Przechowywanie ubrań - dzięki odpowiedniemu wyposażeniu szafy zaprowadzisz porządek w rzeczach
Przez lata obrastamy w przedmioty. By ułatwić sobie przechowywanie ubrań, trzeba zadbać o odpowiednie wyposażenie szafy: wieszaki, półki, szuflady. Gdzie i jak najwygodniej przechowywać ubrania - te używane na co dzień i sporadycznie w sezonie?
Autor: IKEA
Raz na jakiś czas warto się "rozliczyć" ze swoim dobytkiem - wyczyszczenie szuflad w komodzie lub szafie dobrze wpłynie także na Twoją psychikę (fot. IKEA).
Ubrania noszone i chwilowo nieużywane, do prania, na inny sezon, do oddania potrzebującym i trzymane dla młodszych dzieci – potrafią zdominować dom. Gdy nie mają własnego miejsca, grożą bałaganem. Aby go uniknąć, trzeba je systematycznie segregować i określać dla nich miejsce w zależności od ich funkcji użytkowej.
Ważne też, by każdy domownik miał wydzielone miejsce do przechowywania swoich rzeczy – najlepiej, gdy jest to własna szafa lub garderoba. Jeśli musimy ją dzielić z innymi, należy ściśle określić „terytorium” każdego członka rodziny.
Przechowywanie codziennych ubrań
Na używane na co dzień okrycia i buty znajdzie się miejsce w wiatrołapie i holu. Na mokre i brudne konieczne są wieszaki i otwarte półki. Jeśli chcemy je przechowywać w zamykanych szafach i szafkach, to tylko w wentylowanych. Oprócz szafek i półek dla wszystkich członków rodziny trzeba też pomyśleć o dodatkowych wieszakach i miejscach na buty dla gości.
Często bałagan tworzą szaliki, czapki i rękawiczki – z myślą o nich warto ustawić w wiatrołapie lub holu komodę z szufladami. Ubrania wierzchnie oraz buty używane sporadycznie w sezonie można przechowywać w szafie lub garderobie usytuowanej w strefie komunikacyjnej – będą w zasięgu ręki, gdy zechcemy je założyć, nie „zagracając” wiatrołapu.
Na rzeczy, w które ubieramy się najczęściej – bieliznę, ulubione bluzki, koszule, spódnice czy garnitury – najwygodniej przeznaczyć szafę lub garderobę położoną w sypialni, w jej pobliżu lub obok łazienki.
Sezonowe zmiany w szafie
Odzież i buty na inny sezon, a także odziedziczone po znajomych dzięcięce rzeczy, które czekają na swoją kolej, można trzymać w pomieszczeniach oddalonych od centrum domowego życia lub w miejscach trudniej dostępnych, np. w garderobie rodzinnej lub na strychu. W utrzymaniu porządku pomogą pudła różnej wielkości, czytelnie poopisywane.
Ubrań i butów nie wolno przechowywać w miejscach pozbawionych wentylacji. Jeśli nie ma wolnych przewodów wentylacyjnych, można wentylować garderobę przez sąsiednie pomieszczenie – wystarczą tulejki w drzwiach i kratka wentylacyjna w ścianie między garderobą a innym pomieszczeniem wentylowanym.
Pamiętajmy też, że pod wpływem światła słonecznego ubrania płowieją, jeśli więc garderoba ma okno, zasłaniajmy je roletami nieprzepuszczającymi światła. Porządek w butach To duże wyzwanie, szczególnie gdy dotyczy to tych używanych na co dzień. W przedsionku warto mieć szafki z przegródkami lub specjalnie zaprojektowaną szafkę do przechowywania butów. Powinna mieć ona półki z przegródkami umożliwiające łatwe dotarcie do każdej pary butów lub uchylne drzwiczki.
Buty na inny sezon można przechowywać w pudełkach, pamiętając o wkładaniu do nich prawideł. Jeśli szafki lub pudełka na buty są zamykane, powinny być wentylowane.
Przechowywanie tkanin
W uporządkowaniu bielizny pościelowej, ręczników i obrusów najbardziej pomocna jest osobna bieliźniarka. Jeśli nie mamy na nią miejsca, dobrym rozwiązaniem jest również segregacja: ręczniki trzymajmy w szafce w łazience, pościel w szafie lub garderobie w sypialni, a obrusy w kredensie w jadalni.