Potrzebne będą:
- drewniany drążek lub ołówek
- rękawice ochronne
- podkładka drewniana lub kawałek płyty
- wiertarka i tarcza z rzepem
- krążek do polerowania z rzepem
- końcówki do szlifowania narzędzi.
Szkło tak jak drewno to najpopularniejszy materiał, z którego robi się przedmioty codziennego użytku. W każdym domu są szklane wazony, misy, kieliszki. Pełnią funkcję użytkową, ale mogą też być same w sobie ozdobą. Szklana misa przyda się nie tylko do sałatek – może służyć np. jako naczynie do przechowywania muszli i kamieni przywiezionych z wakacji lub jako donica na kwiatową kompozycję.
Jak odratować misę?
Co zrobić, gdy przy okazji prac czy domowych porządków odpryśnie jej kawałek? Musimy wtedy zeszlifować wyszczerbioną krawędź aż do zniknięcia ubytku. Oczywiście najpierw trzeba ocenić, jakie są rozmiary uszkodzenia i czy naprawa nam się opłaca. Jeśli jest drobne, warto taki przedmiot samodzielnie naprawić. Pokazujemy, jak to zrobić. A odratowaną misę przeznaczymy na kaktusową kompozycję.

Autor: Piotr Mastalerz
Do podłoża przyklejamy papier ścierny, aby się nie przesuwał. Krawędź misy moczymy i pocieramy o papier aż do zniknięcia ubytku

Autor: Piotr Mastalerz
Zeszlifowane równo krawędzie zaokrąglamy. Możemy to zrobić mechanicznie przy użyciu wiertarki z końcówką szlifującą. Jeśli nie mamy takich narzędzi, możemy zrobić to ręcznie – papierem ściernym nawiniętym na drążek albo ołówek

Autor: Piotr Mastalerz
Na koniec polerujemy krawędź za pomocą tarczy i krążka do polerowania

Autor: Mariusz Bykowski
Misę możemy wykorzystać na kamienno-roślinną kompozycję. Na dno wysypujemy cienką warstwę ziemi, na niej i wokół ścianek układamy większe kamienie. Kaktusy wyjmujemy z osłonek, tak by nie naruszyć bryły korzeniowej.

Autor: Mariusz Bykowski
Rośliny wkładamy do misy. Wolną przestrzeń uzupełniamy ziemią i keramzytem. Na wierzch dosypujemy drobne kamyki