas robót. Jest też gwarancją tego, że podkład będzie miał właściwe parametry.

Wylewki samopoziomujące

Podkłady z gotowych zapraw (sprzedawanych w workach) mogą mieć konsystencję gęstoplastyczną, półsuchą lub półpłynną. Te ostatnie to wylewki samopoziomujące, które rozlewają się po podłożu, tworząc samopoziomujący się podkład. Ilość wody, jaką należy dodać do zaprawy, określa producent i zaleceń tych należy ściśle przestrzegać. Fabrycznie przygotowane zaprawy zawierają różne dodatki, na przykład przyspieszające wiązanie, plastyfikujące, oraz domieszki włókien szklanych i polipropylenowych, które zapobiegają pękaniu podkładu, czyli pełnią funkcję zbrojenia. Zastosowanie wyrobów gotowych jest korzystniejsze, bo ich właściwości są sprawdzone i powtarzalne – nie wchodzą w grę różnice mogące powstać na skutek niedokładnego doboru proporcji.

Wylewka anhydrytowa (wylewka gipsowa)

Wylewki anhydrytowe są produkowane z gipsu, a właściwie jego odmiany zwanej anhydrytem. Można je stosować pod wszystkie typy okładzin podłogowych, ale tylko w pomieszczeniach suchych, bo nie są odporne na wilgoć. Są za to elastyczne – nie pękają i nie kruszą się pod wpływem zmian temperatury, dlatego można je stosować na podłogach z ogrzewaniem podłogowym. Nie trzeba ich zbroić, nie potrzebują też tak gęstej sieci dylatacji jak wylewki cementowe (w pomieszczeniach do 50 m2 i przekątnej poniżej 10 m wystarczą dylatacje obwodowe). Można z nich układać podkłady pływające na ociepleniu, zespolone z podłożem i na folii. Ich grubość wynosi od 0,5 do 7 cm. Wszystkie podkłady gipsowe mają właściwości samopoziomujące, a ich powierzchnia jest gładka i dobrze wypoziomowana. Orientacyjna wytrzymałość jastrychów anhydrytowych na ściskanie wynosi 20 MPa, tradycyjnych podkładów cementowych – około 25 MPa, a półsuchych – około 35 MPa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.