Jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe?

2023-09-07 15:59

Gdy na podłodze są panele, należy pod nimi zastosować podkład. Jaki podkład wybrać, gdy w podłodze jest ogrzewanie wodne lub elektryczne. Czy trzeba dawać folię pod panele na ogrzewanie podłogowe? Co lepsze pod panele pianka czy podkład? Jaki podkład pod panele podłogowe na ogrzewanie podłogowe?

Jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe?
Autor: Getty Images Jak wybrać podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe?

Spis treści

  1. Właściwości podkładów pod panele
  2. Panele razem z podkładem
  3. Opór cieplny podkładów pod panele
  4. Jaka suma oporu cieplnego podkładu i paneli?
  5. Panele na ogrzewaniu elektrycznym i na podczerwień

Ogrzewanie podłogowe stanowi wielki grzejnik zapewniający ciepło w domu. Żeby było jak najbardziej wydajne, powinno mieć jak najmniejszy opór cieplny. Wtedy najszybciej i najefektywniej będzie emitować ciepło do pomieszczeń w domu. Zgodnie z normą europejską opór cieplny warstw ogrzewanej posadzki łącznie nie powinien przekraczać 0,15 m2.K/W. Jest on oznaczany symbolem R. W dokumentacji technicznej zarówno paneli podłogowych, jak i podkładów pod nie powinna być podana informacja o ich oporze cieplnym. Najlepiej, gdy łącznie ta wartość jest zdecydowanie mniejsza niż 0,15. Oczywiście znaczącą część stanowi opór samych paneli. Ale warto zwrócić uwagę na ten parametr również w przypadku podkładu.

Właściwości podkładów pod panele

Podkłady pod panele są wykonywane z różnych materiałów zależnie od przeznaczenia. Może być to polietylen o wysokiej gęstości, polistyren, poliuretan, folia aluminiowa, wkład kwarcowy, korek. Wiele podkładów ma budowę wielowarstwową opracowaną z myślą o polepszeniu dodatkowych właściwości, np. akustyki, czyli wyciszenia podłogi, albo chronienia przed wilgocią. Grubsze podkłady można zastosować tam, gdzie jest potrzebne wyrównanie podłoża. W takim wypadku sprawdzi się korek, ale ma on właściwości izolacyjne, więc nie nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Z punktu widzenia przewodzenia ciepła bardzo dobre właściwości mają podkłady, w których poliuretan jest połączony z wkładem mineralnym, nazywane też matami kwarcowymi.

Warto wiedzieć

Panele razem z podkładem

Niektórzy producenci paneli podłogowych oferują również swoje podkłady. W instrukcjach montażu albo dokumentacji produktów można znaleźć zestawienia parametrów, zwłaszcza oporu cieplnego, w których pokazano, jakie połączenie panel i podkład sprawdzi się na ogrzewaniu podłogowym.

Opór cieplny podkładów pod panele

Zależnie od materiału i budowy podkłady pod panele mogą bardzo różnić się wartością oporu cieplnego R. Popularna ekopłyta albo podkłady harmonijkowe pod panele mają opór równy 0,11 m2.K/W. Znajdziemy podkłady, dla których wartość ta wynosi 0,01, jak również takie, które charakteryzuje wartość R = 0,033, a nawet 0,004 czy 0,006 m2.K/W. Warto sprawdzić ten parametr, ponieważ ogrzewanie podłogowe będzie najskuteczniejsze, gdy posadzka będzie mieć jak najmniejszy opór cieplny. Wiemy, że nie powinien on przekraczać 0,15 m2.K/W.

Jaka suma oporu cieplnego podkładu i paneli?

Panele podłogowe również różnią się pod tym względem. Najmniejszy opór cieplny mają winylowe (na poziomie 0,03-0,04 m2.K/W), więc można razem z nimi zastosować niemal każdy podkład, a i tak posadzka dobrze będzie oddawać ciepło. W przypadku paneli laminowanych o oporze 0,08-0,09 lepiej wybrać podkłady o lepszych właściwościach termicznych. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy chcemy zastosować dość grube panele drewniane, których opór może wynosić ponad 0,14 W/m2.K. Z nieodpowiednio dobranym podkładem opór cieplny posadzki może przekraczać zalecaną wartość. Są również panele drewniane, które ze względu na wysoki opór cieplny, nie nadają się na ogrzewaną podłogę.

Panele na ogrzewaniu elektrycznym i na podczerwień

Producenci prawie wszystkich paneli dopuszczają ich montaż na wodnym ogrzewaniu podłogowym. Niektórzy także wskazują ogrzewanie wodne i elektryczne. Czasem jednak nie jest jednoznaczne, czy można je układać na ogrzewaniu elektrycznym oraz elektrycznym na podczerwień. Jeżeli interesuje nas taki wariant ogrzewanej podłogi, lepiej jest skonsultować się zarówno z dostawcą systemu ogrzewania elektrycznego, jak i paneli. Producenci folii i mat grzewczych oferują różne ich warianty zależnie od wykończenia posadzki, np. pod panele laminowane lub pod panele winylowe i deski warstwowe. Niektórzy producenci mat grzejnych elektrycznych albo na podczerwień zalecają je pod płytki ceramiczne, gresowe lub kamienne, ponieważ układa się je w kleju pod nimi. Czy można zastosować je pod panelami, lepiej zapytać. Na rynku znajdziemy również rozwiązania systemowe, w których producent ogrzewania elektrycznego przebadał jego działanie razem z panelami danej marki i może polecić takie rozwiązanie.

Nasi Partnerzy polecają