| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Drzwi wejściowe

Drzwi wejściowe

Chronią przed złodziejami i dlatego powinny być mocne i pewnie osadzone. Osłaniają przed wiatrem, deszczem i zimnem, muszą być więc szczelne i ciepłe. Są też wizytówką domu – świadczą o jego właścicielu.  

Konstrukcja drzwi

Konstrukcja drzwi wejściowych może być płytowa, płycinowa lub płytowo-płycinowa.

Głównym elementem konstrukcyjnym jest rama złożona z ramiaków pionowych i poziomych. W drzwiach z PVC i aluminium rama jest wykonana z dwu- lub trójkomorowych profili. W drzwiach drewnianych i z włókna szklanego jest ona wykonana z drewna.

Progi. Próg drzwiowy jest elementem konstrukcyjnym, który ma duży wpływ na szczelność drzwi wejściowych. Przy drzwiach drewnianych progiem może być specjalny profil aluminiowy, kątownik stalowy lub odpowiednio ukształtowana gumowa uszczelka tzw. wróg zimna. Producenci drzwi z PVC i aluminium proponują także inne rozwiązania progów – na przykład ze szczotką, zderzakiem i uszczelką.

Uszczelki. Najczęściej stosuje się uszczelki obwodowe (umocowane na całym obwodzie skrzydła) z gumy syntetycznej, z termoplastycznego tworzywa sztucznego bądź silikonu.

Krawędzie. Wszystkie krawędzie skrzydeł i ościeżnicy powinny być zaokrąglone, co uchroni je przed uszkodzeniem, zerwaniem okleiny, a także zapewni równomierne pokrycie farbą lub lakierem.

Drzwi wejściowe powinny być:

  • odporne na zmiany temperatury,
  • odporne na opady atmosferyczne i promieniowanie słoneczne,
  • trwałe,
  • szczelne, ocieplone i dźwiękochłonne,
  • bezpieczne,
  • właściwie wykonane i wykończone. 

Izolacja termiczna

Drzwi wejściowe powinny chronić dom przed ucieczką ciepła. Niezbędna jest więc w nich warstwa izolacji cieplnej, od której zależy współczynnik przenikania ciepła całych drzwi. Współczynnik przenikania ciepła U drzwi wejściowych nie powinien być większy niż 2,6 W/(m2*K), zależnie od materiału zawiera się w następujących granicach: drzwi drewniane – od 1,2 do 2; drzwi z PVC – od 1,3 do 2,5; drzwi z aluminium – od 1,1 do 2,5.

Izolacja akustyczna

Najczęściej funkcję izolacji akustycznej pełni warstwa izolacji termicznej, na przykład styropian lub pianka poliuretanowa; może to też być specjalna szyba zespolona lub panele wygłuszające. Izolacyjność akustyczną określa współczynnik Rw, który im jest wyższy, tym lepsza jest dźwiękochłonność drzwi. Współczynnik izolacyjności akustycznej Rw drzwi drewnianych waha się od 27 (przy tej wartości drzwi skutecznie wyciszają szum wody w łazience) do 36 dB. Większą dźwiękochłonność mają drzwi z PVC, których współczynnik może być równy nawet 47 dB (przy zastosowaniu paneli wygłuszających); Rw drzwi aluminiowych wynosi od 30 do 44 dB.                        

Przeszklenie drzwi

Drzwi zewnętrzne szkli się różnymi rodzajami szyb: podwójną, potrójną lub zespoloną. Przeszklenia mogą być wykonane praktycznie z każdego szkła, także nietypowego, na przykład: antywłamaniowego, kuloodpornego lub ognioodpornego; można też zamontować szkło o gładkiej powierzchni albo ornamentowe. Szyba może być podzielona szczeblinami (szprosami). Mogą one być zamocowane fabrycznie wewnątrz szyby (konstrukcyjne) lub na jej powierzchni: nakładane (jedno- lub obustronne) bądź naklejane na szybę. 

Kolor drzwi

Paleta barw jest ogromna, dlatego trzeba przy zakupie drzwi dokładnie określić ich kolor. Istotny jest kolor elewacji, pokrycia dachu, a także otoczenie domu. Niektóre firmy oferują (na zamówienie) drzwi w innym z każdej strony, wybranym przez klienta kolorze, niezależnie od tego, z czego wykonane są drzwi.

Drzwi drewniane najczęściej mają kolor drewna, z którego są zrobione: mahoniowy, tekowy, palisander, jasnego dębu, orzechowy. Niektóre firmy oferują również drzwi w innych kolorach (nawet do 200 kolorów).

Drzwi z tworzywa sztucznego mogą mieć różne kolory, na przykład żółty, zielony, niebieski, czerwony lub brązowy. Najczęściej jednak są to odcienie jasne, pastelowe. Mogą być też oklejone winylem imitującym rysunek drewna mahoniowego, dębowego, orzechowego lub sosnowego.

Drzwi aluminiowe najczęściej są białe, oliwkowe, brązowe, w kolorze aluminium, ale można zamówić dowolny kolor z palety firmy RAL. Mogą być matowe lub mieć metaliczny połysk.

Drzwi z włókna szklanego są dostępne w naturalnych kolorach: dąb, wiśnia, orzech i ciemny orzech oraz białym i czarnym.

Co oferują producenci

Większość producentów oferuje montaż (a także demontaż starych drzwi) lub poleca firmy specjalizujące się w montowaniu różnego rodzaju drzwi. Część producentów oferuje ościeżnice, które można nakładać na starą ościeżnicę, co przyspiesza montaż drzwi. Niektórzy udostępniają budującemu dom klientowi drzwi zastępcze na czas robót wykończeniowych. Unika się wtedy ewentualnego uszkodzenia właściwych drzwi i związanych z tym kosztów. Wiele firm proponuje transport, a także doradztwo techniczne, wykonanie pomiarów lub projektów. Producenci udzielają gwarancji na wszystkie elementy drzwi najczęściej na 4 do 5 lat, a niektórzy nawet na 10 lat. Okres gwarancji dla drzwi drewnianych może być krótszy, na przykład: dla drzwi surowych 12-18 miesięcy, a wykończonych – 3 lata. Gwarancji na okucia i szyby często udzielają ich bezpośredni producenci, może się więc ona różnić od okresu gwarancji na same drzwi. Warto wiedzieć, że wiele firm ubezpieczeniowych udziela zniżek właścicielom domu posiadającym drzwi producenta, z którym firma ubezpieczeniowa zawarła odpowiednią umowę.

Okna i drzwi – dzielą i łączą

Okna i drzwi chronią nas również przed zmianami pogody, hałasem, zanieczyszczeniami. Muszą...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesne siłowniki do bram garażowych. Jakie...

Dobry i nowoczesny siłownik do bramy garażowej powinien być szybki i bezawaryjny, a także energooszczędny i...

Udany komplet. Drzwi wejściowe i brama garażowa.

Dlaczego warto dobrać wygląd drzwi wejściowych do wyglądu bramy garażowej? Spójna kolorystyka oraz...

Brama segmentowa PRIME nagrodzona Złotym Medalem...

Automatyczna brama segmentowa PRIME, najbardziej luksusowy model w ofercie firmy WIŚNIOWSKI, została...

Wzmocnienia w bramach garażowych. Dlaczego są tak...

Nie każdy użytkownik bramy garażowej zdaje sobie sprawę z tego, czym jest tak zwany efekt bimetaliczny i...

Drzwi wewnętrzne z ukrytymi ościeżnicami. Jak...

Patrząc na drzwi z ościeżnicą ukrytą w ścianie, widzisz tylko styk płaszczyzny skrzydła drzwiowego i ściany...

Inteligentny dom. System sterowania bramami,...

System inteligentnego domu umożliwia sterowanie różnymi funkcjami budynku. Potrafi między innymi...