Gładź gipsowa. Przygotowanie podłoża pod gładzie
By ułożyć gładź gipsową na ściany i sufit należy ściany zagruntować. Aby zapobiec pękaniu i kruszeniu się gładzi miejsca narażone na uszkodzenia trzeba zabezpieczyć siatkę zbrojącą z włókna szklanego, zaś naroża okienne i drzwiowe osłonić aluminiowymi narożnikami.
Autor: Mariusz Bykowski
Gips jest materiałem bardzo brudzącym, dlatego też najlepiej wynieść z wykańczanego gładzią pomieszczenie wszystkie rzeczy lub zabezpieczyć je folią malarską. Osłonić trzeba również okna.
Gładzie - co najpierw
Zanim rozpoczniemy nakładać gładź gipsową na ściany i sufity, wszystkie powierzchnie należy dokładnie oczyścić z pyłu i kurzu. Ponadto muszą być one suche i nieprzemarznięte. Ponieważ gips powoduje korozję metalu, wszystkie elementy tego typu narażone na kontakt z gładzią należy zabezpieczyć, np. folią lub taśmą malarską. Innym rozwiązaniem jest pomalowanie metalowych elementów specjalną farbą antykorozyjną.
Wszystkie ubytki w podłożu należy wypełnić masą szpachlową, a wypukłości zeszlifować. Ułatwi nam to uzyskanie gładkiej, jednolitej powierzchni. Jeśli jednak niedoskonałości te są nieco większe, lepszym rozwiązaniem będzie uprzednie otynkowanie powierzchni, np. tynkiem cementowo-wapiennym. Ponieważ gładź dobrze przylega do chropowatych powierzchni, tynk nie musi być bardzo dokładnie zatarty.
Autor: Mariusz Bykowski
Gips jest materiałem bardzo brudzącym, dlatego też najlepiej wynieść z wykańczanego gładzią pomieszczenie wszystkie rzeczy lub zabezpieczyć je folią malarską. Osłonić trzeba również okna.
Gładzie szpachlowe a zapobieganie spękaniom
Aby zapobiec powstawaniu rys i spękań na wygładzonych powierzchniach, wszystkie miejsca, w których stykają się różne materiały konstrukcyjne, należy odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu stosuje się siatkę zbrojącą z włókna szklanego. Zabezpieczenia wymagają także naroża okienne i drzwiowe. Zanim rozpoczniemy nanoszenie gładzi, należy je osłonić aluminiowymi narożnikami – osadza się je w warstwie masy szpachlowej.
Gdy wszystkie powierzchnie zostaną już oczyszczone, wyrównane i zabezpieczone, należy przystąpić do ich zagruntowania. To, jakim środkiem zagruntujemy ściany i sufity, zależy od ich chłonności.
Prostą metodą pozwalającą określić chłonność podłoża jest zroszenie jej wodą (np. spryskiwaczem do kwiatów). Jeśli woda spłynie po powierzchni, oznacza to, że podłoże nie jest zbyt chłonne, jeśli natomiast szybko wsiąknie, to znak, że jest ono bardzo chłonne.
W przypadku gdy podłoże nie jest zbyt chłonne, do zagruntowania powierzchni możemy użyć zwykłej wody. W przypadku chłonnych podłoży należy zastosować odpowiedni środek gruntujący (najlepiej taki, który zawiera polimery). Producenci gładzi często podają na opakowaniu, jaki środek jest zalecany.
Gruntowania nie należy lekceważyć – chłonne powierzchnie mogą bowiem szybko odciągać wodę ze świeżo nałożonej zaprawy, co spowoduje pojawienie się pęknięć na powierzchni wyschniętej gładzi gipsowej.
Zaleca się, aby do wygładzania ścian i sufitów przystąpić po upływie 24 godzin od gruntowania.
Budowa domu - kiedy kłaść gładzie
Tynkowanie oraz nanoszenie gładzi gipsowej rozpoczyna się dopiero wówczas, gdy zrobione są podkłady podłogowe, zamontowane okna i rozprowadzone wszystkie przewody instalacyjne. Prace należy przeprowadzać w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura co najmniej 5°C. Ponieważ gips jest materiałem bardzo brudzącym, najlepiej wynieść z wykańczanego pomieszczenie wszystkie rzeczy lub zabezpieczyć je folią malarską. Osłonić trzeba również okna. Zdemontujmy także na czas nakładania gładzi wszystkie gniazda elektryczne i zabezpieczmy wystające przewody taśmą izolacyjną.