Wanna czy kabina prysznicowa, wygoda czy funkcjonalność? Co ważniejsze...
Urządzając łazienkę, często stajemy przed dylematem: co wybrać – wannę czy prysznic? Idealnie, jeśli mamy miejsce dla obu. Z reguły jednak większość łazienek w nowych budynkach nie ma aż tak dużych rozmiarów, aby można było sobie pozwolić na brodzik i wannę jednocześnie. Warto wówczas zastanowić się, co będzie praktyczniejsze oraz bardziej odpowiednie dla domowników.
Autor: DEANTE
Panel prysznicowy Stone - wygodny, funkcjonalny i niezwykle efektowny. Z pewnością umili szybki prysznic (Deante)
Czasy, kiedy zmiany aranżacyjne w naszych mieszkaniach zachodziły raz na kilka lat to zamierzchła historia. Dziś remontujemy częściej i chętniej, a możliwości w doborze materiałów wykończeniowych i wyposażenia znacznie nam to ułatwiają.
Wykańczając i urządzając łazienkę, kwestią do rozważenia jest wybór między wanną a kabiną prysznicową, ponieważ nie każda łazienka pozwala na wygospodarowanie w niej miejsca na oba te urządzenia razem.
Kabina popularniejsza
Statystyki sprzedaży nie pozostawiają złudzeń: chętniej kupujemy kabiny prysznicowe i brodziki niż wanny. Ich popularność jest związana z aktywnym i szybkim życiem, jakie większość z nas prowadzi. Dzięki natryskom o wiele mniej czasu poświęcamy na zbiegi higieniczne. W grę wchodzą również spore oszczędności, ponieważ korzystając z prysznica zużywamy maksymalnie 30 litrów wody na minutę, a kąpiąc się w wannie potrzebujemy ich około 100.
Kabiny natryskowe to również idealne rozwiązanie dla osób starszych i dzieci. Przy zastosowaniu płytkiego brodzika nie ma konieczności przekraczania wysokiego progu, a wstawienie specjalnego stołeczka lub składanego krzesełka umożliwia mycie na siedząco. Głęboki brodzik z przelewem typu wannowego jest także bezpieczniejszy, bo minimalizuje ryzyko poślizgnięcia się. Z myślą o kąpieli dzieci, można go napełnić wodą, tak jak małą wannę.
Autor: DEANTE
Panel prysznicowy Stone - wygodny, funkcjonalny i niezwykle efektowny. Z pewnością umili szybki prysznic (Deante)
Czy wanna to przeżytek?
Wanny, mimo że rzadziej kupowane, na pewno nie znikną z oferty producentów. Dziś mają oni do zaproponowania nowe rozwiązania i funkcjonalności. Standardem są wanny z hydromasażem bądź wyszukane modele jacuzzi. Ale i tradycyjne wanny cieszą się popularnością, szczególnie w rodzinach z małymi dziećmi oraz w przypadku, gdy cenimy sobie długie, relaksujące kąpiele przy świecach.
Kompromis w łazience, czyli wanna z parawanem
Co w sytuacji, gdy koniecznie chcemy i prysznic, i wannę, a ogranicza nas brak wolnej przestrzeni w łazience? Producenci proponują rozwiązania typu 2 w 1. Najpopularniejsze to parawany nawannowe. Kupuje się je albo razem z wanną, albo oddzielnie. Mogą być uchylne i składane, z reguły wykonywane są z hartowanego szkła. Rzadziej spotykanym rozwiązaniem są wanno-kabiny, zaprojektowane tak, by zajęły jak najmniej powierzchni, ale przy zachowaniu maksymalnego komfortu kąpieli.
O tym, co będzie dla nas najbardziej odpowiednie musimy zdecydować sami. Oba te "urządzenia" kąpielowe posiadają swoje zalety, a wybór pomiędzy nimi jest ściśle uzależniony zarówno od potrzeb i oczekiwań osób z nich korzystających, jak i wielkości i architektury samej łazienki.