Zasada działania baterii termostatycznej

2012-08-03 17:16

Baterie termostatyczne, jak sama nazwa wskazuje, są wyposażone w układ utrzymywania stałej temperatury wypływającej z nich wody. Czy zawsze jednak opłaca się kupić taką baterię?

Bateria termostatyczna
Autor: FERRO Bateria termostatyczna natryskowa (Ferro)

Czym baterie termostatyczne różnią się od zwykłych baterii?

Baterie termostatyczne w odróżnieniu od zwykłych baterii są wyposażone w układ utrzymywania stałej temperatury wypływającej z nich wody.

Jego działanie polega na mieszaniu strumieni wody zimnej i gorącej. W baterii znajduje się element odkształcający się pod wpływem zmian temperatury, powodujący tym samym – gdy woda robi się zbyt gorąca – zwiększenie przekroju otworu, którym dopływa woda zimna, i zmniejszenie przekroju tego, przez który dopływa woda ciepła (i na odwrót – kiedy woda staje się zbyt zimna).

Zmiany następują bardzo szybko – czas reakcji nie powinien przekroczyć czterech sekund, a w najlepszych bateriach termostatycznych nawet jednej, dzięki czemu wahania temperatury mogą być niemal niezauważalne

Kiedy zakup baterii termostatycznej ma sens?

Zakup baterii termostatycznej, czyli utrzymującej stałą temperaturę wypływającej wody, ma sens szczególnie w przypadku, gdy w instalacji występują wyraźne wahania ciśnienia wody, bo ich efektem są właśnie zmiany jej temperatury. Ręczna korekta zajmuje co najmniej kilkanaście sekund, a jeśli po chwili znów nastąpi zmiana ciśnienia, trzeba ją zaczynać od nowa.

Na pewno utrudnia to mycie, a do tego powoduje znaczne zwiększenie zużycia wody.

Kiedy bateria termostatyczna nie jest dobrym rozwiązaniem?

Bateria termostatyczna nie jest dobrym rozwiązaniem, gdy ciepłą wodę przygotowuje podgrzewacz przepływowy.

Działanie termostatu ograniczającego jej strumień często powoduje zmniejszenie jego natężenia poniżej minimalnej wartości, przy której działa podgrzewacz. Wtedy wyłącza się on i w rezultacie z baterii zaczyna płynąć lodowata woda.