Lustro w łazience – radzimy, jakie wybrać, by było funkcjonalnie i pięknie
Lustro w łazience – jakie powinno być? Duże czy małe? Okrągłe, kanciaste? W ramie czy bez? Z podświetleniem? I jak je zawiesić: pionowo czy poziomo? Ale to jeszcze nie koniec! Lustro może powiększyć łazienkę i poprawić jej proporcje! Z nami poznasz wszystkie triki!
Spis treści
- Lustro w łazience – działaj z rozmachem
- Lustro w łazience – rozmiar i kształt
- Lustro w łazience – tafla w megaformacie
- Lustro w łazience – 31 najciekawszych rozwiązań w różnych stylach i na każdy metraż
- Rady dekoratora wnętrz
Lustro w łazience – działaj z rozmachem
Jeśli wolisz małe lusterko nad umywalką (na ścianie albo jako front małej szafeczki), to też jest dobry wybór. Pamiętaj jednak i że i wtedy możesz stworzyć piękną aranżację. Warto jednak zadziałać z rozmachem i zdecydować się na duże lustro, a nawet dwa czy… więcej. Nie obawiaj się, że będzie to męczące dla oczu. Po pierwsze – w łazience przebywamy dosyć krótko, a po drugie – ważne, co się w lustrach odbija!
Lustro w łazience – rozmiar i kształt
Im większe lustro, tym lepsze? Niekoniecznie. Istotne, by proporcjami i stylem pasowało do wnętrza. Na pewno jednak duże sprawi, że łazienka będzie optycznie większa i jaśniejsza, pojawi się głębia. Lustrem też wspaniale możesz poprawić proporcje pomieszczenia.
Warto jednak odróżnić lustro rozumiane jako osobny przedmiot od lustrzanej tafli, którą wykłada się ściany. I tak w przypadku lustra-przedmiotu ważny jest kształt:
- Owale i okrągłe – w zasadzie sprawdzają się przy każdym wyposażeniu, bo harmonizują np. z ceramiką o owalnych formach, z kolei łagodzą tę kanciastą.
- Prostokątne – także są uniwersalne. Zamocowane pionowo podwyższają wizualnie łazienkę, a poziomo – ją poszerzają.
- Kwadratowe – rzadziej stosowane, jest najmniej użyteczne aranżacyjnie. Dobór rozmiaru itp. do wnętrza wymaga pewnego wyczucia estetycznego.
- Wielokątne – modne są zwłaszcza pięcio- i sześciokąty foremne. Z racji kształtu przykuwa uwagę. Lepiej go nie zawieszać na ścianie wyłożonej płytkami heksagonalnymi, kwadratowymi ułożonymi w karo czy wydłużonymi w jodełkę.
- Nieregularne – lustro o fantazyjnej formie jest bardzo wyrazistym elementem wyposażenia, ozdobą. Najbezpieczniej jest więc go zawieszać w oszczędnie urządzonej łazience i na gładkim tle.
Lustro w łazience – tafla w megaformacie
Lustrzana tafla jak okładzina ścienna położona na jednej ścianie „od deski do deski”, jej dużym fragmencie albo na dwóch itd. ścianach to rozwiązanie dające zjawiskowe efekty aranżacyjne. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach:
- Im większa tafla, tym trudniej ją położyć. Warto wybrać sprawdzonego fachowca i firmę, by ryzyko uszkodzenia podczas transportu i montowania było jak najmniejsze. Przy samodzielnym montażu trzeba pamiętać, by użyć elastycznego kleju i zostawić przerwy dylatacyjne chroniące lustro przed pęknięciem w wyniku „pracy” ściany i budynku.
- Tafle XXL jednolite dają wspaniały efekt, doskonale powiększają wnętrze. Jeśli lustrzana ściana z wyboru czy konieczności ma składać się z kawałków, przemyśl podziały, by podziały nie tworzyły chaosu, a całość była harmonijna.
- Jeśli w domu są małe dzieci, lepiej lustrem obłożyć ściany od połowy w górę.
- Bateria czy kinkiet „wychodzące” z lustra prezentują się fantastycznie. Ich montaż jest jednak bardzo trudny. Najlepiej wybrać do tego fachowca wysokiej klasy.
Lustro w łazience – 31 najciekawszych rozwiązań w różnych stylach i na każdy metraż
Autor: Fjordd
Podobnie stylową, przytulą łazienkę można urządzić także na mniejszym metrażu. Jeśli spodobał ci się pomysł ceglanej ściany w strefie umywalki, wykorzystaj go, zdejmując tynk w swojej łazience albo okładając ścianę płytkami cegłopodobnymi czy oklejając fototapetą. Umywalki (np. Salma, Fjordd) ustaw na konsoli z półką z drewna bielonego albo bardzo ciemnego (w miodowym odcieniu nie będzie wyglądało najlepiej na tle czerwonawej cegły). Powyżej zawieś lustra – po jednym przy każdej umywalce, a po bokach lub nad nimi zamontuj kinkiety czy lampy wiszące. Uzyskasz spójną, harmonijną całość opartą na miłej dla oka symetrii.
Rady dekoratora wnętrz
- Lustro użytkowe zawieś nad umywalką na takiej wysokości, by widzieć twarz i co najmniej popiersie. Kinkiety umieść po obu stronach, jeśli jest miejsce, najlepiej na poziomie oczu lub trochę wyżej. Brak miejsca? Zawieś lampę nad lustrem. Światło powinno być łagodne, barwą zbliżoną do dziennej, by makijaż wyszedł jak trzeba!
- Do łazienki kup lustro dobrej jakości, z przeciwwilgociowym zabezpieczeniem. W przeciwnym przypadku szybko zacznie czernieć itp. Dotyczy to zwłaszcza okładzin lustrzanych, których zakup, montaż, a potem demontaż są kłopotliwe i kosztowne.
- Czy lepsze lustro w ramie czy bez ramy? Lustro w ramie staje się prawdziwą dekoracją i zależnie od jej charakteru może podkreślić styl retro, vintage, pałacowy, skandynawski, loftowy itp. Lustro bez ramy najlepiej wygląda zlicowane ze ścianą. Pamiętaj, że te naklejane powinny mieć co najmniej 4 mm grubości.
- Lustro z podświetleniem czy bez? Wszystko zależy od preferencji i tego, czy jest dość miejsca na kinkiety czy lampę powyżej. Diody, taśmy LED itd. mogą być zamontowane wzdłuż krawędzi albo pod spodem. Zaletą takiego rozwiązania jest łagodne rozproszone światło.
- Czy warto kupić lustro w kolorze? Tradycyjne lustro, czyli „przezroczyste” nie zafałszowuje odbicia i pasuje do każdego wystroju. Lustra o złotawym odcieniu dodają ciepła wnętrzu, są też odbierane jako bardziej szykowne. Szare i grafitowe sprawdzą się w loftowych, skandynawskich, minimalistycznych. Tafle kolorowe zaś pasują do wnętrz nowoczesnych, dizajnerskich. Te kolorowe w łazience należy potraktować czysto dekoracyjnie, to makijażu i golenia, i tak będzie potrzebne zwyczajne lustro.
- Jeśli zainteresował cię temat luster i ich zastosowanie w dekoratorstwie, polecamy artykuł: Lustra wyjątkowe i powierzchnie z efektem lustrzanym – sposób na efektowną dekorację wnętrza