Na czym polega zasada symetrii w klasycznych wnętrzach?
Kluczowymi zasadami w tworzeniu klasycznego wnętrza były symetria i równowaga, np. wnęka z ustawionymi w niej sprzętami po jednej stronie musiała być zrównoważona takim samym rozwiązaniem po stronie przeciwnej, meble zaś sytuowano głównie pod ścianami.
Zobacz koniecznie: Jak tanio urządzić wnętrze w stylu klasycznym? Czym zastąpić drogie materiały wykończeniowe?
Jakie kolory lubią klasyczne wnętrza?
Styl klasyczny wyraża się również przez wybór stonowanych kolorów we wnętrzu – w palecie brązowej, beżowej, kremowej, ale także bieli czy szarości – dotyczy to głównie ścian i mebli.
W przypadku tkanin gama kolorów poszerza się o kolor niebieski, turkusowy, zielony. Złoto i srebro stosuje się raczej w małych dawkach, aby uniknąć efektu jarmarczności.
WIDEO: Klasyczne wnętrza - pomysł na dom pełen ciepła
Jakie materiały sprawdzą się w klasycznych wnętrzach?
Do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym wybiera się naturalne, solidne i dobre jakościowo materiały, takie jak szlachetne gatunki drewna, kamień, perskie dywany, skóra. W przeszłości meble wykonywano z drewna satynowego, orzecha czy mahoniu. Stosowano także dębinę, która nadaje im jednak cięższy wyraz.
Z kamieni najczęściej wykorzystywano marmur, któremu łatwo nadać wysmakowaną formę. Wykonywano z niego obudowy kominków, posadzki czy blaty.
Jak łączyć meble w klasycznych wnętrzach?
Klasycyzujące meble cechuje proste i eleganckie wzornictwo. Łączenie elementów w rozmaitym klimacie powinno być ograniczone w taki sposób, aby wnętrze tworzyło spójną całość. Nie oznacza to oczywiście, że meble w pomieszczeniu mają pochodzić z jednego kompletu, wszystkie powinien jednak spajać jakiś wspólny element, np. kolor lub detale takie jak okucia czy rzeźbienia.