Projektantki, które stworzyły historię polskiego designu

2023-03-08 11:23

Z okazji Dnia Kobiet wraz z Desa Home przypominamy stworzone przez kobiety wybitne projekty w polskim wzornictwie. Danuta Duszniak, Eryka Trzewik-Drost, Wiesława Gołajewska, Zbigniewa Śliwowska-Wawrzyniak, Elżbieta Piwek-Białoborska, Zofia Przybyszewska - poznaj ich sztandarowe projekty.

Historia polskiego designu. Projektantki, które stworzyły historię polskiego designu
Autor: MZKiD we Włocławku Fotografia Danuty Duszniak opublikowana w książce „Wzornictwo w przemyśle szklarskim i ceramicznym”, IWP, Warszawa, styczeń 1969 r. - dzięki uprzejmości Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Spis treści

  1. Kobiety - projektantki
  2. Danuta Duszniak
  3. Eryka Trzewik-Drost
  4. Wiesława Gołajewska
  5. Zbigniewa Śliwowska-Wawrzyniak
  6. Elżbieta Piwek-Białoborska
  7. Zofia Przybyszewska
Historia polskiego designu. Projektantki, które stworzyły historię polskiego designu
Autor: Desa Home Sztuka, design, rzemiosło w jednym miejscu, czyli showroom Desa Home w Warszawie. Teraz można tam podziwiać i kupić m.in. dzieła wybitnych polskich projektantek. W kolekcji znajdują się obiekty vintage z gwarancją autentyczności oraz współczesne od polskich projektantów. Więcej na Desahome.pl.

Kobiety - projektantki

Danuta Duszniak, Eryka Trzewik-Drost, Wiesława Gołajewska, Zbigniewa Śliwowska-Wawrzyniak, Elżbieta Piwek-Białoborska, Zofia Przybyszewska -  ich projekty znamy z domu babci, ze wspomnień i fotografii, a dziś znajdujemy je na muzealnych półkach i szukamy ich do udekorowania własnych mieszkań. Mimo że stworzone dekady temu, nie tracą na świeżości i nowoczesności. Za tymi projektami stoją kobiety! To one nadały kształt wzornictwu drugiej połowy XX wieku i utorowały drogę młodszym koleżankom. Poznaj je. 

Danuta Duszniak

Jako artystka i projektantka zasłynęła zastosowaniem charakterystycznego dla lat 50. XX w. stylu New Look. Jest autorką kilkudziesięciu wzorów ceramiki. Urodziła się w 1926 r. we Lwowie, w czasie wojny przeniosła się do Warszawy, gdzie mieszka do dziś. W zbiorach Desa Home znajdują się jej prace z lat 50. – figurka Tanagra, żółta Skarbonka Hipopotam i czarka o odcieniu głębokiej zieleni. 

Eryka Trzewik-Drost

Projektantka, która swoją twórczość związała ze szkłem i odnalazła w nim materiał do artystycznej ekspresji w użytkowej formie. Jest autorką m.in. szklanych wazoników, talerzyków igloo czy figurki „Pierwszy bal”, dostępnych w DesaHome. Urodziła się w 1931 r., w latach 50. XX w. studiowała na Wydziale Ceramiki i Szkła Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Jako absolwentka została projektantką w Zakładzie Porcelany „Bogucice” w Katowicach-Bogucicach. Następnie związała się z  Hutą Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej gdzie pracowała od roku 1965 aż do 1990. 

Wiesława Gołajewska

Projektantka żyła w latach 1928-2015. Była absolwentką Wydziału Ceramiki PWSSP we Wrocławiu. W 1953 r. obroniła dyplom i dołączyła do Zjednoczonego Przemysłu Ceramicznego jako starszy inspektor do spraw wzornictwa. Od lat 60. z paroletnią przerwą, aż do niemal lat 90. pracowała jako projektantka w Zakładach Porcelitu Stołowego „Pruszków”. Tam powstały jej słynne naczynia ceramiczne. W Desa Home dostępne są jej projekty z lat 60. – wazony oraz ikebana. Organiczne formy zostały pokryte stworzonym przez nią, autorskim szkliwem zbiegającym, opracowanym od strony technologicznej przy wsparciu męża projektantki, Zygmunta Gołajewskiego. 

Zbigniewa Śliwowska-Wawrzyniak

Jest autorką kultowego wazonu Calypso, o pękatym korpusie przeprutym łezkowatym ażurem, który stał się nieodłącznym elementem dekoracji wnętrz lat 60. XX w. W Desa Home dostępne są dwie wersje kolorystyczne porcelanowego naczynia oraz jej słynna figurka „Dziewczyna z koszem”, znana również jako “Grzybiarka”. Z. Śliwowska-Wawrzyniak zajmowała się głównie projektowaniem form galanteryjnych i małych kompletów naczyniowych. Urodziła się w 1931 r. w Rejowicach, zmarła w Wałbrzychu w 2003 r. W latach 50. studiowała na Wydziale Ceramiki we Wrocławskiej PWSSP, po studiach dołączyła jako projektantka do fabryki „Krzysztof” w Wałbrzychu. 

Elżbieta Piwek-Białoborska

Artystka, która swoją twórczość poświęciła ceramice, tworząc zarówno formy użytkowe jak i unikatowe. Projektowała też wzory przemysłowe dla Włocławskich Zakładów Ceramiki Stołowej. Urodziła się w 1922 r., ceramika zafascynowała już w latach szkolnych, kiedy zajęła się pracami w glinie szkliwionej, nawiązującymi do twórczości ludowej. Zajmowała się głównie opracowywaniem dekoracji naczyń ceramicznych. Jej projekty charakteryzują się niezwykłą wrażliwością kolorystyczną. Artystka stale też poszerzała swoją wiedzę technologiczną dotyczącą barwników i szkliw. W Desa Home dostępne są dwa wazony i zestaw trzech pater, które  odzwierciedlają jej niezwykły talent do eksperymentowania z wzorami, kształtami i kolorami. 

Zofia Przybyszewska

Artystka urodziła się w 1901 r. w Warszawie, tuż po wojnie rozpoczęła studia na Wydziale Malarstwa Wrocławskiej PWSSP i warszawskiej ASP. W latach 50. i 60. została projektantką w Zakładzie Ceramiki i Szkła Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Jest autorką wielu wzorów ceramiki użytkowej, m.in dostępnych w Desa Home wazonów “Kręgiel”. 

Pozostałe podkategorie