Warstwy podłogi - sprawdzamy, z czego może być zbudowana
Warstwy podłogi to nie tylko podkład betonowy i posadzka. To także izolacja cieplna, izolacja przeciwwilgociowa, strop albo podłoga na gruncie.
Strop albo podłoga na gruncie
Na nim opiera się podłoga. Może to być strop parteru nad przestrzenią wentylowaną lub pomiędzy piętrami albo warstwa zagęszczonego piasku i betonu w podłodze na gruncie. Podłoże powinno być odpowiednio mocne. Nie może być popękane ani zwietrzałe.
Warstwy podłogi
To konstrukcja z jednej lub kilku warstw ułożonych na stropie albo na warstwie betonu w podłodze na gruncie. Podłoga musi być wytrzymała: nie pękać i nie kruszyć się – ani pod wpływem obciążeń dynamicznych (czyli takich, które powstają podczas chodzenia czy przenoszenia mebli), ani statycznych (czyli ciężaru mebli lub innego wyposażenia domu).Podłoga powinna też odpowiednio odizolować akustycznie pomieszczenia nad nią i pod nią. Jeżeli jest to podłoga na gruncie lub strop nad pomieszczeniem nie ogrzewanym, to powinna chronić przed ucieczką ciepła. W piwnicach, łazienkach i kuchniach podłoga musi izolować również przed wnikaniem wilgoci w podłoże. Z tych wszystkich względów wykonuje się podłogi wielowarstwowe. W stosowanych obecnie podłogach – na konstrukcji stropu lub podłogi na gruncie – układa się izolacje: cieplną i przeciwwilgociową, podkład, a na końcu posadzkę.
Autor: Marek Sternicki
Ułożenie warstw podłogi na stropie
Autor: Marek Sternicki
Ułożenie warstw podłogi na stropie
Różne posadzki
Jest to wierzchnia, wykończeniowa warstwa podłogi. W pokojach jako posadzkę układamy zwykle parkiet lub panele drewniane, często też wykładzinę dywanową. W kuchniach i łazienkach – terakotę lub wykładzinę winylową. W piwnicy i innych pomieszczeniach gospodarczych czasami posadzkę robi się tylko ze specjalnej zaprawy. Posadzka powinna być estetyczna i łatwa do utrzymania w czystości. Musi być też odpowiednio twarda i odporna na ścieranie – tak by nie niszczyła się podczas codziennych czynności domowych. Nie powinna się wgniatać w miejscach, gdzie postawimy na niej ciężkie meble, ani pęknąć, gdy upuścimy talerz czy nóż.
Podkład betonowy
To warstwa układana bezpośrednio pod posadzkę. Od tego, jaki podkład pod posadzkę zastosujemy i czy dobrze go ułożymy, zależeć będzie jej trwałość i estetyka. Podkład musi być wytrzymały, nie powinien pylić ani pękać w trakcie wysychania. Powierzchnia warstwy ułożonego podkładu powinna być równa i dobrze wypoziomowana.