5 praktycznych porad, jak wybrać narożnik do salonu
Narożnik to obecnie najpopularniejsze wyposażenie klasycznych i nowoczesnych salonów. Narożniki w ciągu ostatnich lat wyparły tradycyjne kanapy, wersalki oraz rozkładane łóżka. Współczesne narożniki potrafią zaskakiwać swoją funkcjonalnością. Warto pamiętać o kilku podstawowych w trakcie zakupów.
Narożnik w salonie to coś więcej niż mebel użytkowy. Choć jego podstawowym zadaniem jest oczywiście umożliwienie komfortowego wypoczynku to ma również drugą funkcję – dekoracyjną. Musimy pamiętać, że narożnik jest często największym meblem w salonie – automatycznie skupia więc na sobie oczy wszystkich odwiedzających nas gości. To właśnie on jest nieodłącznym towarzyszem sportowych wydarzeń, filmowych seansów czy sportowych relacji.
Decydując się na zakup narożnika musimy zwracać uwagę na kilka istotnych szczegółów. Dzięki temu wybierzemy narożnik praktyczny i pasujący aranżacyjnie do reszty wnętrza. Na co zwracać uwagę?
1. Ustal, do czego tak naprawdę potrzebujesz narożnika
Na początku musimy ustalić, do czego narożnik jest nam potrzebny. Na tej podstawie będziemy mogli określić budżet, jaki mamy do zagospodarowania oraz rodzaj narożnika, który mamy zakupić. Jeżeli zależy nam na funkcjonalności – wybierzmy narożnik, który jest duży, ma funkcję spania, pojemnik na pościel, wygodne zagłówki oraz jest wykonany z materiału, który nie klei się do ciała i jest prosty w utrzymaniu czystości. Unikajmy np. skóry, gdyż może ona skrzypieć – zakłócając tym samym spokój domowników. W letnie dni skóra może również nieprzyjemnie kleić się do ciała. Jeśli interesuje nas wyłącznie funkcja dekoracyjna, możemy zainwestować w narożnik o bardziej dynamicznych kształtach, tapicerowany, o wyraźnej – rzucającej się w oczy kolorystyce.
GALERIA: meble wypoczynkowe do salonu
Autor: Eugeniusz Filipiuk
Oprócz kanapy warto ustawić niskie stoliki kawowe w salonie. Wygodne są stoliki na kółkach - można zmieniać ich miejsce w zależności od potrzeb. Stoliki muszą być dopasowane do wielkości i wysokości kanapy.
2. Dopasuj wielkość narożnika do wielkości salonu
Narożnik musi być przede wszystkim komfortowy. Jego zadaniem jest pomieszczenie nawet kilkuosobowej rodziny lub grona znajomych. Warto dokładnie zmierzyć, jaka długość narożnika będzie nam potrzebna. Taki pomiar można przeprowadzić wykorzystując zwykłą metrówkę. Warto również mieć na uwadze wielkość pomieszczenia oraz inne meble. Narożnik nie powinien przytłaczać, zastawiać ciągu komunikacyjnego, utrudniać przemieszczania się po salonie. Nie może również powodować uczucia „zagracenia” wnętrza. Narożnik o szerokości ponad 300 centymetrów wymaga innej powierzchni, niż taki o szerokości 200 centymetrów.
3. Narożniki do salonu - w jakim stylu?
Wygląd ma znaczenie. Narożnik jest często wyposażeniem reprezentacyjnym, dlatego zakup takiego przesadnie taniego nie jest dobrym rozwiązaniem. Najtańsze narożniki wykonane są z gorszych jakościowo materiałów, mogą mieć problemy z płynnym i cichym rozkładaniem czy być wyłożone materiałem, który szybko „łapie” zabrudzenia. Narożnik musi również idealnie współgrać z resztą pomieszczenia oraz wyposażeniem, które się w nim znajduje. Dobry narożnik pięknie prezentuje się razem z podłogą drewnianą i płytkami, przy ścianie wyłożonej kamieniami dekoracyjnymi oraz w różnym świetle. Jak więc osiągnąć wymarzony efekt? Nie wybierajmy narożników nijakich.
4. Materiał obiciowy narożnika
Obicie narożnika musi być trwałe i umożliwić komfortowe czyszczenie jego powierzchni. Producenci na szczęście oferują całą gamę rozwiązań, począwszy od skóry i ekoskóry, a na wykończeniach materiałowych kończąc. Dobrej klasy narożniki posiadają wykończenia, które:
- długo zachowują swój oryginalny kolor,
- nie mechacą się, - nie pękają,
- nie prują się oraz nie występuje ich przecieranie,
- łatwo się czyszczą,
- są łatwe w pielęgnacji,
- świetnie prezentują się w oryginalnej postaci, jak również w połączeniu z wszelkiego rodzaju kocami oraz narzutami.
Kupując narożnik warto pamiętać, że jest to inwestycja nie na jeden sezon. Narożnik może być przez nas mocno użytkowany, dlatego rodzaj wykończenia jest tak ważny. O jego jakość powinniśmy tym bardziej zadbać w momencie, gdy w domu są obecne dzieci i zwierzęta.
5. Narożniki do salonu: cena
Cena jest niestety wciąż głównym kryterium wyboru podczas zakupów. Decydując się na zakup najtańszego narożnika musimy liczyć się ze wszystkimi jego wadami, które mogą wychodzić na jaw już pierwszego dnia użytkowania. Można tu chociażby wymienić trudności z rozkładaniem narożnika, głośne działanie mechanizmu, skrzypienie, zapadające się siedzisko.
Optymalnym rozwiązaniem nie jest sugerowanie się ceną, ale również funkcjonalnością narożnika, jego wyglądem, możliwością konfiguracji, a także uniwersalnością aranżacyjną.
Jak wybrać narożnik?
Jak wybrać narożnik? Dobrym rozwiązaniem jest brak pośpiechu. Nasz wybór powinien być przemyślany. Należy zapoznać się z ofertą kilku sklepów, aby porównać ofertę. Należy szczególną uwagę zwrócić na propozycje sklepów internetowych, jak Homlando, gdyż posiadają one dużo większy asortyment niż sklepy stacjonarne. Zwracajmy uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim jakość wykonania oraz wykończenia. Dzięki temu przez wiele lat nasz narożnik będzie podziwiany – zarówno przez nas, jak i naszych gości.