Prysznic z pomysłem, czyli – jak go zaaranżować, by było funkcjonalnie i ładnie

2023-03-07 17:08

Nowoczesne technologie, materiały wykończeniowe oraz elementy wyposażenia pozwalają stworzyć strefę prysznica idealną, na miarę naszych potrzeb i… marzeń. Zanim zabierzemy się za projektowanie strefy prysznicowej albo jej remont, warto przyjrzeć się inspirującym zdjęciom oraz poznać najważniejsze zasady gwarantujące sukces!

Prysznic z pomysłem – loft minimalistycznie
Autor: Hansgrohe Szklany panel jest wręcz niewidoczny. Z jego profilami współgra nowoczesny zestaw prysznicowy Raindance Select S (Hansgrohe). Składa się on z baterii termostatycznej, suwaka oraz głowicy, główki, węża i drążka.

Spis treści

  1. Prysznic - kabina gotowa czy na wymiar?
  2. Galeria inspirujących zdjęć - prysznic z pomysłem
  3. Z brodzikiem czy bez brodzika?
  4. Jeśli brodzik - to jaki?
  5. Jeśli nie chcesz brodzika, to o tym pamiętaj!
  6. Jaką kabinę wybrać?
  7. Jak zaaranżować strefę prysznica?
  8. Ważne przy montażu
  9. Sprawdzone rady na superczysty prysznic

Prysznic - kabina gotowa czy na wymiar?

Najprościej jest kupić gotową kabinę prysznicową, z brodzikiem lub bez, dopasowaną wymiarem do miejsca przeznaczenia. Owe „gotowce” w marketach budowlanych itp. są w różnych stylach, rozmiarach i standardach cenowych. Wybierając z oferty, nie zajmujemy sobie głowy „projektowaniem”, wystarczy kupić to, co nam pasuje. Ponieważ montaż jest na ogół prosty – mamy także szybko efekt. Strefa prysznica własnego pomysłu lub zaprojektowana przez architekta również ma liczne zalety: jest idealnie wpasowana w przestrzeń i przystosowana do oczekiwań domowników, może też być unikatowa.

Indywidualne podejście sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy miejsca jest sporo, bo można poszaleć, i gdy jest go niewiele i trzeba sensownie wykorzystać każdy centymetr. Warto też na etapie projektowania łazienki  pomyśleć o ogrzewanej posadzce pod prysznicem – dla maksymalnego komfortu.

Galeria inspirujących zdjęć - prysznic z pomysłem

Z brodzikiem czy bez brodzika?

Wyraźnie wyznacza i ogranicza strefę prysznica (zapobiegając rozlewaniu się wody w sposób niekontrolowany). Kupując go w zestawie z kabiną, nie musimy się martwić o szczelne dopasowanie obu części. Głębszy przydaje się czasem jako mikrowanna. Zarówno model wysoki, jak i niski (nawet ten wystający 1-3 cm) tworzy jednak barierę, która dla osób starszych lub mniej sprawnych może być problemem. Prysznic bez brodzika sprawia, że każda łazienka wydaje się większa i nowocześniejsza, a mała staje się także wygodniejsza.

Jeśli brodzik - to jaki?

W małej łazience najlepsze wykorzystanie przestrzeni daje brodzik narożny (półokrągły albo pięciokątny) z takąż kabiną czy zasłoną. Prostokątne i kwadratowe sprawdzają się, gdy miejsca jest więcej. Lokuje się je z kabiną pod jedną ścianą albo w narożniku. Do wyboru mamy:

  • akrylowy – trwały, szybko nagrzewający się, cichy; 
  • z konglomeratu – trwały, odporny na uszkodzenia, może być też np. beżowy, czarny, szary;
  • stalowy – bardzo trwały i odporny, ciężki, dosyć głośny.

Jeśli nie chcesz brodzika, to o tym pamiętaj!

Prysznic bez brodzika to modne, efektowne rozwiązanie. Montaż trzeba powierzyć fachowcom, bo jego niezawodność wiąże się z odpowiednim wyprofilowaniem posadzki i osadzeniem odpływu.

Jaką kabinę wybrać?

Może być narożna półokrągła albo wielokątna, zamykana drzwiami przesuwnymi na rolkach albo zwykłymi na zawiasach. Te zaś mogą być jedno- albo dwuskrzydłowe i zamykać się zwyczajnie albo w sposób łamany (oszczędność miejsca w małej łazience). Kabina przyścienna składa się z jednej lub dwóch ścianek szklanych i drzwi (dwie lub jedną ściankę stanowią „plecy” z płytek). Wersja walk-in jest otwarta, ograniczona jedynie szklaną ścianką czy murkiem, na ogół bez brodzika.

Jak zaaranżować strefę prysznica?

Wpisz ją w wystrój łazienki. Jeżeli miejsca jest dosyć, nie żałuj go, tworząc tę strefę. Duża to komfort użytkowania, możliwość kąpieli we dwoje, szansa na zamontowanie np. ławeczki,  półek, oraz… czystsze ścianki! O ławeczce warto pomyśleć na etapie projektowania prysznica. Wymurowana i np. obłożona płytkami będzie superfunkcjonalna. Można dodatkowo puścić pod nią ogrzewanie albo choć rurę z ciepłą wodą, by nagrzewała się szybko. Jeśli prysznic już jest gotowy, można kupić specjalną ławeczkę z drewna lub tworzywa sztucznego (np. Allegro.pl) albo po prostu wstawić plastikowe czy metalowe (!) krzesło. Jeśli łazienka nie jest duża, trzeba się ograniczyć, ale zadbajmy, by całość była wygodna podczas kąpieli,łatwa do utrzymania w czystości i ładna.

Ważne przy montażu

  • Odpływ punktowy montuje się zwykle w centralnym punkcie strefy prysznicowej. Składa się z syfonu i kratki, którą można zamaskować płytką.
  • Odpływ liniowy składa się z kanału prysznicowego w posadzce i rusztu. Jeśli prysznic jest duży, zaleca się wbudowanie dwóch odpływów.
  • Przepustowość odpływu powinna być większa niż wydajność natrysku, co ograniczy ryzyko zalania.
  • Zasłona prysznicowa 1-2 cm „za długa” zapobiega rozchlapywaniu się wody. Na czas kąpieli wkładaj ją do brodzika (jeśli jest). Aby efekt był lepszy, pręt, na którym wisi, powinien być tak samo wykończony, jak bateria prysznicowa, np. chromowany, złoty, matowy czarny.

Sprawdzone rady na superczysty prysznic

  • Po każdej kąpieli opłucz kafelki i szkło gorącą wodą, w razie potrzeby umyj, np. uniwersalnym i bezpiecznym środkiem do codziennego czyszczenia wszystkich powierzchni w domu Sidolux Multispray, a potem je wytrzyj.
  • Co jakiś czas spryskaj powierzchnie płynem na kamień i osady, np. Pikasat (Voigt), Kamień i Rdza (Pomoc Domowa Professional) i umyj wg instrukcji.
  • Zakamarki umyj szczoteczką do zębów, zasłonkę namocz w wodzie z ich dodatkiem, spłucz i wysusz, nie zapomnij o umyciu odpływu.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie