Projektantki, które stworzyły historię polskiego designu

2023-03-08 11:23
Historia polskiego designu. Projektantki, które stworzyły historię polskiego designu
Autor: MZKiD we Włocławku Fotografia Danuty Duszniak opublikowana w książce „Wzornictwo w przemyśle szklarskim i ceramicznym”, IWP, Warszawa, styczeń 1969 r. - dzięki uprzejmości Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Z okazji Dnia Kobiet wraz z Desa Home przypominamy stworzone przez kobiety wybitne projekty w polskim wzornictwie. Danuta Duszniak, Eryka Trzewik-Drost, Wiesława Gołajewska, Zbigniewa Śliwowska-Wawrzyniak, Elżbieta Piwek-Białoborska, Zofia Przybyszewska - poznaj ich sztandarowe projekty.

Spis treści

  1. Kobiety - projektantki
  2. Danuta Duszniak
  3. Eryka Trzewik-Drost
  4. Wiesława Gołajewska
  5. Zbigniewa Śliwowska-Wawrzyniak
  6. Elżbieta Piwek-Białoborska
  7. Zofia Przybyszewska
Historia polskiego designu. Projektantki, które stworzyły historię polskiego designu
Autor: Desa Home Sztuka, design, rzemiosło w jednym miejscu, czyli showroom Desa Home w Warszawie. Teraz można tam podziwiać i kupić m.in. dzieła wybitnych polskich projektantek. W kolekcji znajdują się obiekty vintage z gwarancją autentyczności oraz współczesne od polskich projektantów. Więcej na Desahome.pl.

Kobiety - projektantki

Danuta Duszniak, Eryka Trzewik-Drost, Wiesława Gołajewska, Zbigniewa Śliwowska-Wawrzyniak, Elżbieta Piwek-Białoborska, Zofia Przybyszewska -  ich projekty znamy z domu babci, ze wspomnień i fotografii, a dziś znajdujemy je na muzealnych półkach i szukamy ich do udekorowania własnych mieszkań. Mimo że stworzone dekady temu, nie tracą na świeżości i nowoczesności. Za tymi projektami stoją kobiety! To one nadały kształt wzornictwu drugiej połowy XX wieku i utorowały drogę młodszym koleżankom. Poznaj je. 

Danuta Duszniak

Jako artystka i projektantka zasłynęła zastosowaniem charakterystycznego dla lat 50. XX w. stylu New Look. Jest autorką kilkudziesięciu wzorów ceramiki. Urodziła się w 1926 r. we Lwowie, w czasie wojny przeniosła się do Warszawy, gdzie mieszka do dziś. W zbiorach Desa Home znajdują się jej prace z lat 50. – figurka Tanagra, żółta Skarbonka Hipopotam i czarka o odcieniu głębokiej zieleni. 

Eryka Trzewik-Drost

Projektantka, która swoją twórczość związała ze szkłem i odnalazła w nim materiał do artystycznej ekspresji w użytkowej formie. Jest autorką m.in. szklanych wazoników, talerzyków igloo czy figurki „Pierwszy bal”, dostępnych w DesaHome. Urodziła się w 1931 r., w latach 50. XX w. studiowała na Wydziale Ceramiki i Szkła Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Jako absolwentka została projektantką w Zakładzie Porcelany „Bogucice” w Katowicach-Bogucicach. Następnie związała się z  Hutą Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej gdzie pracowała od roku 1965 aż do 1990. 

Wiesława Gołajewska

Projektantka żyła w latach 1928-2015. Była absolwentką Wydziału Ceramiki PWSSP we Wrocławiu. W 1953 r. obroniła dyplom i dołączyła do Zjednoczonego Przemysłu Ceramicznego jako starszy inspektor do spraw wzornictwa. Od lat 60. z paroletnią przerwą, aż do niemal lat 90. pracowała jako projektantka w Zakładach Porcelitu Stołowego „Pruszków”. Tam powstały jej słynne naczynia ceramiczne. W Desa Home dostępne są jej projekty z lat 60. – wazony oraz ikebana. Organiczne formy zostały pokryte stworzonym przez nią, autorskim szkliwem zbiegającym, opracowanym od strony technologicznej przy wsparciu męża projektantki, Zygmunta Gołajewskiego. 

Zbigniewa Śliwowska-Wawrzyniak

Jest autorką kultowego wazonu Calypso, o pękatym korpusie przeprutym łezkowatym ażurem, który stał się nieodłącznym elementem dekoracji wnętrz lat 60. XX w. W Desa Home dostępne są dwie wersje kolorystyczne porcelanowego naczynia oraz jej słynna figurka „Dziewczyna z koszem”, znana również jako “Grzybiarka”. Z. Śliwowska-Wawrzyniak zajmowała się głównie projektowaniem form galanteryjnych i małych kompletów naczyniowych. Urodziła się w 1931 r. w Rejowicach, zmarła w Wałbrzychu w 2003 r. W latach 50. studiowała na Wydziale Ceramiki we Wrocławskiej PWSSP, po studiach dołączyła jako projektantka do fabryki „Krzysztof” w Wałbrzychu. 

Elżbieta Piwek-Białoborska

Artystka, która swoją twórczość poświęciła ceramice, tworząc zarówno formy użytkowe jak i unikatowe. Projektowała też wzory przemysłowe dla Włocławskich Zakładów Ceramiki Stołowej. Urodziła się w 1922 r., ceramika zafascynowała już w latach szkolnych, kiedy zajęła się pracami w glinie szkliwionej, nawiązującymi do twórczości ludowej. Zajmowała się głównie opracowywaniem dekoracji naczyń ceramicznych. Jej projekty charakteryzują się niezwykłą wrażliwością kolorystyczną. Artystka stale też poszerzała swoją wiedzę technologiczną dotyczącą barwników i szkliw. W Desa Home dostępne są dwa wazony i zestaw trzech pater, które  odzwierciedlają jej niezwykły talent do eksperymentowania z wzorami, kształtami i kolorami. 

Zofia Przybyszewska

Artystka urodziła się w 1901 r. w Warszawie, tuż po wojnie rozpoczęła studia na Wydziale Malarstwa Wrocławskiej PWSSP i warszawskiej ASP. W latach 50. i 60. została projektantką w Zakładzie Ceramiki i Szkła Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Jest autorką wielu wzorów ceramiki użytkowej, m.in dostępnych w Desa Home wazonów “Kręgiel”. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie