Dyle i deski parkietowe - największy i najdroższy materiał na podłogę drewnianą

2011-05-11 13:35

Dyle i deski parkietowe to największe elementy, z których powstają podłogi drewniane. Są potwierdzeniem zasady, że im większy kawałek litego drewna, tym wyższa jego cena. Za 1 mkw. dyli z drewna egzotycznego trzeba zapłacić nawet 500 zł, za nieznacznie mniejszą deskę parkietową z takiego samego gatunku drewna – nawet połowę mniej. Efekt jednak jest wart swojej ceny.

Dyle i deski parkietowe największy i najdroższy materiał na podłogę drewnianą
Autor: Sylwester Rejmer Dyle i deski podłogowe to najdłuższe z elementów na podłogę

Wymiary dyli

Dyle podłogowe osiągają długość nawet 4 m, przy grubości 15-22 mm. Deska parkietowa jest wprawdzie mniejsza – od 50 cm do 1,6 m, przy grubości 15-32 mm, ale na tyle duża, by praca drewna stała się szczególnie dotkliwa i widoczna. Dlatego chcąc cieszyć się efektowną posadzką z dużych drewnianych elementów, trzeba zacząć od wybrania odpowiedniego gatunku drewna...

Jakie drewno na dyle

Najlepiej zdecydować się na drewno, które w małym stopniu zmienia wymiary pod wpływem wahań temperatury i wilgotności, na przykład dąb, doussie, merbau, iroko, tek.

O ile z reguły krajowe, mało stabilne gatunki drewna, na przykład buk, klon, grab, nie są oferowane w postaci dużych elementów, z egzotycznymi sprawa nie jest już tak oczywista. Przykładowo kempas, gombeira i guatambu – gatunki o małej stabilności – są oferowane w rozmiarach XXL. Układanie posadzki z dużych elementów pracującego drewna z pewnością zakończy się powstaniem szpecących szczelin o szerokości nawet kilku milimetrów.

Przed konsekwencjami niestabilności dyli podłogowych może uchronić sposób ich ułożenia. Szczeliny między poszczególnymi elementami o szerokości od 3 do 10 mm należy wypełnić elastomerem. Kurcząc się i rozszerzając, będzie się dostosowywał do zmian wymiarów drewna. Jednak zastosowanie elastomeru, który ma jedynie czarny kolor, znacząco wpływa na wygląd posadzki – tworzy na niej wyraźne pasy.

Jak układać posadzkę

Najprostszym i najtańszym sposobem jest przyklejenie drewna bezpośrednio do podkładu. Jednak można to zrobić jedynie wtedy, gdy podkład jest równy, twardy i suchy.

Szczególnie istotne jest odpowiednie dobranie kleju do dużych drewnianych elementów. Ich pracę dobrze zniesie klej elastyczny i wytrzymały. Może to być klej poliuretanowy jedno- lub dwuskładnikowy albo tak zwany MS polimer.

Ważne jest także, by na podkładzie znalazła się odpowiednia ilość kleju, dlatego powinien on być nanoszony szpachlą o zębach wysokości 10 mm. Po przyklejeniu posadzki należy sprawdzić, w których miejscach drewno wydaje pusty odgłos, i dociążyć je przez kilka godzin – aż klej zwiąże. Dyle i deski można też ułożyć na macie tłumiącej hałas albo na legarach.