| muratordom.pl » Budowa » Poddasze » Otwarta przestrzeń poddasza. Pomysł na niebanalną aranżację poddasza użytkowego

Otwarta przestrzeń poddasza. Pomysł na niebanalną aranżację poddasza użytkowego

Niepodzielone ściankami poddasze użytkowe można zagospodarować na wiele sposobów, wykorzystując jego liczne atuty. W aranżacji poddasza niezwykle ważne jest jego odpowiednie oświetlenie. Można wówczas urządzić np. mieszkanie na poddaszu lub rodzinny pokój zabaw. Zobacz, jak pomysłowo zaaranżować poddasze użytkowe, by wykorzystać wszystkie zalety jego otwartej przestrzeni.

Nie zawsze na poddaszu użytkowym udaje się wydzielić pełnowartościową strefę nocną dla całej rodziny. Gdy dach jest czterospadowy, a ścianka kolankowa niska, straty w powierzchni użytkowej są na tyle duże, że podzielenie przestrzeni poddasza na kilka pomieszczeń spowodowałoby powstanie niefunkcjonalnych pokoików.

Z podobną sytuacją mamy do czynienia, gdy nad poddaszem użytkowym powstaje jeszcze jedna kondygnacja. W obu wypadkach bardziej opłaca się wydzielić np. tylko łazienkę, a pozostałą przestrzeń pozostawić otwartą. Niezabudowana, niepodzielona ścianami otwiera przed nami wiele możliwości zagospodarowania dostosowanych do potrzeb i zasobów finansowych, ponadto zaś pozwala na swobodny przepływ powietrza i światła.

Możliwości aranżacji otwartej przestrzeni na poddaszu użytkowym 

  • Jeżeli wszystkie potrzeby mieszkaniowe zaspokoją niższe kondygnacje, poddasze użytkowe warto przeznaczyć na domowy magazyn mieszczący rzadziej używane sprzęty. Trudno dostępne zakamarki pod skosami to doskonałe miejsce na różnorodne schowki – warto je wyposażyć w wysuwane kosze oraz mobilne kontenery.
  • Jeżeli chcesz, by przestrzeń na poddaszu służyła domownikom, a nie sprzętom, można tu urządzić np. wielofunkcyjny pokój hobby, z którego będzie korzystać cała rodzina. Stanie się on miejscem wspólnych zabaw i wypoczynku, któremu sprzyja światło padające z góry oraz rozległa przestrzeń. Na poddaszu użytkowym panuje idealny klimat do artystycznych działań. Można tu postawić sztalugi malarskie czy też instrument muzyczny. Zmieści się tu także np. rowerek treningowy, na którym można „odrobić” codzienną porcję ruchu. W takim pomieszczeniu nie razi niewielki bałagan – pozostawienie np. rozłożonych puzzli nie grozi utratą reprezentacyjnego charakteru wnętrza.
  • Jeśli w otwartej przestrzeni poddasza użytkowego mamy ściany szczytowe lub o wysokości powyżej 1,9 m, warto przy nich zamontować regały. Umieszczenie książek w miejscu dostępnym dla wszystkich domowników zachęca do sięgnięcia po lekturę. Pozwala też na nieskrępowane korzystanie z tych mało reprezentacyjnych, „niepasujących” do eleganckiego wystroju salonu.
  • Alternatywą dla pokoju hobby jest też wykorzystanie otwartej przestrzeni na mieszkanie na poddaszu - np. dla młodej pary, która zaczyna wspólne życie. Tworzy ono rodzaj jednoprzestrzennego studia, w którym aneksy funkcjonalne można wydzielić niewysokimi ściankami.
Autor: VELUX

Otwarta przestrzeń poddasza sprzyja odsłonięciu elementów więźby dachowej: mieczy, słupów i płatwi (fot. VELUX).

Oświetlenie poddasza użytkowego

Jedną z podstawowych zalet otwartej przestrzeni na poddaszu użytkowym jest możliwość jej dobrego doświetlenia z kilku stron – wszędzie dociera wówczas światło dzienne. Sposób oświetlenia poddasza zależy w dużej mierze od kształtu dachu – gdy na poddaszu są ściany szczytowe, które dają możliwość zamontowania tradycyjnych okien. Jeśli dach jest pozbawiony ścian szczytowych, należy zamontować okna w lukarnie lub połaciowe. Te drugie doświetlają poddasze niemal przez cały dzień, zaś w przypadku okien w ścianie szczytowej ilość wpadającego światła jest uzależniona od strony świata, z której są umieszczone.

Duże znaczenie ma układ okien połaciowych. Dwa zamontowane naprzeciwko siebie wpuszczą sporo światła, ale powyżej ich górnej krawędzi będzie dość ciemno. Więcej światła uzyskamy, umieszczając dwa takie same okna jedno nad drugim. Jeśli zaś mamy dach mansardowy, sprawdzą się okna na przeciwnych połaciach i jedno blisko kalenicy – to sprawi, że prawie każde miejsce poddasza będzie dobrze oświetlone. Warto pamiętać o tym, że okno położone zbyt nisko da mniej światła, a za wysoko – ograniczy możliwość wyglądania. Jego długość trzeba dostosować do kąta nachylenia połaci – im jest on mniejszy, tym dłuższe powinno być okno.

Uroda elementów konstrukcyjnych

Elementy więźby dachowej – miecze, płatwie i słupy – podczas zabudowy poddasza zazwyczaj się ukrywa, gdyż utrudniają aranżację. Tymczasem otwarta przestrzeń podddasza sprzyja ich odsłonięciu i wyeksponowaniu. Stają się wówczas atrakcyjnym uzupełnieniem poddasza, zwłaszcza gdy barwa drewna kontrastuje z jasnym kolorem ścian i skosów. Warunkiem jest staranne obrobienie i zmontowanie więźby zrobionej z drewna dobrej jakości.

Słup może być pretekstem do oryginalnych rozwiązań dekoratorskich, np. wyeksponowania na nim obrazków lub zdjęć. Może on także zwiększać funkcjonalność poddasza, zwłaszcza gdy stoi w pewnej odległości od ściany. Wówczas umownie wydziela poszczególne aneksy. Może też stanowić narożny element ściany działowej, a gdy pojawi się w jej licu – podstawę do zaaranżowania ścianę w stylu muru pruskiego.

WARTO WIEDZIEĆ

Odpowiedni projekt

Wielkość powierzchni użytkowej na poddaszu zależy od wysokości ścianki kolankowej, kształtu dachu oraz jego kąta nachylenia.

  • Poddasze pod dachem dwuspadowym. Jest najłatwiejsze do zagospodarowania. Przestrzenie pod skosem biegną jedynie wzdłuż przeciwległych boków budynku, tworząc miejsce przyjemne w odbiorze. Pozostałe dwa boki są zamknięte pionowymi ścianami szczytowymi. Jeśli dach jest oparty na ściance kolankowej, przestrzeń jest większa i łatwiej ją zagospodarować.
  • Przestrzeń pod dachem czterospadowym. Wszystkie ściany zewnętrzne mają skosy, a wewnętrzne prostopadłe do nich są ścięte, dlatego trudniej ją zagospodarować. Kąt nachylenia połaci nieznacznie zmienia funkcjonalność poddasza. Nawet gdy dach jest stromy, uzyskuje się niewiele pełnowartościowej przestrzeni.
  • Poddasze pod dachem wielopołaciowym. Trudno je zagospodarować, gdyż skośne ściany dodatkowo mają sporo kątów wklęsłych i wypukłych, w efekcie czego powstają liczne, mało użyteczne zakamarki.

Poddasze użytkowe. Materiały do zabudowy skosów

Do najbardziej popularnych materiałów, stosowanych do zabudowy skosów poddasza...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Remont poddasza - co powinieneś wiedzieć przed...

Strych przerobiony na poddasze użytkowe to miejsce na sypialnie, pokoje dziecięce, pokój...

Ściany z płyt gipsowo-kartonowych: 21 błędów,...

Podczas planowania i wznoszenia ścian działowych w systemie suchej zabudowy można popełnić wiele...

Mostki termiczne na poddaszu użytkowym. Jak...

Analizując straty ciepła w budynkach mieszkalnych, stwierdza się że dach stanowi potencjalnie największą...

Markizy i rolety wewnętrzne. Wybierz oryginalne!

Osłony okienne, w tym markizy i rolety zamontowane w oknach dachowych, znacznie ograniczają nasłonecznienie i...

Adaptacja poddasza. Przygotowanie do ocieplania...

Adaptacji poddasza nie wolno przeprowadzić "z marszu". Powinno to być po pierwsze dobrze przemyślane, a po...

Adaptacja poddasza. Wymiana pokrycia dachowego i...

Dowiedz się, jak przeprowadzić remont poddasza z wymianą pokrycia i montażem okien dachowych.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.