| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Podkład pod posadzką - z czego?

Podkład pod posadzką - z czego?

Podkład (zwany szlichtą, wylewką, jastrychem) to warstwa znajdująca się bezpośrednio pod posadzką, od której zależy trwałość i estetyka podłogi.

Wybór materiału na podkład należy uzależnić od tego, w jakich warunkach ma być eksploatowana podłoga.

Podkład (inne nazwy – szlichta, wylewka, jastrych) to warstwa znajdująca się bezpośrednio pod posadzką, od której zależy trwałość i estetyka podłogi. Jeśli ma być układany w łazience, kuchni lub garażu, musi być odporny na wilgoć (wtedy najlepiej zdecydować się na podkład cementowy lub betonowy, niewrażliwe na działanie wilgoci).
Podkład cementowy można zrobić samodzielnie na budowie (stosunek cementu do piasku 1:3) lub kupić gotową zaprawę, do której trzeba jedynie dodać wodę. Ma on konsystencję plastyczną – układa się go między listwami kierunkowymi, a następnie ubija, zaciera i wygładza pacą. Należy pamiętać, że taki podkład podczas schnięcia kurczy się, dlatego zawsze trzeba w nim robić dylatacje.
Suchy podkład betonowy jest układany za pomocą tak zwanego miksokreta (urządzenia, które wężem może podawać podkład na dużą odległość – nawet kilku pięter). Podawany nim podkład zawiera żwir, cement i niewielką ilość wody. Na koniec wygładza się go i zaciera maszynowo.
Podkład anhydrytowy (gipsowy) można stosować tylko w pomieszczeniach nienarażonych na działanie wilgoci. Nawet wyschnięty może pod jej wpływem ulec całkowitemu zniszczeniu. Podczas schnięcia nie kurczy się, więc nie trzeba w nim robić dylatacji (oprócz obwodowych wokół pomieszczenia).
Przed układaniem podkładu na ścianach trzeba oznaczyć jego przewidywaną grubość. Do suchej zaprawy dodaje się zalecaną przez producenta ilość wody i miesza. Ciekłą zaprawę układa się na podłożu. Podkład trzeba odpowietrzyć, przesuwając po jego powierzchni wałek z długim włosiem (wzdłuż i w poprzek pomieszczenia).
Równie nieodporne na wilgoć są płyty drewnopodobne, które stosuje się jako podkłady pod posadzki w szkieletowych domach drewnianych – kanadyjczykach.

Podkłady na ogrzewanych podłogach

Na takich podłogach można układać podkłady cementowe lub anhydrytowe o grubości 4-5 cm, wykonując dylatacje wzdłuż ścian. Przed ułożeniem posadzki podkład musi zostać dobrze wysuszony (wygrzany). Uruchomienie ogrzewania podłogowego nie powinno jednak nastąpić wcześniej niż po 21 dniach od wykonania podkładu cementowego i siedmiu dniach – anhydrytowego. Osuszanie takie trwa około 21 dni. Codziennie temperatura powietrza w pomieszczeniu powinna być podnoszona o 5°C do momentu, aż osiągnie 24°C. Wtedy należy ją utrzymywać przez 14 dni, a następnie redukować każdego dnia o 5°C.

Sklejka wodoporna w łazience pod posadzką - by chroniła przed wodą

Pytanie naszego Czytelnika: Chciałbym ułożyć w łazience posadzkę z płytek ceramicznych. Poszycie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ciepły i wytrzymały podkład podłogowy. Dowiedz...

Posadzki anhydrytowe stanowią doskonałą alternatywę dla wylewek cementowych. Jednak przy wykonywaniu podkładu...

Stopnice i balustrady ze stali. Schody stalowe...

Schody stalowe są wciąż w modzie. Ich lekkie konstrukcje pasują do nowoczesnych i tradycyjnych wnętrz. Poznaj...

Anhydryt. Czy jest on dość wytrzymały na posadzki?

Wykonując podkład podłogowy, chcemy, aby był on jak najsolidniejszy. W końcu to na nim będzie położona...

Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu...

Czy remont podłogi musi oznaczać konieczność usuwania starego parkietu lub posadzki z płytek...

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...