Różne możliwości montażu półki ściennej
W zależności od przeznaczenia półki mogą mieć różną wielkość i różne sposoby mocowania. Jedną z możliwości montażu półek jest zastosowanie wsporników kątowych w kształcie litery L. Ponieważ wsporniki są widoczne, warto je dobrać do wystroju wnętrza. Jeżeli natomiast nie chcemy, aby były widoczne jakiekolwiek elementy służące do zawieszenia, możemy wybrać taką półkę, w której będą one schowane.
Podpowiadamy, jak zamocować półkę na ścianie, by spełniała swoją funkcję a dodatkowo ładnie się prezentowała. Do montażu wybraliśmy półkę z niewidocznymi elementami mocującymi. W komplecie są kołki rozporowe (uniwersalne, które można zastosować do większości ścian) i wkręty. Dowiedz się, jak krok po kroku powiesić półkę na ścianie. Zrób to sam!
Zobacz także: Oryginalny regał na książki. Nietypowe projekty regałów

Autor: Kalbar
Zaznaczamy na ścianie wysokość montażu – najlepiej zaznaczyć środek półki. Wysokość ta zależy wyłącznie od naszych preferencji. Nasza będzie wisieć 1,50 m od podłogi.

Autor: Kalbar
Mierzymy rozstaw otworów montażowych na tylnej krawędzi półki.

Autor: Kalbar
Zaznaczamy go na ścianie. Mamy w ten sposób wyznaczone wstępnie miejsca montażu trzpieni (uchwytów) półki.

Autor: Kalbar
Sprawdzamy poziomnicą, czy zaznaczone miejsca znajdują się na tym samym poziomie, w razie potrzeby robimy korektę.

Autor: Kalbar
W wyznaczonych miejscach przykładamy uchwyty, na których zostanie zawieszona półka, i ołówkiem zaznaczamy ich otwory montażowe.

Autor: Kalbar
Wiercimy otwory. Średnicę wiertła dobieramy do średnicy kołka rozporowego. Gdy ściana jest wykonana z twardego materiału (np. betonu), używamy wiertarki udarowej. Przyda się pomoc drugiej osoby, która odkurzaczem od razu zbierze pył powstały w trakcie wiercenia.

Autor: Kalbar
Po włożeniu kołków przykładamy uchwyty i przykręcamy je wkrętami. W zależności od rodzaju wkrętów używamy właściwego narzędzia: wkrętaka, klucza płaskiego, oczkowego lub nasadowego. Możemy także użyć elektrycznej wkrętarki z odpowiednią końcówką.

Autor: Kalbar
Przed ostatecznym dokręceniem wkrętów sprawdzamy, czy trzpienie znajdują się na tej samej wysokości i czy mają właściwy rozstaw. Ponieważ otwory montażowe mają kształt fasolki, zawsze będą trochę przesunięte względem zaznaczonych punktów. Należy odpowiednio ustawić trzpienie i dokręcić wkręty do oporu. Tylko wtedy półkę będzie można nasunąć na trzpienie.

Autor: Kalbar
Zakładamy półkę na trzpienie montażowe, starając się trafić ją na obydwa trzpienie jednocześnie.

Autor: Kalbar
Dociskamy półkę do ściany – powinna przylegać do niej na całej długości

Autor: Kalbar
Dla pewności można jeszcze raz skontrolować, czy półka wisi równo. Jeśli tak, można ustawiać na niej książki i inne przedmioty. Uwaga! Niektóre półki mają dodatkowe wkręty, które muszą się znaleźć w specjalnych otworach od spodu półki. Służą one do unieruchomienia jej na trzpieniach. Jeżeli nasz model ma takie wkręty, należy je zastosować.
Czy wiesz jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim. Obejrzyj film z Murator.tv