| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Bloczki fundamentowe z keramzytu. Poznaj ich zalety

Bloczki fundamentowe z keramzytu. Poznaj ich zalety

Czy bloczki fundamentowe muszą być wyłącznie z betonu? Okazuje się, że nie jest to jedyna dostępna na rynku technologia. Sprawdź dlaczego warto się zastanowić nad wykonaniem ścian fundamentowych i piwnicznych z keramzytu.

Keramzyt jest kruszywem budowlanym, które powstaje przez wypalanie łatwo pęczniejących glin ilastych w temperaturze około 1200°C. Występuje on w formie granulek o różnych średnicach. Każda z nich jest silnie porowata w środku i otoczona twardą skorupką z zewnątrz. Dlatego keramzyt jest kruszywem wytrzymałym, a przy tym bardzo lekkim. Po dodaniu do niego niewielkiej ilości piasku i cementu, otrzymujemy keramzytobeton – materiał ciepły, lekki, paroprzepuszczalny oraz odporny na działanie mrozów, pleśni, grzybów i gryzoni. Dzięki temu, wyroby z keramzytobetonu można z powodzeniem wykorzystać praktycznie na każdym etapie budowy domu. Jego stosowanie możemy zacząć już na ławach fundamentowych.

Z czego wykonywać ściany fundamentowe?

Po wykonaniu żelbetowych ław lub płyty fundamentowej, przychodzi czas na zajęcie się ścianami fundamentowymi lub piwnicznymi. Pierwsze z nich to nieskomplikowane i niewysokie elementy, których zadaniem jest połączenie konstrukcji domu z fundamentem i przeniesienie obciążeń w dół. Ściany piwniczne są już wyższe, a więc bardziej wiotkie. Ponadto, oprócz dźwigania na sobie ciężaru domu, muszą oprzeć się dodatkowym obciążeniom poziomym od napierającego z zewnątrz gruntu. Obecnie ściany piwniczne i fundamentowe wykonuje się najczęściej z betonowych bloczków, czasem z żelbetu. To drugie rozwiązanie jest jednak kłopotliwe i czasochłonne, ponieważ wymaga montażu deskowania, ułożenia zbrojenia oraz zamówienia i wylania betonu. W dodatku dobrze byłoby, aby betonowanie odbywało się w jeden dzień, możliwie bez przerw. Stąd większość inwestorów decyduje się na budowę z gotowych bloczków. Jest to metoda prostsza, wymagająca mniejszej ilości narzędzi i bardziej elastyczna – pracę możemy przerywać w dowolnym momencie. Jednak zarówno ściany murowane z bloczków betonowych, jak i wylewane na miejscu, są bardzo ciężkie i charakteryzują się słabą izolacyjnością termiczną. Najczęściej spotykane na rynku bloczki mają wytrzymałość 15 lub 20 MPa i oznaczane są odpowiednio jako B15 i B20 (choć są to stare określenia i powinny być stopniowo wypierane na rzecz europejskich C12/15 oraz C16/20). Można zadać sobie pytanie, po co zapewniać tak dużą wytrzymałość ścian fundamentowych, skoro do konstrukcyjnych ścian zewnętrznych parteru i piętra można stosować już bloczki o wytrzymałości nawet 3 MPa. Oczywiście, w poziomie fundamentów występują większe obciążenia niż ponad gruntem, ale z pewnością nie wymagają stosowania pięciokrotnie mocniejszych materiałów. Można zrozumieć, że każdy z nas chce, aby nasz nowy dom był jak najsolidniejszy i jak najtrwalszy, ale projektowanie z tak dużym zapasem jest zwyczajnie nieekonomiczne.

ZDANIEM EKSPERTA

Andrzej Dobrowolski - ekspert Leca®

Ściana z keramzytobetonu to nowoczesne rozwiązanie w budownictwie. Odejście od ciężkiego betonu w stronę lekkiego i termoizolacyjnego keramzytobetonu pozwala na znaczne ograniczenie kosztów termoizolacji tych ścian. Ponadto lżejsze bloczki ułatwiają pracę przy murowaniu. Ekipa murarska w trakcie pracy „przenosi i układa na murze” lżejszy materiał, dzięki czemu skraca się czas pracy i zmniejsza ilość zużytej zaprawy. Przy średniej wielkości domu jednorodzinnym wszystkie bloczki fundamentowe z keramzytobetonu można dostarczyć jednym zestawem transportowym, a bloczki betonowe wymagają już dwóch zestawów. I co ważne dla inwestora: nieco większy koszt samych bloczków z keramzytobetonu najczęściej równoważony jest oszczędnościami w budowie i eksploatacji budynku.

Andrzej Dobrowolski, kierownik produktu Leca® KERAMZYT

Przeczytaj więcej o bloczkach fundamentowych Leca® >>

Keramzyt – alternatywa dla betonu

Bloczki fundamentowe z keramzytobetonu mają wytrzymałość 5-10 MPa, a to zupełnie wystarczy, aby stosować je w zdecydowanej większości domów jednorodzinnych, nawet kilkukondygnacyjnych. Są w dodatku dwukrotnie lżejsze od bloczków betonowych, co pozwala odciążyć konstrukcję średniego domu nawet o ponad dwadzieścia ton. A mniejsze obciążenia działające na ławy fundamentowe, mogą przynieść oszczędności na kosztach stali zbrojeniowej. Niska masa pojedynczego elementu to także potencjalnie mniejsza ilość kursów samochodu transportującego materiały na budowę. Często może być tak, że z uwagi na przepisy odnośnie dopuszczalnych mas całkowitych pojazdów, nie będzie możliwe przywiezienie jednym transportem wszystkich bloczków betonowych. Ta sztuka może się za to udać przy wykorzystaniu bloczków keramzytobetonowych. Oszczędności możemy poczynić również na zaprawie murarskiej. Jeżeli wykorzystamy bloczki z keramzytu o wymiarach 38 x 24 x 24 cm, czyli blisko dwukrotnie większych od bloczków betonowych to, jak nietrudno zauważyć, będziemy musieli wykonać dużo mniej połączeń pomiędzy nimi. Sprawi to, że praca będzie przebiegać znacznie szybciej, a my zużyjemy mniej zaprawy. Ponieważ generalnie do murowania powinno się stosować zaprawę o marce zbliżonej do wytrzymałości bloczków, toteż keramzytobetonowe bloczki fundamentowe muruje się na tańszej zaprawie niż bloczki betonowe.

Murowanie z bloczków keramzytowych jest równie proste jak z bloczków betonowych

Wykonywanie ścian piwnicznych lub fundamentowych z bloczków keramzytobetonowych powinno przebiegać z zastosowaniem pełnych spoin poziomych i pionowych. Do murowania należy stosować zaprawy cementowe lub cementowo-wapienne z niewielkim dodatkiem wapna. W budynkach bez piwnic najwyższą warstwę bloczków warto zastąpić wieńcem żelbetowym w celu usztywnienia całej konstrukcji. Można go wykonać w szybki sposób stosując kształtki U, które zastępują szalunek. W takim elemencie należy jedynie ułożyć zbrojenie i zalać je betonem. Na koniec każdą gotową ścianę należy pokryć cienką warstwą tynku cementowego. Do ścian wewnętrznych, które nie będą miały kontaktu z gruntem, można użyć tynków cementowo-wapiennych. Chropowata powierzchnia bloczków zapewnia dużą przyczepność i sprawia, że tynkowanie przebiegnie szybko i bez problemów. Izolacja układana na równej powierzchni jest zawsze skuteczniejsza niż na murach z odkrytymi spoinami, stąd tynk spełni dodatkową pomocną rolę.

WAŻNE

Bloczek fundamentowy Leca® BLOK

Keramzytobetonowe Bloczki Leca® BLOK fundamentowe o wytrzymałości minimum 5 MPa przeznaczone są do wznoszenia ścian fundamentowych i ścian piwnic. Można z nich murować ściany o grubości 38 i 24 cm. Mają izolacyjność termiczną czterokrotnie lepszą niż bloczki betonowe. Do wykonywania ścian należy używać zaprawy cementowej i murować je na pełną spoinę poziomą i pionową. Po wzniesieniu murów trzeba je zgodnie ze sztuką budowlaną otynkować, a poniżej poziomu terenu wykonać izolację przeciwwilgociową pionową.

Poznaj parametry bloczków fundamentowych Leca® BLOK >>

Keramzyt to materiał ciepły i trwały

Bloczki keramzytobetonowe mają bardzo korzystny współczynnik przewodzenia ciepła. Wynosi on 0,3 W/mK, co w porównaniu z 1,5 W/mK dla bloczków betonowych może robić wrażenie. Każdy projekt należy poddać odrębnym analizom, ale niejednokrotnie może okazać się, że w przypadku ścian fundamentowych z keramzytu, warstwa ocieplająca będzie zbędna. Dzięki ciepłym ścianom, podwyższa się komfort przebywania w piwnicy, co zwiększy dla nas możliwości jej adaptacji i wykorzystania. A nawet jeśli nasz dom będzie niepodpiwniczony, to zapobiegniemy stratom ciepła ze ścian parteru do fundamentu. Keramzyt jest materiałem mrozoodpornym oraz niepodatnym na grzyby i pleśnie. Nie ulega erozji, a jego korzystne parametry są niezmienne pomimo upływu kolejnych lat. Możemy być zatem pewni, że wybierając bloczki fundamentowe z keramzytobetonu, nie spotkają nas po jakimś czasie żadne niemiłe niespodzianki. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku elementów, które zaraz po wybudowaniu zostają zasypane gruntem i późniejszy dostęp do nich, w celu dokonywania napraw, jest bardzo utrudniony.

WARTO WIEDZIEĆ

Nowy kalkulator materiałowy - program do samodzielnego kalkulowania nakładów na budowę

Zespół Leca® przygotował nowe praktyczne narzędzie multimedialne. Jest to łatwy w obsłudze kalkulator, który pozwala oszacować ilość materiałów niezbędnych do wzniesienia ścian w keramzytowym systemie Leca® BLOK lub z innych wyrobów ściennych zadeklarowanych przez użytkownika. Do wyliczeń potrzebny jest jedynie projekt lub zwymiarowany szkic domu. Kalkulator pozwala także na obliczenie ilości materiałów przeznaczonych do wykonania takich elementów budynku, jak podłogi na gruncie, izolacje i podłoża na stropach, tynki i ocieplenie ścian zewnętrznych.

Dodatkową funkcjonalnością jest możliwość oszacowania przybliżonych kosztów materiałowych. Ceny wyrobów zaproponowane w programie są przykładowe - użytkownik może wprowadzić takie, jakie proponują dostawcy w jego okolicy.

Narzędzie jest proste i intuicyjne – z powodzeniem mogą z niego korzystać również osoby spoza branży budowlanej, które planują budowę własnego domu. Samodzielne skalkulowanie nakładów pozwoli im na przygotowanie wstępnych zestawień materiałów niezbędnych do budowy.

Wypróbuj kalkulator >>

Izolacja posadzki na gruncie. Czy warto wykorzystać keramzyt?

Wykonywanie posadzki na gruncie dotyczy większości domów jednorodzinnych. Bardzo ważna jest...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Izolacja fundamentów tradycyjnych. Jak ochronić...

Dom musi być szczelnie odgrodzony od gruntu. Odpowiednia izolacja fundamentów ma go ochronić przed...

Jak ocieplić piwnicę? Sposoby na skuteczną...

Odpowiedź, na pytanie jak ocieplić piwnicę jest trudna. Inaczej wygląda bowiem izolacja ścian piwnicy a...

Hydroizolacja piwnicy. Czym zabezpieczyć ściany...

Głównym zagrożeniem dla piwnicy jest woda gruntowa. Może ona doprowadzić do zawilgocenia ścian piwnic....

Szalowanie fundamentów: na co zwrócić uwagę...

Szalunki są niezbędnym elementem podczas prac fundamentowych, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić...

Dom podpiwniczony. Jak wykonać ocieplenie piwnicy...

Jeżeli decydujesz się na dom z piwnicą, musisz go wybudować zgodnie z obecnymi standardami. Ważne jest...

Podłoga na gruncie. Jak poprawnie wykonać podkład...

Podłoga parteru w bardzo wielu domach jest w sensie budowlanym podłogą na gruncie. To znaczy, że nie obciąża...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.