Rodzaje płyt grzejnych
Płyty grzejne nazywane również płytami kuchennymi, to płaszczyzny na których stawia się garnki i patelnie. Płyty grzejne w zależności od sposobu zasilania dzielą się na: gazowe i elektryczne.
Gazowa płyta grzejna
Płyty gazowe – zarówno ich zakup, jak i eksploatacja nie są drogie, a ich największymi zaletami są możliwości gotowania w dowolnego rodzaju garnkach i szybkiego zwiększenia lub zmniejszenia płomienia. Płyty gazowe zwykle mają 4 palniki: duży, mały i dwa średnie (im mniejsza średnica palnika, tym mniejsza moc, mierzona w watach), ale można też znaleźć płyty z piątym palnikiem (nazywanym również palnikiem wok), który jest umieszczony na środku albo przy jednym z krótszych boków płyty i wówczas on ma największą moc dzięki potrójnej koronie, czyli specjalnie skonstruowanemu palnikowi o dużej mocy (nawet do 4 kW), w którym gaz płynie w trzech okręgach. W palnik tego rodzaju (albo w palniki z podwójną koroną) mogą też być wyposażone płyty grzejne gazowe czteropalnikowe. Każda płyta gazowa ma ruszt, na którym stawia się garnki. Może być stalowy albo żeliwny. Ten pierwszy jest lekki i można go myć w zmywarce, żeliwny jest ciężki, więc bardziej stabilny. Wygodniejszy w użyciu jest ruszt dzielony na dwie części (każda obejmuje dwa palniki) albo pojedynczy (każdy palnik ma oddzielny ruszt), bo są mniejsze i łatwej je załadować do zmywarki albo myć tylko ten, który się zabrudził. Powierzchnia płyty gazowej może być emaliowana (zwykle na biało, ale są też w kolorze miedzi, cynamonu, écru, kości słoniowej, zielone), ze stali inox albo szklana. Tę pierwszą najłatwiej utrzymać w czystości, nie widać na niej śladów po parującej wodzie, jak w przypadku płyty gazowej szklanej. Wszystkie płyty gazowe mają zabezpieczenie przeciwwypływowe, czyli czujnik, dzięki któremu dopływ gazu zostaje odcięty, jeżeli płomień zgaśnie. Liczne wyposażone są w zabezpieczenie, które chroni przed wypływem gazu, jeśli dziecko kręci pokrętłami. Pomocna i wygodna jest zapalarka w pokrętle, ale przed zakupem płyty gazowej warto się upewnić, że będzie można zapalić palnik za pomocą zapałek, gdy zabraknie prądu!
Elektryczna płyta grzejna
Jest to płyta z palnikami elektrycznymi, które mają postać płytek grzejnych. Są to przeważnie spiralne grzałki pokryte warstwą żeliwa. W zależności od mocy grzałki wyróżnia się krążki standardowe i szybko grzejne. Te ostatnie oznaczone są przeważnie czerwonym punktem na środku pola. Płytki grzejne zaopatrzone są niekiedy w termowyłącznik. Po uzyskaniu określonej temperatury zasilanie jest odłączane i włączane jest jedynie w celu jej utrzymania. Bywają też płytki wyposażone w czujnik reagujący na obecność naczynia. Jeśli na włączonej płytce nie postawimy naczynia – nie zacznie grzać. Moc płytek elektrycznych jest regulowana skokowo od 1 do 6. Krążki grzejne powinny być czyszczone i okresowo smarowane specjalnym środkiem konserwującym. Płyty tego rodzaju wychodzą już z użycia. Skutecznie zastępują je ceramiczne płyty grzejne.
Ceramiczne płyty grzejne
Ceramiczna płyta grzejna jest wygodnym, prostym w obsłudze i nowoczesnym urządzeniem, ale wymaga podłączenia do trójfazowej instalacji elektrycznej. Płyty ceramiczne mają funkcje podobne do płyt indukcyjnych, ważniejsze z nich to choćby timer pozwalający zaprogramować czas gotowania, blokada rodzicielska zapobiegająca zmianie ustawień i włączeniu płyty przez dzieci, booster, czyli zwiększenie mocy grzewczej wybranego pola. W przeciwieństwie do indukcyjnych w płycie ceramicznej pole grzewcze nie dostosowuje swojej wielkości do wielkości dna garnka, ale przynajmniej dwa pola mają możliwość ustawienia garnków różnej wielkości, na przykład mniejszego i dużego, średniego i brytfanny. Po wyłączeniu pole grzejne jeszcze przez długi czas jest bardzo gorące – dopóki istnieje ryzyko poparzenia, dioda przy gorącym polu świeci się na czerwono. To ciepło (tak zwane ciepło resztkowe) można wykorzystać do dokończenia gotowania potrawy albo podgrzania innej. Jeśli nauczymy się gotować z wykorzystaniem ciepła resztkowego, przygotowanie posiłków będzie bardziej ekonomiczne.
Uwaga! Płyty indukcyjne i ceramiczne nie tolerują brudu – po każdym użyciu należy je przetrzeć, a rozlane lub przypalone resztki usunąć skrobakiem.
Płyty indukcyjne
Wizualnie nie różni się od innych płyt ceramicznych. Różnica polega na sposobie grzania. Ciepło wytwarzane jest dzięki wykorzystaniu zjawiska indukcji elektromagnetycznej. W płytach indukcyjnych energia elektryczna jest odpowiednio przetwarzana, w wyniku czego ciepło jest wytwarzane bezpośrednio na dnie naczynia. Ich zaletą jest przede wszystkim oszczędność energii (w porównaniu ze standardowymi płytami ceramicznymi do 25%), skrócony czas gotowania (do 30%). Cena (około 40% wyższa od ceny standardowych płyt ceramicznych) odzwierciedla nowatorskie rozwiązania zastosowane w tych urządzeniach.
Uwaga na sterowanie płytą
Płyty grzewcze ceramiczne i indukcyjne mają panel sterowania na powierzchni – jest oznaczony symbolami i nie wystaje ponad płytę. Natomiast płyty gazowe (z wyjątkiem płyt typu gaz na szkle) mają kurki umieszczane na dłuższym lub jednym z krótszych boków. Ponieważ wystają znad powierzchni, zajmują miejsce (ma to szczególne znaczenie na płytach o standardowej 60-centymetrowej szerokości) i mogą ograniczać wielkość naczynia, jakie można ustawić na palniku w ich sąsiedztwie, a jeśli ustawimy silny płomień palnika, mogą się nagrzewać, utrudniając używanie.