Premia termomodernizacyjna, czyli jak dostać pieniądze na ocieplenie domu

2011-10-13 23:49

Premia termomodernizacyjna to umorzenie części kredytu wziętego na ocieplenie domu lub wymianę systemu ogrzewania. Co robić, aby ją otrzymać? Przede wszystkim trzeba zaciągnąć kredyt na termomodernizację w jednym z banków, które zawarły umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Ocieplenie domu
Autor: Zbigniew Zaporowski Jeśli po zimie stwierdzimy, że budynek zużywa zbyt wiele energii cieplnej, od wiosny powinniśmy rozpocząć termomodernizację

Ile można zyskać dzięki premii termomodernizacyjnej?

Premia termomodernizacyjna obejmuje umorzenie 20% wykorzystanego kredytu, nie więcej jednak niż 16% kosztów poniesionych na realizację inwestycji i nie więcej niż dwukrotność przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii ustalonych na podstawie audytu energetycznego. Co ważne – kredytobiorca nie płaci podatku dochodowego od uzyskanej premii. Potrąca się z niej jedynie 0,6% dla BGK.

Zasady ubiegania się o kredyt z premią termomodernizacyjną są uregulowane w ustawie z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (DzU nr 223, poz. 1459, z późn. zm.). Kredyty są jednak udzielane na warunkach komercyjnych: oprocentowanie, udział kredytu w całości kosztów czy okres spłaty pozostawia się do negocjacji pomiędzy inwestorem i bankiem.

Kredyt na ocieplenie domu i wymianę instalacji grzewczej

Kredytowane przedsięwzięcie musi prowadzić do:

  • zmniejszenia zużycia energii na ogrzewanie budynku i podgrzewanie wody użytkowej o 25% rocznie, gdy dokonuje się kompleksowej termomodernizacji, albo o 10% rocznie, gdy modernizuje się tylko system grzewczy. Jeśli ten został już w przeszłości ulepszony (ale po 1984 r.), nowe przedsięwzięcie musi przynieść co najmniej 15% zmniejszenia zużycia energii;
  • albo całkowitej lub częściowej zamiany źródeł energii na odnawialne.

Audyt energetyczny - niezbędny jeśli chcesz uzyskać premię na ocieplenie domu

Warunkiem ubiegania się o premię termomodernizacyjną jest okazanie audytu energetycznego. Inwestor musi również zamówić projekt budowlany termomodernizacji zgodny z zaleceniami audytu – nawet gdy planowane prace nie wymagają pozwolenia na budowę. Do wypłaty premii wymaga się bowiem oświadczeń projektanta o wykonaniu projektu zgodnie z audytem i przeprowadzeniu termomodernizacji zgodnie z projektem.

Warto wiedzieć

Bez premii i audytu. Pieniądze na ekoremont

Osoby, które nie mogą czy nie chcą spełnić warunków ustawy o wspieraniu termomodernizacji, mogą skorzystać z innych źródeł finansowania tańszych od zwy­kłego kredytu gotówkowego.

W siedzibie lokalnego Woje­wódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wod­nej (lub w najbliższym oddziale Banku Ochrony Środowiska) można się dowiedzieć, czy w za­kresie swojej działalności ma on dofinansowanie kredytów pro­ekologicznych dla właścicieli domów jednorodzinnych. W każ­dym województwie może być inaczej, różnice mogą dotyczyć zarówno przedmiotu kredytowa­nia, jak i warunków dofinanso­wania. Kredyty te są korzystnie oprocentowane (na ogół 3-4%) i mogą być przeznaczone na przykład na zakup i instalację kolektorów słonecznych lub na kompleksowe czy nawet cząstkowe inwestycje termomo­dernizacyjne budynku (przyzna­nie takiego kredytu nie musi być uzależnione od uzyskania okre­ślonego efektu energetycznego).

Inna możliwość to kredyt o obni­żonym oprocentowaniu na zakup lub montaż wyrobów służących ochronie środowiska (systemy ociepleń, okna termoizolacyjne, kotły gazowe i olejowe o wyso­kiej sprawności, pompy ciepła, kolektory słoneczne, zawory ter­mostatyczne, rekuperatory itp.). Udziela ich również BOŚ, a urzą­dzenia trzeba nabyć (zamówić montaż) w firmie, która zawarła stosowne porozumienie z tym bankiem. Jakie to firmy i jakie produkty, trzeba się dowiedzieć w lokalnym oddziale banku albo sprawdzić na jego stronie inter­netowej. Kredyt może pokryć do 100% kosztu zakupu i mon­tażu, a okres kredytowania może wynieść do ośmiu lat.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie