| muratordom.pl » Budowa » Poddasze » Jak uniknąć problemów z urządzaniem poddasza?
Aranżacja PODDASZA

Jak uniknąć problemów z urządzaniem poddasza?

Aby uniknąć kłopotów związanych z aranżacją poddasza, przed zakupem projektu domu sprawdź koniecznie, w którym miejscu na poddaszu wypada wysokość 1,9 oraz 1,4 m. Dzięki temu dowiesz się, czy nie będzie problemu z ustawieniem pod skosami wyższych i niższych mebli.

Zazwyczaj na poddaszu użytkowym są sytuowane sypialnie. To dość wygodne rozwiązanie ze względu na możliwość czytelnego podziału funkcji domu. Parter stanowi strefę dzienną służącą rodzinnemu spędzaniu czasu i podejmowaniu gości, natomiast poddasze – strefę wyłącznie prywatną, co zdecydowanie sprzyja wypoczynkowi. Aby sypialnie na poddaszu dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio duże, wysokie, jasne i wolne od takich elementów konstrukcji dachu, które utrudniają ich zagospodarowanie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: VELUX

Przed zakupem projektu warto sprawdzić, czy z poddasza będzie można korzystać bez problemów

Wielkość i wysokość wnętrz na poddaszu

Chcąc poznać faktyczną wielkość wnętrza na poddaszu, musimy się przyjrzeć nie tylko jego rzutom w katalogu, które pokazują zazwyczaj wielkość pomieszczeń liczoną po podłodze, ale też sprawdzić, gdzie przebiega linia 1,9 m (czyli gdzie się zaczyna część pomieszczenia o wysokości poniżej 1,9 m). Dowiemy się tego z rzutu technicznego lub z przekroju budynku (są one dostępne w pracowni projektującej dom i w biurach pośredniczących w sprzedaży projektów).

Informacja ta pokaże nam dokładnie, która i jak duża część pokoju jest pełnowartościowa, czyli taka, że możemy tam swobodnie przyjąć pozycję wyprostowaną i ustawić wyższe meble. Znając porównanie powierzchni po podłodze z powierzchnią wysokości ponad 1,9 m, możemy sobie łatwiej wyobrazić, ile miejsca znajduje się pod skosami dachu.

Oglądając przekrój czy rzut techniczny, warto też zwrócić uwagę, w którym miejscu poddasza wypada wysokość 1,4 m, ponieważ można tam wygodnie usiąść, tyle też potrzeba, aby bez uderzania głową o skos pochylić się do niżej położonych szafek czy półek.

Przy aranżacji poddasza dużo zależy także od wysokości ścianki kolankowej i spadku dachu. Wyższa (minimum 75 cm) umożliwia postawienie przy niej na przykład szafki lub biurka. Przy niższej jest to niemożliwe, ponieważ nie byłoby do nich wygodnego dostępu. W takim przypadku warto przemyśleć zbudowanie przedścianki oddzielającej najniższe fragmenty poddasza, których i tak nie sposób wykorzystać (a trzeba by było je wykończyć i ogrzewać).

Elementy konstrukcji dachu

Niezwykle istotne jest zbadanie, gdzie są umieszczone elementy konstrukcji dachu – czy są ukryte w ścianach, czy nie. Można się tego dowiedzieć z rzutu poddasza lub z rzutu więźby dachowej, który dostarczy nam nawet bardziej szczegółowych informacji. Źle rozmieszczone słupy mogą spowodować, że pokój będzie nieustawny, i utrudnić jego funkcjonalne zagospodarowanie.

Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na to, czy słupy nie znajdują się na środku pomieszczenia, w świetle drzwi (w niewielkiej odległości od nich), na wprost okien, a także w narożnikach. Jeśli słupy są wyeksponowane, warto też sprawdzić (na rzucie więźby oraz na przekrojach), czy występują przy nich miecze – skośne elementy podtrzymujące poziome belki – ponieważ zmniejszają one miejscowo wysokość pomieszczenia.

Ile skosów na poddaszu?

Najtrudniej jest sobie zazwyczaj wyobrazić, jak będą wyglądały skosy w pomieszczeniu na poddaszu. Dużo może nam o nich powiedzieć kształt dachu – jeśli jest on dwuspadowy, to układ skosów we wnętrzu jest prosty, inaczej jest z dachami wielospadowymi – skosy mogą tworzyć niezbyt przyjemną kombinację. A trzeba pamiętać, że skomplikowane kształty sufitu mogą przytłaczać wielością form, nie mówiąc już o trudnościach w wykończeniu. Jeśli się tego obawiamy, przy zabudowie poddasza płytami gipsowo-kartonowymi należy upraszczać powierzchnie, wyrównywać je zgodnie z głównymi płaszczyznami, zabudowywać nieużytkowe zakamarki. Pomaga to wprowadzić do pomieszczeń ład, porządek i harmonię.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Izolacja dachu skośnego – zrób to dobrze, a...

Ocieplenie domu jest inwestycją na lata. 70% energii wykorzystywanej przez budynki, to właśnie energia zużyta...

Jakie okna dachowe kupić na poddasze? Sprawdź, co...

Jeżeli stoisz przed wyborem okien dachowych, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Wyjaśniamy w nim, jakie są...

Ocieplenie domu pianą natryskową. Właściwa...

Jak prawidłowo ocieplić dom? Przede wszystkim należy wybrać właściwy materiał izolacyjny i fachowych...

Impregnacja drewna. Jak zabezpieczyć drewno...

Drewno konstrukcyjne powinno być dobrze zabezpieczone przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów,...

Adaptacja poddasza. Wymiana pokrycia dachowego i...

Dowiedz się, jak przeprowadzić remont poddasza z wymianą pokrycia i montażem okien dachowych.