Jaką obudowę wanny wybrać?
Rodzaj obudowy wanny dobiera się do tej typu i planowanego wykończenia łazienki. Można stosować bardzo różne materiały zarówno na samą konstrukcję obudowy, jak i na jej wykończenie. Najpopularniejszym materiałem stosowanym na obudowę wanny są płytki ceramiczne. Idealnie w tej roli sprawdza się zwłaszcza mozaika.
Najpopularniejszym sposobem obudowania wanny jest obmurówka. Nadaje się ona do różnych typów wanien – zarówno prostych, jak i wanien narożnych czy owalnych. Trzeba tylko odpowiednio ukształtować łuki, ale nie jest to trudne ze względu na łatwość przycinania bloczków i możliwość ich szlifowania.
Zobacz także: Wybieramy wannę do łazienki - z hydromasażem czy bez?
Potrzebne będą:
- poziomnica
- nożyk
- piła widiowa
- kielnia do cienkich spoin
- paca z papierem ściernym 40 lub 60
- miarka
- wiertarka z mieszadłem wolnoobrotowym
- rękawice ochronne
- wiadro
- szpachelka stalowa
- gąbka

Autor: Mariusz Bykowski
Prace rozpoczynamy od przymocowania szyn z nóżkami do spodu wanny i ustawienia jej w przygotowanym narożniku. Poziomujemy ją, regulując wysokość ustawienia nakrętkami na nóżkach.

Autor: Mariusz Bykowski
Obudowę robimy z bloczków z betonu komórkowego Ytong. Na wannę o wymiarach 105 x 150 cm potrzebne są dwa pakiety po sześć bloczków każdy.

Autor: Mariusz Bykowski
Kilka bloczków ustawiamy na sucho, aby sprawdzić, czy wysokość wanny jest dobrze odmierzona. Zaznaczamy też głębokość ich ustawienia, tak aby po ułożeniu płytki licowały się z krawędzią wanny.

Autor: Mariusz Bykowski
Przygotowujemy klej. Do wody wsypujemy zaprawę do cienkich spoin (nigdy odwrotnie!). Mieszamy ją przy użyciu wiertarki z mieszadłem aż do uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Zaprawa w wiadrze może stać do pięciu godzin, więc mamy czas na przygotowanie bloczków

Autor: Mariusz Bykowski
Zaprawę klejową nakładamy na węższy bok bloczka za pomocą kielni bezpośrednio przed wmurowaniem. Jej grubość powinna wynosić ok. 2 mm. Kielnię dobrze jest najpierw zmoczyć, żeby klej do niej nie przywierał. Przeciągamy kielnią od dołu bloczka do góry.

Autor: Mariusz Bykowski
Na cienkiej warstwie zaprawy ustawiamy kolejne bloczki, sklejając je ze sobą, i sprawdzamy ich ustawienie w jednej płaszczyźnie.

Autor: Mariusz Bykowski
Bloczki, które będą na łuku, przycinamy na 10 cm – z takich wąskich elementów łatwo nam będzie zrobić łuk.

Autor: Mariusz Bykowski
Ciętą powierzchnię każdego bloczka szlifujemy pod kątem. Dzięki temu unikniemy odstępów między bloczkami i nie będzie ich trzeba wypełniać dużą ilością zaprawy klejowej. Szlifujemy jedną stronę i przyklejamy bloczki na zmianę – ciętą krawędź do prostej.

Autor: Mariusz Bykowski
Klej, który wypłynie spomiędzy bloczków, zdejmujemy szpachelką. Ewentualne dziury szpachlujemy klejem zmieszanym z pyłem powstałym po szlifowaniu bloczków. Ma wtedy gęstszą konsystencję i szybciej wysycha.

Autor: Mariusz Bykowski
Sklejone bloczki szlifujemy, żeby uzyskać idealny łuk. Połączenie wanny ze ścianami oraz z obudową uszczelniamy pianką montażową.

Autor: Mariusz Bykowski
Po przerwie na wyschnięcie kleju (od dwóch do czterech godzin) obudowę z bloczków gruntujemy.

Autor: Mariusz Bykowski
Przygotowujemy klej do płytek zgodnie z instrukcją producenta. Wybraliśmy klej biały (do marmuru), będzie on jednocześnie pełnił funkcję fugi.

Autor: Mariusz Bykowski
Nanosimy go pacą zębatą na bloczki i przyklejamy arkusze mozaiki, dokładnie je do siebie przykładając, tak aby uzyskać równe spoiny.

Autor: Mariusz Bykowski
Gumową pacą dociskamy płytki i rozsmarowujemy na nich klej. W ten sposób jednocześnie je fugujemy.

Autor: Mariusz Bykowski
Na koniec zmywamy całą mozaikę gąbką nasączoną wodą.