Odkurzanie na co dzień i po remoncie. Odkurzacze dla domu, auta i warsztatu

2017-06-01 2:00
Odkurzacz do wielu zastosowań
Autor: Karcher Gdy dotychczasowy odkurzacz nie daje rady z gruzem, pyłem, włosami i paprochami wbitymi w dywan albo wciąż się zapycha, daj mu czerwoną kartkę i wymień na model o dużej sile ssania, pojemnym zbiorniku oraz wielu akcesoriach ułatwiających sprzątanie.

Szukasz niezawodnego odkurzacza, który poradzi sobie z każdym brudem? Planujesz odkurzanie po remoncie, czyszczenie samochodu, sprzątanie warsztatu? Wybierz taki model, żeby pod względem siły ssącej, trwałości, liczby akcesoriów oraz dużego zakresu prac, nie miał sobie równych.

Wybierając sprzęt do domu nie decyduj się na pierwszy z brzegu. Weź pod uwagę, jak wiele prac może cię czekać w przyszłości. Odkurzacz przyda się do sprzątania po remontach, do porządkowania warsztatu, do współpracy z elektronarzędziami i wsysania mokrych zanieczyszczeń. Kupując standardowy odkurzacz do dywanów i podłóg możesz nim pracować zazwyczaj wewnątrz domu. Jeżeli jednak Twoje potrzeby są większe i zakres prac znacznie wybiega ponad porządki w domu to lepiej zdecydować się na odkurzacz uniwersalny i mieć w pogotowiu urządzenie, które nie boi się wielozadaniowej roboty i ekstremalnych warunków.

Jak wybrać dobry odkurzacz

Gdy przymierzasz się do zakupu odkurzacza, przeglądając oferty zwracaj baczną uwagę na następujące parametry i cechy:

  • Moc – dobre, uniwersalne odkurzacze mają moc w przedziale 1100-1380 W. Im jest ona wyższa tym lepiej.
  • Siła ssania – podciśnienie wytwarzane przez odkurzacz powinno mieć około 20000 Pa (200 mbar), a przepływ powietrza 2800-4020 l/min. Liczy się też możliwość samodzielnego, płynnego regulowania siły ssącej, aby móc dostosować ją do aktualnych potrzeb.
  • Pojemność zbiornika – im zbiornik większy, tym rzadziej trzeba go opróżniać. Polecamy odkurzacze z pojemnikami powyżej 8 l.
  • Długość kabla zasilającego – powinna być spora, żeby móc swobodnie oddalać się od gniazdka. Optimum to 3 m, ale najlepsze odkurzacze mają kable długości aż 4 m.
  • Długość węża ssącego – powinna mieć 1,5-2 m długości.
  • Liczba akcesoriów – im więcej szczotek i końcówek ssących tym więcej prac zdołasz wykonać. Oczywiście akcesoria można dokupować sukcesywnie, ale warto już na początek mieć dość bogaty ich zestaw.
Odkurzanie w domu i w warsztacie
Autor: Karcher Prace w domowym warsztacie wiążą się z dużą ilością zanieczyszczeń, które trzeba posprzątać. Na szczęście są odkurzacze specjalnie zaprojektowane z myślą o majsterkowiczach. Usuwają wszelkie pozostałości po cięciu, wierceniu, piłowaniu czy szlifowaniu

Przydatne opcje

Im lepszy odkurzacz, tym ma więcej przydatnych funkcji, których próżno szukać w modelach przeznaczonych do porządków domowych. Pomysłowym rozwiązaniem jest funkcja wydmuchu. Strumień powietrza jest wtedy wydmuchiwany przez rurę ssącą. Dzięki niemu odkurzacz zamienia się w dmuchawę do liści i pozwala zrobić porządek w ogrodzie. Mocny podmuch odblokuje też rurę, w której utkwił jakiś śmieć. Odkurzacz, którego planujesz używać w warsztacie powinien mieć gniazdo do podłączenia elektronarzędzi. Wtedy pył wytwarzany przez nie podczas cięcia lub szlifowania będzie od razu odsysany. W mądrze skonstruowanych odkurzaczach przydatne są systemy oczyszczania filtra. Po trzykrotnym naciśnięciu przycisku na obudowie strumień zwrotnego powietrza przedmuchuje filtr przywracając maszynie pełną siłę ssania.

Funkcja wydmuchu
Autor: Karcher Dzięki przydatnej funkcji wydmuchu z łatwością usuniesz do kosza wszystkie wióry czy skrawki jakie zalegają na twoim stole warsztatowym
Odkurzanie domu po remoncie
Autor: Karcher Do sprzątania po remoncie przyda się odkurzacz o dużej sile ssącej, mocnej i trwałej konstrukcji oraz rurze średnicy 35 mm a nawet 45 mm.

Odkurzacz odsysający wodę, sadzę i pył

Przewaga odkurzaczy uniwersalnych i warsztatowych nad tańszymi modelami często polega też na tym, że zdolne są one zasysać nawet najdrobniejszy, lekki pył. Tańsze odkurzacze mogą się zniszczyć, gdy zechcesz nimi odkurzyć kominek lub wciągnąć pył pozostały po szlifowaniu gładzi gipsowej. Coraz więcej odkurzaczy ma możliwość zasysania mokrych zanieczyszczeń a nawet wody.

Odkurzacz samochodowy
Autor: Karcher Dobry odkurzacz samochodowy to maszyna bardzo mobilna. Ma w zestawie wiele dysz i ssawek pozwalających sprawnie wyczyścić bagażnik, deskę rozdzielczą, dywaniki, fotele czy przestrzenie między fotelami

WIDEO: Odkurzacz i zamiatarka Kärcher - łatwe i skuteczne sprzątanie

Odkurzacz i zamiatarka Kärcher - łatwe i skuteczne sprzątanie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE