Do najstarszych i najbardziej dekoracyjnych technik zdobienia ścian należy stiuk, czyli szlachetny tynk imitujący kamień, na przykład marmur. Warstwa zewnętrzna tynku to zaprawa wapienna, gipsowa lub wapienno-gipsowa z zawartością pyłu marmurowego albo drobnoziarnistego piasku. Wyróżnia się stiuki białe i kolorowe.
Stiuki...
Najczęściej spotykane rodzaje stiuków to:
- scagliola, z połączenia okruchów marmuru, gipsu, substancji barwiących oraz kleju; do jej wykonywania wykorzystuje się bezbarwną i przezroczystą odmianę gipsu – selenit lub gips alabastrowy;
- stucco marmo składa się z gipsu, kleju pochodzenia zwierzęcego, pigmentów oraz dodatków jak ałun czy boraks;
- marmorino otrzymuje się, nakładając na podłoże kilka warstw wapna zmieszanego z pyłem marmurowym o różnym stopniu rozdrobnienia; po wygładzeniu powierzchnię pokrywa się warstwą wosku lub oleju lnianego;
- stucco lustro to imitacja marmuru; na zdrapany tynk wapienny nakłada się cienką warstwę tynku wapiennego lub gipsowego; na jego wilgotnej powierzchni rozprowadzane są pigmenty; odmianą jest stucco veneziano;
- tedelakt to stiuk marokański z silnie hydrolizowanego wapna z domieszką barwników; dwukrotnie szlifowany kamieniami półszlachetnymi (agat, ametyst) i pokrywany oliwą z oliwek zmieszaną z mydłem; jest tak wytrzymały, że bywa stosowany na ścianach zewnętrznych, podłogach, obudowach wanien, pod natryskami i w łaźniach;
- sztablatura to wewnętrzny tynk szlachetny z cienką warstwą zaprawy z gipsu modelowego lub mieszanki gipsu i wapna.
Ze względu na skomplikowaną technologię wykonanie stiuku lepiej powierzyć fachowcom. Stiuki co prawda nie są tanie, ale trwałe i niezwykle dekoracyjne. Świetnie sprawdzają się w obszernych wnętrzach, również stylowych.

i
WIDEO: Dekoracje ścienne. Sztukaterie
...i sztukaterie
Sztukaterie to rzeźbione ozdoby wykonywane bezpośrednio w stiuku lub dekoracyjne elementy mocowane do powierzchni ścian lub sufitów. Do niedawna kojarzyły się wyłącznie z pałacowymi wnętrzami i ich tandetnymi imitacjami. Dzisiaj sztukaterie przyjmują również nowoczesne i artystyczne formy.
Mogą być wykonane z gipsu, stiuku (imitującego marmur gipsu z domieszką pyłu marmurowego lub drobnoziarnistego piasku) albo styropianu.
- Styropianowe są najpopularniejsze ze względu na swoją lekkość, odporność na wilgoć oraz łatwość obróbki i montażu. Najczęściej mają formę gzymsów, rozet, kasetonów, ozdobnych listew z motywami roślinnymi lub geometrycznymi. Można też zamówić sztukaterie o oryginalnych, artystycznych wzorach. Gotowe elementy najlepiej montować na surowych tynkach lub niemalowanych, wygładzonych gipsem ścianach.
- Sztukaterie gipsowe maluje się farbami emulsyjnymi lub olejnymi (powierzchnię trzeba najpierw zagruntować), natomiast sztukaterie ze styropianu malujemy tylko farbami emulsyjnymi – pędzlem lub natryskowo.