Zalane mieszkanie. Od czego zacząć remont domu po zalaniu?
Remont domu po zalaniu do łatwych zadań nie należy. Często na skutek awarii instalacji wodnej na sufitach pomieszczeń powstają zacieki. Czy konieczne jest skuwanie tynku z sufitu, a może wystarczy jedynie usunięcie starej odspojonej farby? Zobacz, od czego najlepiej zacząć remont zalanego mieszkania.
1. Usuwanie złuszczonych warstw farby i gładzi z zalanego sufitu i ścian
Najpierw za pomocą szpachelki (ewentualnie młotka) należy usunąć z zalanego sufitu i ścian złuszczone i odspojone warstwy farb i gładzi. Tak oczyszczone podłoże musi wyschnąć.
Aby przyspieszyć ten proces, można użyć dmuchawy lub na przykład suszarki do włosów, zachowując jednocześnie cyrkulację powietrza w pomieszczeniu (otwarte drzwi i okna).
2. Pokrycie ścian i sufitu preparatem gruntującym
Po wyschnięciu odkryte miejsce na ścianach i suficie trzeba pokryć preparatem gruntującym. Emulsję nanosi się pędzlem, tak by utworzyła cienką i równomierną warstwę. Dobór preparatu gruntującego oraz pozostałych materiałów zależy od jakości tynku. Jeśli potrzebne jest tylko zmniejszenie jego chłonności, wystarczy emulsja gruntująca, która wzmocni nasiąkliwe, nadmiernie chłonne i osłabione podłoże. Na suficie warto jednak zastosować podkładową masę tynkarską zawierającą żywice akrylowe i mączkę kwarcową, aby zwiększyć przyczepność kolejnych warstw.
3. Pokrycie ścian i sufitu masą szpachlową
Naprawiane miejsce pokrywa się białą cementową masą szpachlową, nakładając ją równomiernie na podłoże stalową pacą i wygładzając. Szpachlowaną powierzchnię można wykończyć przez lekkie zacieranie pacą filcówką lub przetarcie po wyschnięciu papierem ściernym. Podczas wysychania zaprawy należy unikać przeciągów oraz zapewnić właściwą wentylację i wietrzenie pomieszczenia.
4. Malowanie ścian i sufitu
Do malowania ścian i sufitu można przystąpić dopiero po zupełnym wyschnięciu warstwy naprawczej. W przeciwnym wypadku farba może się odspoić i na powierzchni ścian i sufitu pojawią się pęcherze.
Aby uzyskać jednolite krycie farbą na całej powierzchni ścian i sufitu, trzeba zapewnić jednakowe podłoże zarówno na naprawianej części, jak i na niezalanej. Warto więc przeszpachlować całą powierzchnię.
Ważne, aby w miarę możliwości oczyścić ściany i sufit z luźnych, niezwiązanych z podłożem warstw farby na niezalanej części i doskrobać się do tynku. Można to zrobić mechanicznie, używając metalowej szpachli, lub zastosować preparat do usuwania starych powłok malarskich.