Pomysłowa dekoracja okien: zobacz, jak ciekawie możesz zaaranżować okna w swoim domu
Sztuka ubierania okna to tworzenie iluzji, pobudzanie wyobraźni. Odsłonięte przyciąga wzrok, zasłonięte - zapowiada niewidoczną przestrzeń.
Wybór wzoru, koloru, cieżaru tkaniny jest zapisany we wnętrzu. Wystarczy go odczytać. Na pozornie błahych elementach w oknie ciąży duża odpowiedzialność. Decydują o nastroju domu, regulują dostęp do światła, stanowią dopełnienie architektury. Zdarza się, że klienci chcieliby poznać propozycję wystroju okien, zanim jeszcze ustali się sprawy tak generalne jak rozwiązania przestrzenne. Warto uzbroić się w cierpliwość. Pozwolić wnętrzu stopniowo wypełniać się formami i kolorami. Z drugiej strony okna jako elementy dopełniające wnętrze bywają traktowane po macoszemu. Energia, z jaką przystępujemy do tworzenia, stopniowo wygasa, budżet trzeszczy w szwach. Wszystko jest kwestią czasu - stopniowo nadrabiamy braki tradycji, takiej, jaka jest na przykład w Anglii, gdzie to, co w oknach, jest czytelnym znakiem statusu mieszkańców. Z roku na rok coraz większa wagę przywiązujemy do tkanin. A jest z czego wybierać: sezonowe mody, długotrwałe tendencje i ponadczasowe klasyczne rozwiązania...
Jak to działa
Jeśli widok za oknem jest atutem mieszkania, wystarczy nadać mu odpowiednią oprawę. Zasłony po bokach wystarczą. Wrażenie intymności uzyskamy przesłaniając okno lekkimi transparentnymi materiałami. Możemy mnożyć warstwy, tworzyć efekty przestrzenne. Ograniczenie oświetlenia wymaga bardziej radykalnych kroków - nie obejdzie się bez cięższych materii, które powinny dobrze wyglądać zarówno po odsłonięciu, jak i zasłonięciu. W kuchni natomiast najlepiej sprawdzają się rozwiązania bardziej zwarte, w których ruch tkaniny jest ograniczony.
Wyraźna jest tendencja, by tkanina była uporządkowana. Taśmy służące marszczeniu zastępowane są precyzyjnymi, ręcznie układanymi fałdkami. Zastąpienie zasłony roletą niewątpliwie wprowadza porządek do wnętrza, ale płaski ekran, który tworzy się po jej rozwinięciu, może dawać biurowy efekt. Coraz popularniejsza staje się roleta rzymska. Podciągana do góry składa się w regularne fałdy wyznaczone poziomymi taśmami. Bardzo efektowne są tak zwane rolety austriackie - zbierane w obfitą fałdę - wymagają jednak dużego "odejścia". Dekoracyjnym, ale statycznym rozwiązaniem jest zwijanie tkaniny w rolkę i przewiązywanie jej taśmą.
Przesłonięte okno to nie tylko materiał, to również konstrukcja. W zależności od rodzaju wnętrza możemy wybrać stalowe linki, nowoczesne pręty lub ozdobne kute elementy. Nowinką techniczną jest karnisz z rowkiem, w którym umieszczone są zaczepy. Pozwala on przesuwać zasłonę na dowolnej długości; nie ogranicza jej mocowanie go do ściany.