Aranżacja sypialni połączonej z łazienką. Wygodny master bedroom
Połączenie sypialni małżeńskiej z innymi pomieszczeniami, takimi jak łazienka i garderoba, oraz rozbudowanie jej o nowe funkcje jest coraz częściej spotykane w nowych domach. Piszemy o tym, jakie są wymogi takiego rozwiązania.
Aranżacja sypialni w nowoczesnych wnętrzach
Małżeńska sypialnia rzadko występuje dzisiaj jako pojedyncze pomieszczenie. Coraz częściej projektuje się kompleks pomieszczeń: sypialnia-łazienka-garderoba. Master bedroom, czyli duet: sypialnia z łazienką – do niedawna synonim luksusu i rozrzutności – zawitał i do nas.
Gdy sypialnia jest odpowiednio duża, można w niej dodatkowo urządzić miejsce pracy, wstawić jakieś urządzenie do ćwiczeń czy wygospodarować przestrzeń na kącik wypoczynkowy.
Sypialnia w centrum
Sypialnia dla rodziców zwykle ma 11-15 m², a wraz z garderobą lub miejscem na szafę – minimum 20 m². Taka wielkość jest odpowiednia, by w sypialni zmieściły się standardowej wielkości dwuosobowe łóżko (160x200 cm) oraz meble (szafa, fotele). W projektach zwykle zaproponowane jest także ich ustawienie, tak by wygodnie było się między nimi poruszać oraz by nie utrudniały na przykład otwierania okien czy swobodnego przejścia do łazienki. Zaproponowana powierzchnia jest również odpowiednia na dwa pojedyncze łóżka – to dobre rozwiązanie dla tych, którzy preferują takie rozwiązanie ze względu na wygodę snu.
Zwróćmy też uwagę na liczbę i rodzaj okien, ponieważ zapewniają one nie tylko właściwe nasłonecznienie i wietrzenie pomieszczenia, ale także współtworzą jego mikroklimat. Wprawdzie z sypialni korzystamy głównie nocą, ale budzimy się już w ciągu dnia. To, o jakiej porze do wnętrza będzie zaglądało słońce, wpłynie na nasze samopoczucie. Jeśli umieścimy sypialnię od wschodu, poranne słońce ułatwi nam wcześniejsze wstawanie i pobudzi do aktywności. Uważa się też, że sięgające daleko w głąb pomieszczenia promienie słoneczne mają właściwości bakteriobójcze.
Orientacja na wschód sprawdza się latem – słońce zagląda do pokoju tylko rano, dlatego nie jest on przegrzany. Położenie sypialni od zachodu pozwoli pospać dłużej, ale latem pomieszczenie będzie się przegrzewało. Lokalizacja sypialni od północy powoduje, że dociera do niej tylko światło rozproszone – będzie w niej zawsze chłodniej i ciemniej, niż gdyby była położona od którejś z bardziej nasłonecznionych stron. Aby przez północne okno wpadało więcej światła, powinno ono mieć większą powierzchnię. Bardzo ważne jest, aby sypialnia miała dobrą wentylację. Okno powinno być często otwierane albo wyposażone w funkcję rozszczelnienia lub nawiewniki. Zużyte powietrze powinno być odprowadzane kanałem wentylacji grawitacyjnej zakończonym kratką wywiewną lub przez podcięcie w drzwiach.
Autor: Rafał Lipski
Aranżacja łazienki przylegającej do sypialni powinna być zgrana z jej wystrojem
Wydzielenie miejsca na garderobę
W sypialni małżeńskiej potrzebujemy także miejsca na przechowywanie ubrań. Rozwiązaniem bardziej ekonomicznym od szafy wolno stojącej lub wbudowanej we wnękę jest osobne pomieszczenie przylegające do sypialni, które możemy przeznaczyć na garderobę. Częstym rozwiązaniem jest umieszczenie w sypialni osobnych wejść do łazienki i garderoby, ale zdarzają się także pomieszczenia przechodnie. Do garderoby wchodzi się wówczas przez łazienkę lub na odwrót – do łazienki przez garderobę.
Miejsca na garderobę potrzeba niewiele. Wystarczy niewiele ponad 3 m², aby nie tylko zmieścić ubrania dwóch osób, ale także by można było do niej swobodnie wejść, poszukać rzeczy i się przebrać. W większej garderobie możemy także wygospodarować miejsce na rozłożenie deski do prasowania czy maszyny do szycia. Jeśli garderoba ma okno, warto zasłaniać je żaluzją lub roletą – wtedy ubrania nie będą płowiały pod wpływem promieni słonecznych. To, jak będziemy korzystać z garderoby i jak ją urządzimy, zależy od jej wielkości oraz zasobności naszego portfela.
Jeśli garderoba jest mała, nie ma sensu zabudowywać jej szafami, wystarczy zamontować drążek na wieszaki i półki na ubrania. Brak szaf ma dodatkową zaletę – nie utrudnia cyrkulacji powietrza, co jest ważne w małym wnętrzu. Dobrze jest mieć jedną zamkniętą szafę na wyjątkowe ubrania, które trzeba szczególnie chronić przed kurzem lub słońcem.
Autor: Sławomir Frąckowiak
Połączenie sypialni z łazienką przestało być synonimem luksusu i staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w naszych domach