Zadbany syntetyk

2007-05-17 2:00

Zlewozmywaki wykonane z materiałów syntetycznych są dziś równie popularne jak zlewozmywaki stalowe. Ale jak należy właściwie pielęgnować i użytkować taki zlewozmywak, aby nie utracił swoich zalet funkcjonalnych i estetycznych? 

Niebieska kuchnia - zlewozmywak
Autor: Mariusz Bykowski Jednokomorowy, minimalistyczny zlewozmywak wbudowany został w blat kuchenny z jasnego drewna. Przed bryzgami wody ścianę chroni wąski pas białej glazury. Nad nim wykończenie z niebieskiej farby przeznaczonej do malowania ścian w kuchni.

Równie ważne jest właściwe, zgodne z instrukcją producenta użytkowanie zlewozmywaków syntetycznych. Nie należy uderzać o ich powierzchnię twardymi przedmiotami, np. narzędziami do majsterkowania, bo może to spowodować ich pęknięcie. Nie wolno czyścić zlewozmywaka ostrymi narzędziami, np. pilnikami, nożami, druciakami, papierem ściernym, ani środkami żrącymi (preparaty wybielające, kwasy, zasady, środki odkamieniające lub odrdzewiające). Nie powinniśmy pozostawiać na lub pod zlewozmywakiem otwartych pojemników z chemikaliami, które mogłyby przedostać się do odpływu i doprowadzić do skażenia wody.

Podstawową zasadą jest regularna pielęgnacja. Jeśli jej zaniedbamy, znacznie trudniej będzie przywrócić dawny blask naszemu zlewozmywakowi. Po każdym użyciu powinniśmy spłukać go ciepłą wodą, usunąć resztki żywności z sitka odpływu i wytrzeć do sucha. Zapobiegnie to powstawaniu nieestetycznych zacieków w komorach i na ociekaczu. Co najmniej raz dziennie powinniśmy umyć zlewozmywak gąbką, używając łagodnych preparatów myjących do zlewozmywaków syntetycznych, najlepiej mleczka (niewskazane są środki zawierające ostre składniki ścierne, jak pumeks czy piasek, bo przy energicznym tarciu mogą zarysować powierzchnię) i lekko natłuścić olejem jadalnym. Jego cienka warstwa znakomicie konserwuje powierzchnię zlewozmywaka. Mocniejsze zabrudzenia należy usuwać przy pomocy acetonu lub spirytusu. Silnie barwiące ciecze (np. soki z owoców i warzyw, kawę, herbatę) i chemikalia używane w gospodarstwie domowym należy spłukiwać na bieżąco. Ich szybkie usuwanie zdecydowanie ułatwi czyszczenie. Trudne do usunięcia przebarwienia można oczyścić, stosując następującą metodę: komorę zlewu należy wypełnić ciepłą wodą, a w niej rozprowadzić 2 łyżki stołowe proszku do zmywarek. Roztwór ten należy pozostawić na noc. Rano spuścić wodę i oczyścić zlew mleczkiem. W razie konieczności czynność powtórzyć. Ewentualne odłogi z kamienia kotłowego można usuwać po namoczeniu octem lub kwasem octowym. Jeżeli w naszym gospodarstwie domowym mamy wodę, która w dużym stopniu jest zanieczyszczona związkami żelaza i wapnia i powoduje narastanie warstwy osadu, powinniśmy założyć odpowiednie filtry w instalacji wodociągowej.