| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Rodzaje drzwi wewnętrznych. Budowa i wykończenie drzwi

Rodzaje drzwi wewnętrznych. Budowa i wykończenie drzwi

Projekt domu określa liczbę drzwi wewnętrznych, ich rodzaj, wielkość i sposób otwierania. Zdarza się jednak, że w trakcie budowy wprowadzasz zmiany, związane na przykład z aranżacją wnętrz. Sprawdź, jakie rodzaje drzwi masz do wyboru.

Wybierając drzwi zwracaj uwagę nie tylko na ich wygląd, lecz także na sposób otwierania. Jeśli tego nie dopilnujesz może się zdarzyć, że w ciasnym korytarzu otwierające się drzwi będą się wzajemnie blokowały, stwarzając niebezpieczeństwo przycięcia dłoni osób je otwierających, albo że drzwi umieszczone zbyt blisko krawędzi schodów spowodują zagrożenie nieumyślnego zepchnięcia kogoś ze schodów. Istnieją też pewne generalne zasady, według których montuje się drzwi. Zwykle te do domu i pokoi sytuuje się tak, aby otwierały się do środka, a te do łazienek i WC otwiera się na zewnątrz. Jeśli z wąskiego korytarza wchodzisz do dużej łazienki, śmiało podejmij decyzję o otwieraniu drzwi do wnętrza, a nie na korytarz. W miejscu, gdzie przewidujesz duży ruch w obie strony, warto się zastanowić nad drzwiami wahadłowymi.

Ościeżnice

Drzwi rozwieralne są osadzane na ościeżnicy (futrynie), czyli ramie montowanej na stałe w ścianie. Ościeżnice najczęściej są wykonywane z drewna lub płyty MDF. Dostępne są różne rodzaje ościeżnic o odmiennej konstrukcji. Zwykła, o stałej szerokości, powinna być dopasowana do szerokości ściany, w której będzie zamontowana. Jeśli ściana jest szersza niż ościeżnica, konieczna może się okazać dodatkowa obróbka z listew maskujących. Aby tego uniknąć można się zdecydować na ościeżnicę o regulowanej szerokości. Taka ościeżnica wraz z listwami obejmuje po zamontowaniu ścianę z obu jej stron i nie wymaga dodatkowych zabiegów. Warto to wziąć pod uwagę zwłaszcza w budynkach, których ściany wewnętrzne mają niestandardową grubość, na przykład w starych kamienicach. Producenci zwykle podają zakres szerokości, do jakiego pasuje dany model ościeżnicy, więc przy zakupie należy wiedzieć, jaką szerokość będzie mieć ściana.

Drzwi przylgowe

Możesz się zdecydować na tradycyjne przylgowe skrzydło drzwiowe i wtedy należy dobrać ościeżnicę z przylgą. W drzwiach o tej konstrukcji skrzydło i ościeżnica mają na swoich krawędziach wyfrezowany uskok – przylgę. Podczas zamykania skrzydło częściowo wchodzi w ościeżnicę, dzięki czemu oba elementy dobrze do siebie przylegają. Jest to najlepsze rozwiązanie w przypadku drzwi zewnętrznych lub takich, w których ze względów termicznych lub akustycznych zależy nam na szczelności.

Drzwi bezprzylgowe

Mają skrzydło z prostą krawędzią, które po zamknięciu w całości chowa się w ościeżnicy, licując się z nią z jednej strony. Daje to efekt gładkiego połączenia i pasuje do wnętrz o nowoczesnym wyrazie. Skrzydła bezprzylgowe mają standardową grubość 4 cm, ale ze względu na brak uskoku w krawędzi wydają się grubsze od tradycyjnych. Aby zachować możliwość swobodnego otwierania i zamykania, skrzydło nie może ściśle przylegać do ościeżnicy, przez co te drzwi są mniej szczelne niż przylgowe. W drzwiach takich możesz zastosować tradycyjne zawiasy (będą one jednak bardzo wyeksponowane na tle gładkiego połączenia) albo zawiasy ukryte. Drzwi z zawiasami ukrytymi mogą być o 200-400 zł droższe od tradycyjnych. Niektóre z nich są montowane na ościeżnicy ukrytej. Pozwala to uniknąć użycia listew maskujących. Po zakończeniu prac wykończeniowych możesz uzyskać efekt prawie całkowitego ukrycia drzwi w ścianie – jeśli zamiast klamki zastosujesz przycisk do otwierania

Autor: Marcin Czechowicz

Drzwi różnią się znacznie nie tylko wyglądem, lecz także konstrukcją i materiałami wykorzystanymi do ich wykonania.

Drzwi płytowe

Mają konstrukcję ramową z różnego rodzaju wypełnieniem. Jest ona obłożona z obu stron płytami. Najprostsze modele są pełne, ale producenci oferują również drzwi płytowe z przeszkleniami. Konstrukcję ramiaka takich drzwi robi się zwykle z drewna klejonego lub klejonych płyt drewnopodobnych. W drzwiach technicznych lub przeciwpożarowych jest on wykonany z profili stalowych. Wypełnienie usztywnia i stabilizuje konstrukcję. W tańszych modelach znajduje się najczęściej wypełnienie z kartonu (typu plaster miodu), którego dodatkową zaletą jest bardzo mały ciężar. Jako wypełnienie stosuje się również kanałowe lub pełne płyty wiórowe. Rodzaj wypełnienia ma wpływ na cenę i trwałość drzwi. Płyty stanowiące zewnętrzną warstwę skrzydła mogą być wykonane z drewna, ze sklejki, z płyty MDF, HDF albo blachy.

Drzwi płycinowe

Zwane też filongowymi. Są zbudowane z widocznej ramy konstrukcyjnej, w której osadzono płyciny stanowiące wypełnienie lub – w przypadku drzwi przeszklonych – tafle szkła. Rama jest zwykle wykonana z drewna litego albo klejonego. Płyciny najczęściej powstają z klejonki drewnianej lub płyt drewnopodobnych. Zwykle płyciny są profilowane, z wypukłym środkiem i pocienionymi krawędziami, co nadaje im tradycyjny wygląd. Są też modele o nowoczesnym wzornictwie z płycinami gładkimi albo frezowanymi w niekonwencjonalny sposób. Spotyka się także płyciny z wewnętrzną warstwą izolacji między dwiema warstwami zewnętrznymi.

Drzwi deskowe

Nie mają ramy, a deski, z których zbudowane jest skrzydło, są połączone poprzecznymi drewnianymi listwami i często usztywnione dodatkowym odkosem. Drzwi te zwykle pojawiają się w pomieszczeniach gospodarczych, zarówno jako drzwi zewnętrzne (mogą wtedy występować w wersji warstwowej, ocieplonej), jak i wewnętrzne. Warto pomyśleć o wyborze takich drzwi, jeśli chcesz nadać domowi tradycyjny, wiejski charakter.

Drzwi szklane

Nowoczesnym rozwiązaniem, które znajduje zastosowanie również we wnętrzach mieszkalnych, są drzwi z tafli szklanych. Wykorzystuje się w nich szkło bezpieczne – hartowane lub klejone. Szkło ozdobne jest dostępne w bogatej gamie wzorów i rodzajów. Do montażu tego typu drzwi stosuje się specjalnie zaprojektowane systemy okuć, które podkreślają charakterystyczną lekkość tego rozwiązania i zapewniają bezpieczeństwo użytkowania.

Autor: Piotr Mastalerz

Do spiżarni lub innych pomieszczeń pomocniczych mogą prowadzić drzwi montowane na ościeżnicy ukrytej. Wydają się one wykrojone bezpośrednio w płaszczyźnie ściany i doskonale pasują do nowoczesnych minimalistycznych aranżacji

Wykończenie drzwi

Szkrzydła mogą być pokryta farbą, bejcą lub lakierem. Rodzaj preparatu jest bardzo istotny, przykładowo lakier akrylowy jest mniej trwały niż ten utwardzany promieniami UV, ale wybór lakieru nie jest w pełni dowolny (często jest uwarunkowany rodzajem wypełnienia skrzydła). Zewnętrzna warstwa skrzydła może być też pokryta okładziną naturalną (fornir) lub sztuczną (laminat). Są różne rodzaje laminatów. Mają one różne faktury, grubości, a co za tym idzie – są mniej albo bardziej wytrzymałe. Te imitujące drewno i mające strukturę trójwymiarową na pierwszy rzut oka trudno odróżnić od forniru. Wskazówką może być to, że zagłębienia w okładzinie naturalnej są na ogół bardziej widoczne, a usłojenie i wybarwienie bardziej jednorodne niż w przypadku laminatu.

Drzwi wejściowe, które wpuszczają słońce. Naświetla w drzwiach zewnętrznych

Naświetla w drzwiach zewnętrznych sprawiają, że sień lub przedsionek są widne. Pamiętaj jednak, że...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesne siłowniki do bram garażowych. Jakie...

Dobry i nowoczesny siłownik do bramy garażowej powinien być szybki i bezawaryjny, a także energooszczędny i...

Dobór ościeżnicy drzwiowej. Ościeżnica stała czy...

Ościeżnica to nieodłączny element drzwi wewnętrznych lub drzwi wejściowych. Kupuje się ją przeważnie wraz ze...

Dobre drzwi wejściowe

Izolacyjność cieplna, materiał wykonania, klasa antywłamaniowa to tylko niektóre parametry mające...

Nowoczesne wzornictwo energooszczędnych bram...

Dopasowanie bramy garażowej do elewacji domu sprawia wiele problemów. Modele bram segmentowych...

Daszek nad drzwi. Jak zbudować zadaszenie nad...

Daszek nad drzwi - im prostszy, tym ładniejszy, łatwiejszy w budowie i tańszy. Zobacz, z czego i jak zbudować...

Drzwi wewnętrzne z ukrytymi ościeżnicami. Jak...

Patrząc na drzwi z ościeżnicą ukrytą w ścianie, widzisz tylko styk płaszczyzny skrzydła drzwiowego i ściany...