Łazienka. Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę ładnie i praktycznie
Pojawiające się każdego roku nowe produkty i rozwiązania przyjmowane są często z nieufnością, ale zazwyczaj część z nich staje się później standardem w wyposażeniu łazienki. Czy tak samo będzie z tymi, które obecnie wchodzą na rynek? Sprawdzamy o czym warto pomyśleć aranżując pokój łazienkowy; nowoczesna armatura łazienkowa, baterie, dopływy i odpływybrodziki, dysze prysznicowe, przyciski spłukujące...
Autor: Radosław Wojnar
Nowoczesna łazienka sprzyja relaksowi, jest funkcjonalna i przytulna. Bliżej jej do pomieszczeń mieszkalnych niż technicznych.
Armatura łazienkowa: baterie, dopływy i odpływy
Jeszcze nie tak dawno temu nawet rury doprowadzające wodę do urządzeń sanitarnych znajdowały się na widoku. Obecny trend nakazuje jednak skrupulatne chowanie wszystkich instalacji. Po podtynkowych spłuczkach przyszła kolej na baterie. Zamiast montowanych w ścianie lub na rancie wanny coraz powszechniej stosuje się baterie podtynkowe. Elementy zewnętrzne są w ich przypadku ograniczone do części natynkowej baterii oraz wylewki i/lub zestawu natryskowego. Główną zaletą takich baterii jest oszczędność miejsca, co ma szczególne znaczenie w przypadku niewielkich kabin prysznicowych, oraz estetyczny, minimalistyczny wygląd.
Zobacz także:
Okazuje się jednak, że można iść jeszcze dalej. Zupełną nowością jest armatura dopływowa – dopływ wody jest umieszczony w przelewie, co oznacza, że wpływa ona do wanny z jej dna, z poziomu położonego poniżej rozety odpływowej. Jest on więc całkowicie niewidoczny. Strumień wody jest równomierny, a wanna napełnia się bardzo cicho, ponieważ armatura dopływowa jest skryta pod lustrem wody. Można ją montować w wannach z otworem odpływowym o średnicy 90 mm.
Autor: Dornbracht
Strumień wody wypływający z takiej baterii przywodzi na myśl kaskady wodospadu. Jego równomierność i optymalną regulację dopływu zapewniają specjalne elementy z tworzyw sztucznych.
Wtopione w podłoże: brodziki, dysze prysznicowe i przyciski spłukujące
W ten trend wpisują się również te urządzenia sanitarne i ich elementy, które projektuje się tak, aby były ledwo dostrzegalne. Są to brodziki niewystające nad poziom posadzki, płaskie dysze prysznicowe czy przyciski spłukujące montowane w jednej płaszczyźnie z glazurą.
Kabina prysznicowa bez ceramicznego brodzika zyskuje coraz szersze grono wielbicieli. Jest ładna, nadaje łazience indywidualny charakter, a przy tym jest bardzo praktyczna – może mieć dowolną wielkość i zapewnia bezstopniowe przejście z części suchej pod prysznic, co docenią zwłaszcza osoby starsze i mniej sprawne. Jej wykonanie ułatwiają wpusty liniowe. Na uwagę zasługują zwłaszcza kratki i ruszty z jednowarstwowego szkła, które są mniej widoczne niż te ze stali, dzięki czemu niezwykle harmonijnie komponują się z innymi elementami wyposażenia i każdym rodzajem płytek.
Autor: Cerkolor
Ceramiczny brodzik podłogowy spełnia wszystkie wymogi nowoczesnego natrysku – jest wygodny i mało widoczny.
Nowością na rynku jest ceramiczny brodzik podłogowy stanowiący gotowy do zamontowania zestaw, w skład którego wchodzą: płytki gresowe (narożne, brzegowe, wewnętrzne), komplet chemii (grunt, uszczelnienie, zaprawa klejowa, taśma uszczelniająca), syfon wraz z kratką odpływową oraz komplet krzyżyków. Jego głównymi zaletami są możliwość uzyskania dowolnego kształtu i wymiaru (można dokupować pojedyncze płytki) oraz wygoda korzystania – brodzik jest położony na równi z poziomem podłogi. Tworzące go płytki są antybakteryjne (do szkliwa dodawane są jony srebra) i antypoślizgowe.
Superpłaskie dysze prysznicowe są dostępne w różnych wymiarach i mogą być montowane zarówno w suficie, jak i w bocznych ścianach kabiny. Dyskretnie wtapiając się w podłoże, oszczędzają miejsce i gwarantują bezpieczeństwo – nie ma ryzyka bolesnego uderzenia się o nie, jak to się może zdarzyć w przypadku elementów wystających ze ściany.
Montaż przycisków spłukujących na równi ze ścianą umożliwiają specjalne ramki montażowe. Ich głębokość można regulować w zakresie od 5 do 18 mm, co pozwala na dopasowanie się do różnych typowych grubości płytek ceramicznych. Ramka ta pozwala również na indywidualne wykonanie przycisku spłukującego z ceramiki, kamienia lub drewna. Surowce te docina się pod wymiar i wkleja do ramki, dzięki czemu cała ściana może być zrobiona z jednego materiału.