Wilgoć w piwnicy - skąd się bierze i jak ją usunąć?
Wilgoć w piwnicy to udręka wielu mieszkańców domów i bloków. Wilgoć pojawia się nawet w tych piwnicach, w których znajduje się izolacja przeciwwilgociowa. Zanim przystąpisz do usuwania wilgoci, musisz ustalić przyczyny jej pojawienia się. A potem zastosować skuteczną izolację.
Budowa domu to bardzo złożony proces. Podczas projektowania i budowy nie można zapomnieć o odpowiedniej izolacji od wilgoci. Ściany i podłoga piwnicy powinny mieć izolację przeciwwilgociową. W razie potrzeby, jeśli piwnica może być – choćby tylko podczas burzy – zalewana wodą, dom należy otoczyć drenażem. Odprowadza on nadmiar wody z gruntu i zmniejsza ciśnienie wody napierającej na ściany fundamentowe. Odprowadza również spływającą z dachu wodę deszczową, a wiosną – wodę z topniejącego śniegu. Osuszając wilgotny teren wokół domu, drenaż zapobiega zawilgoceniu ścian przez wodę gruntową. Czasami jednak nawet w dobrze zaizolowanych piwnicach pojawia się wilgoć.
Objawy wilgoci w piwnicy
Wilgoć objawia się na różne sposoby: niekiedy na ścianach i podłodze wilgotnej piwnicy widać krople wody (jest to tak zwane roszenie). Czasami są to kałuże wody na podłodze oraz zacieki, których przyczyną jest woda wypływająca ze szczelin i pęknięć ścian. Woda może również wypływać na połączeniach ścian oraz w styku ścian z podłogą. Zdarza się też, że choć wody nie widać, w piwnicy jest wilgotno. Świadczyć może o tym nie tylko przykry zapach, ale również:
- łuszczenie się farby ze ścian lub odklejanie się tapet,
- pleśń lub grzyby na ścianach,
- ślady soli na ścianach i podłodze,
- odpadanie płytek lub odklejanie się wykładzin podłogowych, podnoszenie się posadzek drewnianych – bo pod wpływem wilgoci deszczułki drewniane pęcznieją i odklejają się.
Przyczyny zawilgocenia
Jeżeli zauważymy podobne zjawiska w swojej piwnicy, koniecznie poszukajmy przyczyn zawilgocenia. Mogą to być:
- wady drenażu (niewłaściwe wykonanie, uszkodzenie lub niedrożność),
- niewłaściwe odprowadzenie wody deszczowej (uszkodzona rynna lub rura spustowa),
- podniesienie się poziomu wody gruntowej,
- niewłaściwa izolacja przeciwwilgociowa,
- inne, na przykład: zła wentylacja, niedokładnie zamontowane okna czy parapety.
Tylko znając źródła wilgoci, można wykonać skuteczne osuszanie piwnicy lub zmniejszyć jej zawilgocenie. Jeśli ich nie znajdziemy i zajmiemy się tylko skutkami, wilgoć będzie ciągle powracać.