| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Podkład pod posadzką - z czego?

Podkład pod posadzką - z czego?

Podkład (zwany szlichtą, wylewką, jastrychem) to warstwa znajdująca się bezpośrednio pod posadzką, od której zależy trwałość i estetyka podłogi.

Wybór materiału na podkład należy uzależnić od tego, w jakich warunkach ma być eksploatowana podłoga.

Podkład (inne nazwy – szlichta, wylewka, jastrych) to warstwa znajdująca się bezpośrednio pod posadzką, od której zależy trwałość i estetyka podłogi. Jeśli ma być układany w łazience, kuchni lub garażu, musi być odporny na wilgoć (wtedy najlepiej zdecydować się na podkład cementowy lub betonowy, niewrażliwe na działanie wilgoci).
Podkład cementowy można zrobić samodzielnie na budowie (stosunek cementu do piasku 1:3) lub kupić gotową zaprawę, do której trzeba jedynie dodać wodę. Ma on konsystencję plastyczną – układa się go między listwami kierunkowymi, a następnie ubija, zaciera i wygładza pacą. Należy pamiętać, że taki podkład podczas schnięcia kurczy się, dlatego zawsze trzeba w nim robić dylatacje.
Suchy podkład betonowy jest układany za pomocą tak zwanego miksokreta (urządzenia, które wężem może podawać podkład na dużą odległość – nawet kilku pięter). Podawany nim podkład zawiera żwir, cement i niewielką ilość wody. Na koniec wygładza się go i zaciera maszynowo.
Podkład anhydrytowy (gipsowy) można stosować tylko w pomieszczeniach nienarażonych na działanie wilgoci. Nawet wyschnięty może pod jej wpływem ulec całkowitemu zniszczeniu. Podczas schnięcia nie kurczy się, więc nie trzeba w nim robić dylatacji (oprócz obwodowych wokół pomieszczenia).
Przed układaniem podkładu na ścianach trzeba oznaczyć jego przewidywaną grubość. Do suchej zaprawy dodaje się zalecaną przez producenta ilość wody i miesza. Ciekłą zaprawę układa się na podłożu. Podkład trzeba odpowietrzyć, przesuwając po jego powierzchni wałek z długim włosiem (wzdłuż i w poprzek pomieszczenia).
Równie nieodporne na wilgoć są płyty drewnopodobne, które stosuje się jako podkłady pod posadzki w szkieletowych domach drewnianych – kanadyjczykach.

Podkłady na ogrzewanych podłogach

Na takich podłogach można układać podkłady cementowe lub anhydrytowe o grubości 4-5 cm, wykonując dylatacje wzdłuż ścian. Przed ułożeniem posadzki podkład musi zostać dobrze wysuszony (wygrzany). Uruchomienie ogrzewania podłogowego nie powinno jednak nastąpić wcześniej niż po 21 dniach od wykonania podkładu cementowego i siedmiu dniach – anhydrytowego. Osuszanie takie trwa około 21 dni. Codziennie temperatura powietrza w pomieszczeniu powinna być podnoszona o 5°C do momentu, aż osiągnie 24°C. Wtedy należy ją utrzymywać przez 14 dni, a następnie redukować każdego dnia o 5°C.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak dobrać odpowiednią grubość podkładu...

Grubość wylewki może być bardzo różna i wahać się od kilku milimetrów do kilku...

Podkłady podłogowe. Czy zawsze wymagają zbrojenia?

Zanim wykonasz wylewkę podłogową, czyli podkład pod przyszłą posadzkę z desek, paneli, płytek lub innego...

Ciepły i wytrzymały podkład podłogowy. Dowiedz...

Posadzki anhydrytowe stanowią doskonałą alternatywę dla wylewek cementowych. Jednak przy wykonywaniu podkładu...

Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...

Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu...

Czy remont podłogi musi oznaczać konieczność usuwania starego parkietu lub posadzki z płytek...

Łączenie podłóg. Jak łączyć ze sobą różne rodzaje...

Podstawową zasadą łączenia podłóg jest zapewnienie bezpiecznej komunikacji. Miejsce łączenia...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.