| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Drzwi zewnętrzne odporne na włamanie. Kupujemy drzwi antywłamaniowe

Drzwi zewnętrzne odporne na włamanie. Kupujemy drzwi antywłamaniowe

Czasy są niezbyt bezpieczne. Drzwi antywłamaniowe stają się więc standardem. Sprawdź, jakie drzwi zewnętrzne zasługują na miano drzwi antywłamaniowych.

Kiedy warto kupić drzwi antywłamaniowe?

Decyzję o zakupie drzwi antywłamaniowych należy poprzedzić analizą otoczenia miejsca zamieszkania pod kątem zagrożenia włamaniem. Trzeba wziąć pod uwagę, czy jest to dom jednorodzinny wolno stojący w oddali od sąsiadów, czy też szeregówka. Czy dom jest chroniony systemem monitoringu lub wyposażony w indywidualny system alarmowy? Bezpieczne drzwi warto montować, pod warunkiem że okna na parterze, drzwi tarasowe, brama garażowa (jeśli garaż jest w bryle budynku) oraz drzwi między garażem i częścią mieszkalną są zabezpieczone przed włamaniem na takim samym poziomie. Zamontowanie drzwi klasy C zdecydowanie wydłuża czas sforsowania tej przegrody przez włamywacza, co pozwoli podjąć kroki zapobiegawcze, na przykład uruchomić syrenę i wezwać ochronę czy zaalarmować sąsiadów.

Drzwi klasy C

Właściwości antywłamaniowe drzwi zostały określone w Polskiej Normie PN-90/B-92270 (co najmniej klasa C) oraz normie europejskiej ENV 1627 (co najmniej klasa 3-4). Klasa C (3-4) to wystarczające zabezpieczenie drzwi do domu jednorodzinnego. Zgodnie z Polską Normą powinny one wytrzymać profesjonalną próbę włamania. To znaczy przez co najmniej 20 minut stawiać opór (uniemożliwić otwarcie, wyważenie lub wycięcie otworu o wymiarach 40 x 40 cm) doświadczonemu w swoim fachu intruzowi wyposażonemu w śrubokręt, piłę, łom czy wiertarkę. Norma europejska określa wielkość siły, pod której działaniem elementy drzwi ulegną odkształceniu. Klasy 3-4 dopuszczają, żeby elementy drzwi pod wpływem siły 6-10 kN (6-10 t) uległy odkształceniu mniejszemu niż 10 mm. Certyfikaty (świadectwa kwalifikacyjne) antywłamaniowości wydaje na czas określony Instytut Mechaniki Precyzyjnej lub Instytut Techniki Budowlanej. Drzwi z atestem muszą mieć przytwierdzoną obok zawiasów tabliczkę znamionową. Certyfikat należy co kilka lat odnawiać. Pamiętajmy także, że dotyczy on całych drzwi, z zamkami i ościeżnicą, o konkretnym wyposażeniu.

Co muszą mieć drzwi antywłamaniowe?

Żeby zapewnić klasę antywłamaniowości, skrzydło drzwi musi być wyposażone w stalową ramę, kratownicę i płyty stalowe. Drzwi klasy C nie powinny mieć przeszklenia, chyba że jest ono niedużej wielkości ze szkła antywłamaniowego i odpowiednio zamocowane. Konieczne jest zamontowanie w nich dwóch zamków atestowanych klasy C, z których jeden musi być zamkiem wielopunktowego ryglowania, czyli uruchamiać rygle czopujące się w ościeżnicy na obwodzie drzwi w odstępach co najmniej 80 cm. Najczęściej stosuje się zamki wieloryglowe, zamek główny może ich mieć nawet 5-6, a zamki pomocnicze 2-3. Wygodny jest zamek z automatycznym ryglowaniem, który uruchamia zaczepy po zamknięciu drzwi, bez przekręcania klucza w zamku. Dobrze, gdy wkładki mają stożkowy rdzeń – uniemożliwia to ich rozwiercenie, ponieważ wiertło ześlizguje się ze spiczastego elementu. Dodatkowo należy zamontować zamek, który można otworzyć od wewnątrz bez pomocy klucza. Z boku drzwi powinny być zamocowane stałe bolce antywyważeniowe, które zagłębiają się w otworach w ościeżnicy, przez co uniemożliwiają ich wyważenie i zdjęcie z zawiasów.

WAŻNE

Nie wszystkie mocne są antywłamaniowe!

Drzwi o klasie 2 lub B to tylko drzwi wzmocnione, ale mogą mieć one zamontowane atestowane zamki wyższej klasy. Należy sprawdzić, czy certyfikat dotyczy całych drzwi, czy na przykład tylko zamka.

Przeszklenia w drzwiach klasy C

W drzwiach antywłamaniowych przeszklenie musi być wykonane ze szkła antywłamaniowego, co najmniej klasy P4, w którym część zewnętrzną stanowią dwie tafle szkła o grubości 4 mm z wklejonymi pomiędzy nimi czterema warstwami folii antywłamaniowej.

Przeczytaj dodatkowo:
Elektryczne otwieranie drzwi wewnętrznych – napęd...

Napęd do drzwi wewnętrznych to produkt ułatwiający normalne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w...

Udany komplet. Drzwi wejściowe i brama garażowa.

Dlaczego warto dobrać wygląd drzwi wejściowych do wyglądu bramy garażowej? Spójna kolorystyka oraz...

Jakimi parametrami charakteryzują się...

Budując dom, który ma spełniać surowe kryteria w zakresie izolacyjności termicznej, trzeba go...

Nowe standardy izolacyjności cieplnej. Drzwi...

Ciągle rosnące koszty energii powodują, że dla budujących nowe czy modernizujących stare domy coraz większe...

Wejście do domu na miarę XXI wieku: jak...

Wejście do domu jest miejscem, gdzie wygoda i funkcjonalność odgrywają szczególne znaczenie. W ich...

Konstrukcja do nietypowych garaży. Boczna brama...

Firma Hörmann uzupełniła swoją ofertę bram garażowych. Od kilku lat obok bram uchylnych, segmentowych i...