Szara kuchnia – piękna i uniwersalna. Zobacz inspiracje: kuchnia w szarościach i z szarościami

2023-10-11 16:41

Szare kuchnie kilka lat temu podbiły rynek wnętrzarski i nasze serca – i nadal są w czołówce najchętniej wybieranych projektów kuchni (tuż za białymi). Ten trend pewnie się utrzyma, bo szarość jest elegancka, ponadczasowa i uniwersalna. Kuchnię w szarościach i z szarościami można urządzić na tysiąc sposobów – od minimalizmu po klimatyczne retro i to bez względu na metraż kuchni!

Szara kuchnia – po skandynawsku z klimatem
Autor: Opoczno Efektowne połączenie z szarością w roli głównej! Szare są szafki i poduszki, także posadzka (angielska jodełka) z gresowych „surowych desek” (Nordic Oak, Opoczno) jest lekko wyszarzała. Frezowane fronty to ukłon w stronę klasycznych kuchni. Szafa kuchenna pod sufit wyeliminowała konieczność zawieszenia szafek nad blatem. Stylizowane na lata 50 XX w. AGD oraz stół i krzesła patyczaki dodały nutkę vintage skandynawskiemu wnętrzu.

Spis treści

  1. Kuchnia szara i z dodatkiem szarości – inspiracje
  2. Szara kuchnia – dlaczego to dobry pomysł?
  3. Jaki odcień szarości wybrać do kuchni?
  4. Jaka szarość będzie pasować do mojej kuchni?
  5. Jaką podłogę wybrać do kuchni w szarościach?
  6. Szara kuchnia – total look czy tylko szare dopełnienie?
  7. Kuchnia szara i z szarościami – w jakim stylu się sprawdzi?

Kuchnia szara i z dodatkiem szarości – inspiracje

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Szara kuchnia – dlaczego to dobry pomysł?

Barwa szara jest neutralna, uniwersalna i elegancka, ma też niezliczoną ilość odcieni. Kuchnię w szarości możesz urządzić dosłownie w każdym stylu. Odpowiednio sterując materiałami wykończeniowymi i dodatkami, stworzysz wnętrze ponadczasowe, które za parę lat nie będzie wyglądało kiczowato. Co więcej, odświeżając te dodatki i za pomocą drobnych zmian takich, jak np. przemalowanie fragmentu ściany, położenie tapety, zmiana meblowych uchwytów, wprowadzenie dekorów albo ich usunięcie itp., będziesz mógł całkowicie odmienić wygląd kuchni.

Jaki odcień szarości wybrać do kuchni?

Paleta szarości jest bardzo bogata, a współczesne technologie pozwalają znaleźć jej najbardziej wyszukany czy wymarzony odcień – począwszy od bieli wpadającej w popielaty po antracyt i grafit bliski czerni. Wszystko więc zależy od upodobań. Generalna zasada mówi, że ciemne kolory optycznie zamykają przestrzeń i ją zacieśniają (przybliżają ściany), a jasne ją otwierają i powiększają (rozsuwają ściany). Im więc kuchnia mniejsza, tym szarość powinna być jaśniejsza. Tyle teoria, a praktyka podpowiada, że możesz pójść na kompromis i większe powierzchnie zrobić np. jasnopopielate, a parę rzeczy dać w odcieniu mysiego futerka, albo – posadzkę zrobić grafitową, co przy białym suficie wizualnie podwyższy kuchnię, ściany zaś pomalować na dymną szarość, do tego ustawić białe meble... Kombinacji jest naprawdę bez liku.

Szarość to barwa będąca pochodną bieli i czerni. Zależnie od ich proporcji powstają odcienie od niemal białego po prawie czarny. Można je nazwać „czystymi” szarościami i masz wśród nich do dyspozycji odcienie, m.in. popielaty, dymny, mysi, perłowy, stalowy, antracytowy, grafitowy. Są one uważane za chłodne, świetne zwłaszcza do aranżacji nowoczesnych, minimalistycznych, loftowych.

Modne (i piękne) są też szarości z domieszką innych barw, np. ponadczasowy odcień taupe (z franc.: kret) będący szarością z dodatkiem brązu i fioletu. Ostatnio bardzo popularne są też szarości z łączeniu z beżem, tzw. greige (z ang.: grey plus beige), i zielenią – feldgrau (z niem.: polowa szarość; odcień niemieckich mundurów obowiązujący do 1945 r.). Każda z tych barw może także mieć wiele odcieni, zależnie od proporcji składowych. Taupe jest odcieniem uniwersalnym, który można ograć na wiele sposobów. Szarobeżowa barwa jest cieplejsza w odbiorze od czystej szarości, szarozielona zaś jest głęboka i interesująca. Polecane są szczególnie do wnętrz klasycznych, eleganckich, retro, ale też odnajdą się w bardzo współczesnych. 

Jaka szarość będzie pasować do mojej kuchni?

O tym, jak rzeczywiście odbieramy daną barwę, w tym przypadku szarość, zawsze decyduje światło właściwe dla danego wnętrza. Możesz mieć ukochany albo wybrany odcień szarości, ale... zanim wymalujesz farbą w tym tonie całe pomieszczenie, kupisz takie płytki czy zamówisz meble, najpierw zrób próbę generalną! Pomaluj na różne szarości fragmenty ścian vis-à-vis okna i obok niego, a jeśli to niemożliwe tak pomaluj i ustaw duże brystole. Próbki powinny mieć co najmniej 30x30 cm (im będą większe, tym lepiej) i rób między nimi odstępy. Przez kilka dni poobserwuj odcienie w różnych porach dnia przy świetle naturalnym i sztucznym. Może się wtedy okazać, że odcień uznany za idealny w sklepie, w twojej kuchni jest zbyt zimy, za ciepły lub wręcz zaczął wpadać inny kolor! Pamiętaj też, by świetlówki podczas tego doświadczenia miały już docelową barwę, czyli neutralną, ciepłą, zimną – jaka najbardziej ci odpowiada – a po wyborze odcienia szarości już zawsze kupuj takie same.

Jaką podłogę wybrać do kuchni w szarościach?

Bez względu na to, jak dużo szarości będzie gościć w twojej kuchni, zawsze sprawdzą się dwa podstawowe rodzaje posadzek:

  • Jednobarwna szara – to wersja minimalistyczna, która sprawdzi się w aranżacjach loftowej, skandynawskiej, nowoczesnej, fusion, vintage itp. Może to być jednolita powierzchnia z żywicy syntetycznej, odpowiednio zabezpieczonego betonu, czy szlifowanych i malowanych płyt OSB itp. Jej wariantem są płytki wielko- i małoformatowe gładkie albo imitujące beton, lastriko czy kamień. Ciemniejsze odcienie sprawią, że kuchnia wyda się wyższa, jaśniejsze zaś ją powiększą i rozświetlą.
  • Drewniana podłoga –  jest również uniwersalna, zawsze też doda kuchni przytulności. Tradycyjne drewno można zastąpić jego imitacją (płytki, panele, wykładzina winylowa). Elegancki parkiet będzie idealny do kuchni urządzonej klasycznie, eleganckiej, retro, vintage. Deski odnajdą się w konwencji nowoczesnej, skandynawskiej, wiejskiej... Miodowe i ciemne drewno pięknie komponują się z jaśniejszymi szarościami, to wyszarzałe i rozbielone – rozjaśni kuchnię, w której więcej jest odcieni antracytowych (ale uwaga: zbyt jasna podłoga może wtedy obniżyć wizualnie pomieszczenie).

Doskonałym rozwiązaniem są też posadzki różnobarwne:

Szachownica – klasyczna wersja to biel i czerń, ale doskonała będą też warianty biało-szara i szaro-czarna. Bez obawy o błąd można dać szachownicę w kuchniach urządzonych w konwencjach tradycyjnej, retro, vintage, eklektycznej, nowoczesnej itp. Warto Odważni mogą spróbować opcji biało-czerwonej czy biało-brunatnej. To na pewno będzie element dominujący w wystroju, ale jednocześnie szalenie atrakcyjny i dodający mu charakteru.

Rozety i patchworki – spokojniejsze wersje to zgeometryzowane oraz roślinne motywy większe czy drobniejsze utrzymane w bieli, czerni i szarości. Odważniejsi mogą pokusić się o wielokolorową posadzkę (wtedy warto wybrać z niej jeden czy dwa odcienie i powtórzyć w dodatkach dla pełnej harmonii). Można je też traktować jak dywan o określonych wymiarach i otoczyć płytkami gładkimi. Tego rodzaju posadzka jest przykuwa uwagę i wymaga podporządkowania reszty aranżacji, jest przy tym jednak niezwykle pięknym jej elementem.

Szara kuchnia – total look czy tylko szare dopełnienie?

Kuchnię szarą i z szarościami można zaaranżować na wiele sposobów. Jeśli kochasz szarość, a ona dobrze wygląda w twojej kuchni, możesz wybrać tzw. total look, czyli wystrój ze zdecydowaną przewagą tej barwy. Szare meble, ściany, posadzka, tekstylia, stalowe AGD itp. Czy będzie nudno lub monotonie? To zależy. Jeżeli zagrasz odcieniami, fakturami i wzorami oraz sposobami wykończenia (mat, półmat, połysk), a także dodasz trochę drewna albo nieliczne akcenty kolorowe albo metaliczne, możesz uzyskać spektakularny efekt. To rozwiązanie wymaga jednak nie tylko odwagi, ale kreatywnego podejścia do aranżacji oraz sporego wyczucia estetycznego. Bezpieczniejszy, a równie atrakcyjny, może okazać się wystrój z wykorzystaniem szarości w połączeniu  z bielą, czernią, drewnem lub „doprawione” kolorem, albo – ograniczenie szarości wyłącznie do roli dodatków.

  • Szara kuchnia z bielą – to klasyczne rozwiązanie. Można po prostu ustawić szarą zabudowę na tle białej ściany albo wybrać wariant odwrotny. W obu przypadkach sprawdzą się blaty z drewna i kamienia czy też z ich imitacji. Możesz wybrać szary ciąg roboczy i białe szafki wiszące itp. Albo dać białemu stołowi szare krzesła... Kombinacji jest bez liku i trudniej tu o popełnienie aranżacyjnego błędu, bo zestawienie szarości i bieli jest bowiem uniwersalne i może się samo obronić. Zastosowanie jaśniejszych szarości w połączeniu z bielą, sprawi, że kuchnia wyda się większa, a wystrój łagodniejszy, delikatniejszy. Zestawienie odcieni ciemnych i bieli jest dynamizuje aranżację, dodaje jej pazura. Jeśli kuchnia nie jest duża, a tobie marzą się antracyty i grafity – zarezerwuj je dla mniejszych powierzchni (np. część szafek, stół, półki itp.), a bieli nie żałuj, bo w ten sposób też osiągniesz znakomity efekt.
  • Szara kuchnia z czernią – to połączenie bardzo wyrafinowane. Sprawdzi się zwłaszcza w większych kuchniach z dużymi oknami oraz dobrze doświetlonymi światłem naturalnym i sztucznym. Przy czerni lepiej będą wyglądały jaśniejsze szarości. Popielate szafki, czarny kamienny blat i zlew czarny podwieszany albo... biały ceramiczny zlew retro? Doskonałe połączenie! Szara zabudowa plus czarne stylizowane AGD? Także strzał w dziesiątkę. Mosiądz, chrom, złoto, miedź wspaniale podkręcą aranżację w każdym stylu i dodadzą jej szyku. Zobacz, jak wyglądają kuchnie urządzone z przewagą czerni,
  • Szara kuchnia z kolorem – kolor powinien się pojawić w formie akcentów, w ograniczonej liczbie tak, by nie odebrał palmy pierwszeństwa szarości. W wersji bardziej zachowawczej może to być np. tylko kilka pastelowych naczyń lub tekstyliów czy klosz lampy, a w opcji dla odważnych, np. turkusowa jedna ściana plus takież gałki do kilku szuflad czy szaro-turkusowy dywanik itp. Warto też rozważyć wprowadzenie więcej niż jednego koloru, bo trzymanie się konsekwentne wybranej barwy stanie się zgubne dla aranżacji, która może wydać się monotonna i sztywna.

Trzeba pamiętać tylko, by np. rzeczy różowych i miętowych nie było po równo – niech zarysuje się wyraźna przewaga jednych, a drugie niech grają rolę kropki nad i. Dodatków w słodkich pastelach (świetnie prezentują się przy szarościach) może być więcej, te w kolorach intensywnych będą dominować, więc nie przesadź z ich liczbą. I jeszcze ważna uwaga: żółcienie oraz odcienie różu na pewnych odcieniach szarości wręcz „mżą”, co daje wrażenie niepokoju. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku drobnych wzorów. Jeśli więc chcesz dać np. szarą tapetę w żółte prążki czy zasłony w różowe kwiatki, to wybierz motywy spore albo zdecydowanie ciemniejsze albo jaśniejsze od szarego tła. 

Kuchnia szara i z szarościami – w jakim stylu się sprawdzi?

Elegancja i uniwersalność szarości sprawia, że można ją zastosować dosłownie w każdej konwencji. O jej charakterze będą decydowały  przede wszystkim materiały wykończeniowe, formy mebli i rodzaj wykończenia oraz dodatki i detale. Oto tylko kilka wskazówek zaledwie zarysowujących możliwości aranżacyjne.

  • Kuchnia skandynawska – szarość jest dla niej wprost stworzona, idealnie komponuje się z innymi naturalnymi barwami i bielą. Wystrój powinien być praktyczny, funkcjonalny. Szare fronty z uchwytami z metalu albo z drewnianymi gałkami mogą być gładkie, ramiakowe albo lamelkowe – raczej matowe albo półmatowe. Drewno w postaci blatu lub posadzki czy boazerii dodaje kuchni ciepła i sprawia, że staje się przyjazna. Aranżację mogą podkręcić detale vintage, np. wolno stojąca lodówka oraz toster i czajnik czarne, czerwone, miętowe. Kilka plakatów i rośliny też zrobią swoje.
  • Kuchnia minimalistyczna – w tej wersji mniej znaczy więcej, więc fronty powinny być gładkie, bezuchwytowe. Mogą być matowe, półmatowe i na wysoki połysk. Te ostatnie z racji powierzchni odbijającej światło, rozjaśnią wnętrze i je optycznie powiększą, nawet jeśli będą w ciemnych odcieniach szarości. Jeśli meble mają być jasne, ściany możesz np. pokryć betonem architektonicznym w ciemnej szarości. AGD lepiej ukryć w zabudowie albo postawić na wysokiej jakości sprzęty o ultranowoczesnej linii. Piękne szkło i ceramika będą świetnym uzupełnieniem wystroju.
  • Kuchnia industrialna i loftowa – także kocha szarość, która efektownie zgra się z cegłą, betonem, drewnem, żeliwem. Posadzka z szarego gresu, stalowe osłona ściany czy wyspa albo regał, a może szara zabudowa z blatem z blachy? Pofabryczne lampy to konieczność, a jakie dodatki? Mogą być w intensywnych kolorach (ale niewiele) dla dodania energii albo stonowane, np. czarno-białe plakaty lub fotografie itp.
  • Kuchnia fusion – jeśli lubisz różne konwencje i trudno ci się zdecydować, możesz wziąć z każdej to, co ci się podoba i połączyć w całość. Szarość złagodzi kontrasty, unowocześni całość i stanie się wspólnym mianownikiem. Nowoczesna ciemnoszara zabudowa i stół na toczonych nogach, które to meble  łączy blat z miodowego drewna? Świetny wybór! A podstawa stołu jaka: czarna, biała, czerwona, zielona? A krzesła? Może babcine, a może klasyki dizajnu? Rzecz gustu! Nad blatem niech wisi np. stara lampa ze szczotkowanej stali albo nowoczesny żyrandol... Połącz stare z nowym, okraś wyrazistymi detalami i będzie idealnie.
  • Kuchnia retro – tu muszą „zagrać” piękne szare fronty z frezowaniami, żeliwnymi, porcelanowymi albo mosiądzowanymi uchwytami retro. Blat drewniany, a na nim mnóstwo pojemniczków, jak z przed wieku porcelana oraz stylizowane małe AGD. Jeszcze płytki niczym sprzed wojny oraz wiktoriańskie zlew i bateria...
  • Kuchnia farmhouse oraz modern farmhouse – to powrót do korzeni, zauroczenie tradycyjnymi, przytulnymi wiejskimi wnętrzami, ale czerpanie ze współczesnego wzornictwa. Kuchnia farmhouse jest przytulna, bardziej sielska, więcej w niej detali romantycznych i retro, w wersji modern zaś wprowadza się więcej nowoczesnych rozwiązań. W obu przypadkach szarość odnajdzie się znakomicie. Szare, ramiakowe fronty o satynowym wykończeniu z bibliotecznymi uchwytami, drewniany lub kamienny blat z ceramicznym białym zlewozmywakiem wykończonym fartuchem i kołnierzem to dobry pomysł na podstawę wystroju. Może też nim być pomalowany na szaro tradycyjny kredens. Jeszcze wyspa z podwieszanym nad nią wieszakiem albo pięknymi lampami i będzie doskonale.
  • Kuchnia klasyczna – to rozwiązanie dla osób ceniących ponadczasową elegancję. Klasyczne formy, stonowana kolorystyka, przemyślane detale, perfekcyjne wykończenie oraz doskonała jakość materiałów wyposażenia składają się na wyjątkowość takiej kuchni. Wybierz eleganckie odcienie szarości – masz do wyboru od szlachetnych popielatych i perłowych po delikatnie dymne i aksamitne tony antracytowe. Sprawdzą się też owe wymieniane wyżej opisane tonacje taupe, greige i feldgrau. Ciąg roboczy czy wyspę w wybranej szarości nakryj granitowym albo marmurowym blatem (albo imitacją). W takiej kuchni np. biały albo popielaty marmur z szarym albo złotym użyłowieniem (czy płytki robione na wzór) będzie prezentował się doskonale. Piękne lampy, doskonałej jakości ceramika i tekstylia to konieczność. Garnki stalowe albo miedziane, a baterie –  koniecznie eleganckie – powinny lśnić złotem albo srebrem.

Zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię w stylu loftowym? Oto sprawdzone rady i 26 efektownych aranżacji! A może wolisz kuchnię w stylu skandynawskim albo bardziej klimatyczne i w duchu retro, jak kuchnię inspirowaną stylem prowansalskim?

Nasi Partnerzy polecają