Dekorujemy szafki - stare szafki w pięknej nowej odsłonie
Po remoncie lub odświeżaniu domu często zostaje nam trochę różnych materiałów: farby, lakieru, tapety. Zamiast się ich pozbywać, można je wykorzystać do przerobienia starych, zwykłych szafek w oryginalne meble. Kilka rad jak odnowić stary mebel.
Nadawanie meblom nowego wyglądu to bardzo dobra zabawa. Wystarczy tylko znaleźć nieco wolnego czasu i popuścić wodze fantazji. Prace nie są skomplikowane, więc z łatwością można wykonać je samodzielnie.
Nowy wygląd starej szafki
Malowanie. Do malowania mebli można użyć farb akrylowych, lakierów, bejc oraz lakierobejc. Konkretny wybór należy dopasować do materiału, z którego wykonany jest dany mebel. Z reguły nakłada się jedną, dosyć cienką, warstwę powłoki, ale jeżeli nie jest ona wystarczająco kryjąca, należy odczekać wymagany czas (producenci zazwyczaj podają go na opakowaniu) i nałożyć kolejną. Każdą z części mebla można pomalować na inny kolor, jednak w takim przypadku warto posłużyć się taśmą malarską, by zabezpieczyć już pomalowane części.
Szablony. Dekory uzyskane za ich pomocą mogą współgrać z analogicznymi ozdobami na ścianie, wzorami dywanu lub kanapy, tworząc spójną koncepcję wykończenia wnętrza. Ich dodatkową zaletą jest proste zastosowanie – wybrany szablon przykładamy do mebla i malujemy. Zdolności plastyczne nie są w tym wypadku nieodzowne.
Oklejanie. To sposób na uzyskanie szybkiego efektu. Można do tego użyć tapety lub tkaniny. Należy jednak wiedzieć, że oklejenie całej powierzchni mebla to dosyć trudne zadanie, ponieważ pod powierzchnię okleiny może dostać się powietrze, które stworzy nieestetyczne bąble. Ponadto może nam się nie udać tak okleić mebli, by drzwiczki czy szuflady łatwo się otwierały, nie ściągając okleiny.
Okleinę nakłada się, dociskając ją delikatnie miękką szmatką, którą przesuwa się w kierunku kładzenia. Aby wszystko wyszło równo i ładnie, warto poprosić o pomoc drugą osobę. Wówczas jedna osoba przytrzymuje okleinę, a druga powoli i dokładnie ją przykleja. Do docinania materiału przyda się długa linijka oraz żyletka lub nożyk.
Naklejki. Można je tak dobrać, by podkreślić przeznaczenie mebla lub dopasować go do charakteru wnętrza. Wybór naklejek jest bowiem ogromny. Delikatne i nastrojowe kwiaty, odważne kolorowe figury geometryczne, księżniczki, samochodziki czy bohaterowie ulubionych kreskówek – to wszystko może znaleźć się na drzwiczkach mebli. Nakładanie naklejek jest zdecydowanie prostsze niż oklejanie całego mebla.
Odnawianie mebli - przygotowanie podłoża
Niezależnie od tego, czy będziemy mebel malować czy oklejać, należy wcześniej starannie go wyczyścić. Jego powierzchnię trzeba przeszlifować papierem ściernym (najpierw o gradacji 40 lub 60, a potem zwiększać ją do 80, 120 lub 150) albo szlifierką. Bardzo ważne jest, aby zawsze szlifować wzdłuż słojów drewna. Unika się w ten sposób poprzecznych rys, które mogą być widoczne po bejcowaniu. Na tym etapie należy też uzupełnić wszelkie drobne ubytki przy użyciu odpowiedniej szpachli (takiej, która przyjmie kolor przy bejcowaniu). Po dokładnym wyszlifowaniu mebel trzeba umyć, by pozbyć się pyłu, i dopiero gdy dokładnie wyschnie, można przystąpić do dalszych prac.
Autor: Mariusz Bykowski
Stare szafki zyskają nowy wygląd, gdy pomalujemy je na wesołe, mocne kolory. Możemy do nich dokręcić kółka – łatwo będzie zmieniać aranżację wnętrza