Komfortowa kuchnia

2009-08-10 2:00

Dostępne dzisiaj urządzenia kuchenne służą nie tylko wygodzie – mogą stworzyć komfortowe warunki do przygotowywania potraw i uprzyjemniać przeznaczony na nie czas.

Komfortowa kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski

Lodówka multimedialna

Współczesne lodówki nie tylko chłodzą i mrożą. Większy komfort zapewniają te z systemem antybakteryjnym, elektroniczną regulacją temperatury. Nikogo dzisiaj nie dziwi wbudowana w ścianę chłodziarki kostkarka do lodu czy barek. Hitem jest lodówka wyposażona w telewizor montowany zarówno na stałe, jak i z możliwością łatwego wyjęcia i przeniesienia.

Pełen oddech

O komforcie w kuchni przesądza dziś również świeże powietrze i cicho pracujące urządzenia. Okap nowej generacji jest w stanie wymieniać powietrze 10 razy na godzinę, emitując przy tym hałas nie większy niż 55 dB. Coraz częściej to sprzęt inteligentny – może być wyposażony na przykład w czujnik natężenia oparów – silnik automatycznie zwiększa obroty, gdy gotujemy więcej potraw. Ale naprawdę komfortowy okap może więcej – zastąpi designerską lampę nad wyspą, może mieć także wbudowany telewizor z ekranem LCD.

Radość na zmywaku

Dzisiaj również zlewozmywak przejmuje wiele funkcji. Deska dopasowana do ociekacza lub komory zwiększa powierzchnię blatów roboczych, dodatkowe osączarki z odpływem umożliwiają jednoczesne płukanie i rozmrażanie owoców czy mięsa. Nowoczesny zlewozmywak ułatwi też odcedzanie, tarcie sera, ubijanie piany na parze lub schładzanie potraw na lodzie. Są modele z otworami w ociekaczu, którymi odpadki wpadają wprost do kosza albo jeszcze lepiej – sortownika śmieci.

Płyta z klasą

Gotowanie na płycie indukcyjnej jest szybkie, bezpieczne i oszczędne. Wytwarza ona ciepło bezpośrednio w naczyniu, precyzyjnie dozując energię cieplną. Pole elektromagnetyczne lub magnetyczne w ciągu paru sekund podgrzewa dno garnka. Płyta nie nagrzewa się, tak więc nie ma możliwości sparzenia sobie palców ani przypalenia potrawy, która w trakcie gotowania rozlała się na płytę. W momencie usunięcia garnka przestają grzać, wyłączając się samoczynnie.

Warto wiedzieć

Strażnicy czystości

  • Młynek do resztek skraca czas pracy – można od razu, podczas przygotowywania posiłku, wrzucać odpadki do młynka lub zrobić to zaraz po skończonym obiedzie. Zapobiega powstawaniu brzydkich zapachów, poprawia higienę w kuchni. Odpadki spływają rurami kanalizacyjnymi i ulegają naturalnym procesom biologicznym. Dzięki usunięciu resztek bez problemu możemy segregować śmieci. Młynek jest niezawodny w działaniu, energooszczędny i cichy. W zależności od modelu zużywa od 0,5 do 0,7 KW miesięcznie.
  • Jeśli chcemy, by praca w kuchni była komfortowa, warto wyposażyć szafkę w segregatory na śmieci. Pasują one do szafek o szer. 450, 550 lub 600 mm i gł. 475 lub 545 mm. Wysokość pojemników to 467 mm z przodu i 417 mm w głębi szafki.
    Są wyposażone w prowadnice z hamulcem przykręcane do dna szafki. Kosz wyciągamy razem z frontem lub przez naciśnięcie pedału.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.