Zasady urządzenia małej łazienki. Aranżacja łazienki krok po kroku

2012-11-02 1:00

W artykule rozwiejemy Twoje wątpiwości dotyczące aranżacji wnętrza małej łazienki. Na początek zasady urządzania wygodnej łazienki. Podpowiemy, jak urządzić małą łazienkę, nie robiąc przy tym błędów. Zaczniemy od projektu łazienki...

Mała łazienka: aranżacje
Autor: Wallcolors

Jak urządzić łazienkę: właściwe rozplanowanie przestrzeni na strefy

Nie zastanawiajmy się, w jaki sposób zmieścić jak najwięcej urządzeń w łazience, ale jak urządzić funkcjonalną i wygodną przestrzeń. Tajemnica tkwi w jej rozplanowaniu.

Plan łazienki powinien zawsze wynikać z funkcji. Tylko wtedy możemy optymalnie wykorzystać każdy centymetr, i to niezależnie od powierzchni, którą dysponujemy. Zapomnijmy o radach typu umywalka powinna być zawsze na wprost wejścia. Takie zasady ograniczają inwencję i zamykają drogę do najlepszych, choć często nietypowych rozwiązań dla naszej małej łazienki.

Projekt łazienki zacznijmy od podzielenia przestrzeni na strefy (przydadzą się papier milimetrowy i kolorowe kredki): strefę toaletową (WC, umywalka, bidet) i kąpielową (wanna, prysznic) oraz ewentualnie pralnię. Strefa to urządzenie plus przestrzeń potrzebna, by z niego korzystać.

Wygodnie, jeśli strefa toaletowa jest bliżej wejścia. Strefa kąpielowa może być wydzielona szklaną albo murowaną ścianą (pełnej lub niepełnej wysokości). Można jednak zrobić dokładnie odwrotnie i z przestrzeni łazienki wyizolować WC. Ważne, by projekt aranżacji łazienki był jak najprostszy. Najlepiej gdwie-trzy kreski na planie.

Jak urządzić łazienkę: krok drugi wybór wyposażenia...

Na koniec urządzania łazienki zostawmy wybór wyposażenia. Oferta ceramiki łazienkowej i baterii jest tak duża i różnorodna, że do każdej koncepcji znajdziemy odpowiednie urządzenia, na przykład umywalki, wanny czy brodziki o nietypowych rozmiarach.

Pamiętajmy o wyeliminowaniu trudno dostępnych zakamarków, w których będzie się gromadził brud i które niełatwo utrzymać w czystości. Dlatego, jeśli to możliwe, starajmy się nie umieszczać stojących urządzeń zbyt blisko ścian. W utrzymaniu czystości pomoże też podwieszenie mebli lub wbudowanie ich w ściany. Najlepiej we wnękach między, a także nad stelażami podtynkowymi do montażu ceramiki.

Jak urządzić łazienkę: krok trzeci 4 ciekawe rozwiązania 

Błędem jest szukanie do małych łazienek jak najmniejszych mebli czy ceramiki. W małych łazienkach nie myją się mniejsi ludzie. Ergonomiczne wymagania są takie same.

1. Łączenie urządzeń

    Dobrym rozwiązaniem jest połączenie wanny z prysznicem czy umieszczenie pralki pod blatem z umywalką. Nie bójmy się radykalnych decyzji. Zrezygnujmy z ciasnej wanny, aby zyskać przestrzeń na luksusową kabinę prysznicową.

    2. Nie wszystkie sprzęty muszą być w łazience

      Przenieśmy pralkę do innego pomieszczenia, jeśli w zamian uzyskamy lepszy dostęp do wanny, by łatwiej ją było umyć.

      3. Powiększenie metrażu łazienki

        Dobrym wyjściem może być także powiększenie łazienki o wnękę na pralkę kosztem sąsiedniego pomieszczenia. W ekonomicznym wykorzystaniu niedużej przestrzeni łazienkowej może też pomóc umieszczenie umywalki, miski ustępowej, wanny lub brodzika w narożniku albo w ostateczności zamontowanie umywalki nad wanną (kolekcja BeHappy marki Ravak).

        4. Przechowywanie

          Bardzo ważne jest racjonalne wykorzystanie ścian – najlepiej na półki, wieszaki, szafki, na przykład we wnęce nad podwieszaną miską ustępową. W małej łazience jesteśmy skazani na minimalną odległość urządzeń od ścian – 20-30 cm – lub urządzenia narożne.

          Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?
          Autor: Kalbar Aby powiększyć małą łazienkę, należy przede wszystkim odsłonić jej podłogę – zainstalować podwieszane urządzenia sanitarne, a natrysk oddzielić jedynie taflą przezroczystego szkła
          Warto wiedzieć

          Najlepiej aranżację łazienki zaprojektować z wyposażeniem już na etapie rozrysowywania ścian działowych domu. Układ urządzeń powinien być czytelny, czyli jak najprostszy. W małej łazience powierzchnie manewrowe przed nimi mogą nakładać się na siebie, ale muszą być zachowane.

          Nasi Partnerzy polecają
          Pozostałe podkategorie