Czyste światło, czyli łazienka pomysłowo oświetlona

2023-03-29 16:44

Oświetlenie łazienki to temat niewyczerpany, bo choć zasady są stałe, to moda i możliwości technologiczne się zmieniają, prowokując do tworzenia coraz to efektowniejszych i bardziej funkcjonalnych rozwiązań. Zanim więc podejmiemy decyzję, rzućmy okiem na nasze propozycje – są tak zróżnicowane, że... chyba każdy znajdzie coś dla siebie!

Pomysłowe oświetlenie w łazience - równowaga punktów
Autor: Tubądzin Oliwkowe oraz białe płytki ścienne i podłogowe (Brass, Tubądzin) to połączenie na każdy metraż. Podobnie jak ciekawie rozwiązany układ lamp: po dwa kinkiety (w tym rodzaju np. Aromas) przy lustrze i wannie oraz sufitowe halogeny w kabinie. Tak ustawione światło wizualnie powiększy każdą łazienkę i wyeksponuje strefę prysznica.

Spis treści

  1. Oświetlenie łazienki - konieczne źródła światła
  2. Pomysłowe oświetlenie w łazience - galeria inspirujących zdjęć
  3. Wybierz oświetlenie o odpowiedniej barwie
  4. Funkcjonalne oświetlenie wokół lustra w strefie umywalki
  5. Dekoracyjne oświetlenie w łazience
  6. Rady dekoratora wnętrz

Oświetlenie łazienki - konieczne źródła światła

Bez względu na wielkość łazienki konieczne są co najmniej dwa źródła światła: centralne sufitowe i przy lustrze. Dodatkowo, ale  niekoniecznie, można podświetlić strefy prysznica lub wanny i zastosować oświetlenie dekoracyjne np. wnęk iz efektownymi flakonami. Warto –też pamiętać, że lampy mają ogromny wpływ na wygląd pomieszczenia, mogą podkreślić styl łazienki i zbudować jej klimat. Światłem  możemy również modelować przestrzeń, dodając jej optycznie metrów, głębi i wysokości. Najlepiej jest wybierać do łazienki oprawy lamp z oznaczeniem IP 44 świadczącym o ich szczelności. Bywa jednak, że lampa, która szczególnie przypadła nam do serca oczywiście jest przeznaczona do pokoju i co wtedy? Jeśli w domu nie ma maluchów, które podczas kąpieli mogą skierować strumień wody na sufit itp., a sama lampa zaś będzie zamontowana poza "strefą wilgoci", a my będziemy uważni, można zrobić odstępstwo od reguły. Zawsze jednak trzeba się kierować zdrowym rozsądkiem.

Pomysłowe oświetlenie w łazience - galeria inspirujących zdjęć

Wybierz oświetlenie o odpowiedniej barwie

Klimat łazienki w dużej mierze zależy od barwy świetlówek: chłodna daje wrażenie czystości, świeżości, sterylności, z kolei ciepła zapewnia przytulność i sprzyja odprężeniu. Przy płytkach białych i w odcieniach zieleni wybierz świetlówki dające światło neutralne i ciepłe – unikniesz wrażenia chłodu, sterylności, a kolory będą bliższe rzeczywistym odcieniom. 

Funkcjonalne oświetlenie wokół lustra w strefie umywalki

Aby lustro jak najlepiej pełniło swoją rolę, zainstaluj źródła światła symetrycznie po jego bokach na wysokości ok. 160 cm. To wyeliminuje tworzenie się cieni na twarzy, co jest szczególnie ważne podczas makijażu czy golenia. Jeśli brakuje miejsca przy lustrze, oświetl je od góry jedną lampą. W każdym przypadku wybierz modele dające miękkie rozproszone światło. Jego barwa powinna być zbliżona do światła dziennego, co ułatwi malowanie się. Lustro ze zintegrowanym oświetleniem jest zarazem praktyczne i dekoracyjne. Może się okazać wyjściem w miniłazience, w której nie ma miejsca na kinkiety.

Dekoracyjne oświetlenie w łazience

Nie tylko łazienkowe wnęki czy półki proszą się o podświetlenie taśmami LED. Świetny wizualny rezultat da zamontowanie listwy w obrysie podwieszanego sufitu, w szczelinach zachodzących na siebie materiałów, za lustrem, pod wanną itp. Uwaga – do łazienki nadają się wyłącznie taśmy LED na profilu wodoodpornym!

Rady dekoratora wnętrz

  • Plafoniery szczególnie są polecane do niskich łazienek, ponieważ nie zabierają miejsca i optycznie podnoszą sufit.
  • Zastosowanie halogenowych oczek w suficie łazienki również sprawi, że wyda się ona optycznie wyższa.
  • Przezroczyste klosze to umowna osłona żarówki – nie łagodzą jej blasku. Wybierz więc świetlówkę niezbyt dużej mocy, a najlepiej dekoracyjną, np. tzw. edisonówkę.
Pozostałe podkategorie