Wybieramy klej do płytek. Jaki do glazury, jaki do gresu, jaki do terakoty lub kamienia?

2009-09-15 2:00

Gdy kafelki pękają lub odpadają, nie zawsze jest to wina glazurnika. Powodem może być źle dobrany rodzaj kleju do płytek ceramicznych, nieodpowiedni do miejsca i podłoża, na którym je układano. Jeśli czeka cię układanie płytek sprawdź, na jaką zaprawę klejącą układać terakotę, gres, glazurę, kamień, mozaikę, klinkier.

klej elastyczny do płytek w dużym formacie
Autor: Andrzej Szandomirski Parametry standardowych zapraw klejących stosowanych przy małych płytkach nie wystarczają do poprawnego i trwałego mocowania elementów wielkoformatowych. Tu klej musi być elastyczny

Klej do płytek - prosto z worka

Niegdyś, zanim glazurnik przystąpił do przyklejania kafelków, musiał samodzielnie przygotować zaprawę klejącą. Wymagało to zdobycia odpowiednich składników – cementu, wapna, piasku – starannego wymieszania ich z wodą we właściwych proporcjach. Dziś nikt już nie zadaje sobie tyle trudu. W sprzedaży jest wiele gotowych zapraw w workach, na tyle tanich, że własnoręczne ich przygotowywanie przestało być opłacalne. Dodatkowo oferta jest na tyle bogata, że bez trudu można kupić zaprawy nie tylko do zwykłych płytek i terakoty, ale także specjalne kleje do gresu czy kamienia przeznaczone do użycia wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, do różnego rodzaju podłoży. Jest więc w czym wybierać i sęk tylko w tym, żeby wybrać dobrze. Oto jaki klej do płytek wybrać.

Klejowy zawrót głowy
Autor: : Konrad Kalbarczyk|Mariusz Bykowski Innej zaprawy należy użyć do klejenia zwykłych płytek i terakoty, innej zaś - do gresu czy płytek z kamieni układanych na zewnątrz pomieszczeń.

Zaprawy klejące na bazie cementu

Zaprawy klejące do płytek zawierają cement. Do jednych używany jest cement szary, inne mają w składzie szlachetniejszy cement biały. Innymi ich składnikami są: wypełniacze mineralne – umożliwiające układanie zaprawy grubszą warstwą; polimery – zapewniające zaprawie dobrą plastyczność; i modyfikatory – odpowiedzialne między innymi za szybkość wiązania. W sprzedaży są także dwuskładnikowe kleje poliuretanowe. Pełnią one dodatkową funkcję izolacji przeciwwilgociowej, są przy tym o wiele droższe od zapraw klejących. Niektóre firmy oferują również kleje w postaci gotowej do użycia pasty.

Rodzaje klejów do płytek:

  • Kleje do glazury, terakoty i mozaikiDo ich produkcji wykorzystywany jest cement szary. Używa się ich do przyklejania ściennych i podłogowych płytek ceramicznych o standardowych wymiarach. Można nimi mocować również mozaikę porcelanową. Są najtańsze ze wszystkich zapraw klejących. Nadają się głównie na podłoża nieodkształcalne.
  • Kleje do gresu i klinkieruPolecane są do klejenia płytek o małej nasiąkliwości. Mają dużą siłę wiązania. Przeważnie nadają się też do przyklejania glazury i terakoty. Można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.
  • Kleje do kamieniaIch głównym składnikiem jest cement biały. Można je więc śmiało stosować do płytek z kamieni, które są wrażliwe na przebarwienia. Polecane są szczególnie do marmurów, a także do innych kamieni naturalnych i sztucznych. Można nimi oczywiście przyklejać także tradycyjne płytki, ale jest to nieopłacalne. Kleje do kamieni charakteryzują się dużą siłą wiązania i wysoką elastycznością. Mogą być stosowane wewnątrz i na zewnątrz.
  • Kleje uniwersalneTakich jest w sprzedaży najwięcej. Przeznaczone są do klejenia płytek ściennych i podłogowych wielu rodzajów. Większością z nich można kleić glazurę, terakotę oraz płytki gresowe i klinkierowe. Polecane są również do płytek z kamieni naturalnych, które nie są podatne na przebarwienia. Wszystkie można stosować wewnątrz i na zewnątrz domu. Często są mrozoodporne i wodoodporne. Wiele z nich jest przeznaczonych do klejenia płytek na podłogach ogrzewanych.
Pozostałe podkategorie