Sufit jak niebo w pokoju dziecka. Zobacz, jak je zrobić za pomocą diod LED-owych

2012-11-19 10:10

Zobacz, jak zrobić modny ostatnio efekt "nieba" w pokoju dziecka. Można wprawdzie kupić gotowe instalacje przypominające niebo, jednak trudno je dopasować do wnęki o określonych wymiarach. Rozwiązaniem jest pomysł i wykonanie własnego nieba, które będzie niepowtarzalne i tanie. Wystarczą diody LED, płyta i farby...

Niebo w pokoju dziecka - gotowe
Autor: Kalbar Płyta przymocowana do stelaża na suficie utworzyła podwieszany sufit z rysunkiem podświetlanego nieba.

Diody LED, czyli jak wykonać niebo w pokoju dziecka

Do tego celu została wykorzystana jednolita płyta z gładkim, czarnym fornirem o wymiarach sufitu wnęki. Galaktyka spiralna została namalowana ręcznie szerokim pędzlem do ścian. Czynność tą wykonano przed zawiśnięciem płyty na suficie.

Do wykonania aranżacji zostały użyte trzy kolory farby akrylowej do ścian – czarnej i dwóch odcieni niebieskiego – ciemnego i jasnego. Jaśniejszym została pomalowana reszta ścian pokoju. Dzięki temu sufit nie wydaje się sztuczny w tym pomieszczeniu. Pomalowaną płytę można także polakierować.

 

W tym rozwiązaniu zastosowano dwa zestawy światłowodów – jeden (100 sztuk) o barwie zwykłej i drugi (również 100 sztuk) o zmieniających się barwach, z pilotem sterującym. Oba zestawy kosztowały w sumie około 600 zł.

Na obrazie nieba zaznaczono 100 punktów w miejscu „planet”, które będą świecić światłem o jednolitej barwie, oraz 100 „gwiazd”, których barwę będzie można zmieniać. W płycie nawiercono otwory o średnicy około 5 mm, a w nich zainstalowano odpowiednie diody LED i końcówki zabezpieczające lampki przed wypadnięciem z otworów.

Plątanina światłowodów została przymocowana do spodu płyty szeroką taśmą klejącą, a płyta przytwierdzona do aluminiowego stelaża umocowanego 25 cm poniżej sufitu.

Po podłączeniu oświetlenia dziura między sufitem a płytą została zakryta łatwo zdejmowalną czarną płytą, taką samą, na jakiej namalowano niebo. Galaktykę można włączać włącznikiem przy łóżku, a pilotem zmieniać kolory i natężenie światła gwiazd.

Nasi Partnerzy polecają