Jak budować ścianki działowe na poddaszu

2010-11-12 15:32
Ściany działowe na poddaszu. Praktyczne porady dla wykonawców
Autor: Robert Szarapka Ściany działowe szkieletowe stawia się przed montowaniem okładziny na skosach poddasza

Budowanie na poddaszu ścianek działowych murowanych czy ścianek szkieletowych wymaga bardzo starannego prowadzenie prac. Z jednej stony trudno będzie ukryć usterki. Z drugiej, istnieje spore ryzyko uszkodzenia elementów domu, które są dobrze zrobione. Zobacz, co zrobić aby budując ściany działowe ustrzec się przed zniszczeniem ścian, stropu czy schodów prowadzących na poddasze.

Dlaczego ścianki działowe trzeba na poddaszu stawiać bardzo ostrożnie?

Ponieważ ściany działowe murowane stawia się na poddaszu dopiero po skończeniu stanu surowego, a ściany działowe szkieletowe nawet na etapie wykończeniowym, staranne prowadzenie prac ma szczególne znaczenie.

Nie tylko dlatego, że ewentualne usterki trudno ukryć. Istnieje wtedy również spore ryzyko uszkodzenia tych powierzchni, które już zostały dobrze zrobione – ścian, stropu czy schodów prowadzących na poddasze.

Problem z murowaniem ścian działowych

Podczas murowania ścian działowych na poddaszu największym problemem są resztki zaprawy spływające na podłogę albo, co gorsza, wychlapujące się na schody podczas wnoszenia mieszanki. Po zastygnięciu zaprawa nie daje się usunąć. Murowanie ścian jest szczególnie kłopotliwe wtedy, kiedy poddasze jest wykańczane dopiero po pewnym czasie od zamieszkania. Wtedy zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stawianie ścian działowych szkieletowych.

Problem ze ściankami szkieletowymi

Pył unoszący się podczas cięcia i szlifowania płyt łatwiej sprzątnąć. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeśli szczelnie oklei się sprzęty domowe, i tak nie uniknie się ich czyszczenia po remoncie. Pył wnika we wszystkie szczeliny i pomimo ciągłego zmywania trudno go na dobre usunąć.

Im wcześniej zaplanujesz ścianki działowe, tym lepiej

Warto zawczasu pomyśleć o przygotowaniu materiału na ściany działowe. Sprawni murarze układają na stropie palety z bloczkami czy pustakami jeszcze zanim zostanie ułożony dach. Dzięki temu później nie muszą wnosić po kilka sztuk cegieł czy pustaków po schodach. W przypadku ścian szkieletowych oczywiście nie jest to możliwe, płyty gipsowo-kartonowe i profile montażowe można wnieść dopiero po zakończeniu wszystkich prac mokrych na poddaszu.

W obu przypadkach ważny jest natomiast wybór miejsca, w którym materiały mają być ułożone. Nie wolno zrzucić kilku palet bloczków w jednym miejscu stropu, bo taki skupiony ciężar może doprowadzić do powstania nadmiernych jego ugięć i pękania. Należy rozkładać palety w pewnych odstępach, najlepiej w pobliżu planowanego usytuowania ścian działowych.

Płytyg-k i profile, choć nie stanowią zagrożenia dla nośności, ze względu na nieporęczne rozmiary także powinny mieć z góry określone miejsce składowania, chociażby po to, żeby nie przeszkadzały podczas pracy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają