Poradnik: kiedy musisz wykonać osuszanie ścian i jak pozbyć się wilgoci ze ścian
Zniszczona lub źle ułożona izolacja przeciwwilgociowa albo przeciwwodna może sprawić, że mury domu niczym gąbka zaczną chłonąć wilgoć z różnych źródeł. Jeżeli już tak się stanie, trzeba profesjonalnie walczyć z wilgocią. Radzimy, jak sprawdzić poziom wilgoci w ścianach oraz jak wykonać osuszanie ścian.
Czekanie na to, aż ściany same wyschną, może być nie tylko długie – samoczynna neutralizacja wilgoci trwa nawet dwa lata – ale także nieprzyjemne i niebezpieczne. Alergie, choroby reumatyczne czy układu oddechowego to tylko niektóre skutki przebywania w zawilgoconych murach. Oprócz tego, że wilgoć niekorzystnie wypływa na zdrowie ludzi, obniża wytrzymałość ścian i sprawia, że zmniejsza się trwałość okładzin z płyt g-k i tynków. Zawilgocony dom trudniej jest też ogrzać, bo przez mokre mury ucieka więcej ciepła.
Jak zbadać zawigocenie ścian: metoda karbidowa
Aby poznać zawilgocenie ścian, należy zwrócić się do wyspecjalizowanej firmy o ekspertyzę. Zwykle wilgotność określana jest metodą CM zwaną karbidową. Prace nie są skomplikowane. Z murów pobiera się do analizy próbki – co najmniej sześć, ale fachowcy zalecają dziesięć. Nawierty wykonywane są wewnątrz domu na wysokości 50 cm nad posadzką lub na zewnątrz – 50 cm nad poziomem gruntu. Koszt badania jednej próbki to w zależności od firmy 50-150 zł.
Sprawdź też:
Gdy wilgotność murów nie przekracza 3%, oznacza to, że są suche. Jeżeli osiąga 5%, nie trzeba ich osuszać ścian, ale poziom zawilgocenia należy skontrolować za pół roku. Przy wilgotności 8-10% powinniśmy koniecznie osuszyć mury, ponieważ już przy 12% uznawane są za mokre.
By osuszanie ścian miało sens
Przed przystąpieniem do osuszania ścian trzeba sprawdzić izolację poziomą chroniącą dom przed wilgocią podciąganą kapilarnie. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest bagatelizowanie jej stanu. Jeśli jest on zły, walkę z wilgocią należy zacząć od jej odtworzenia. I sposób to zastosowanie tradycyjnych metod mechanicznych. Może to być wprowadzanie w mur profilowanych blach falistych chromowo-niklowych lub podcinanie murów odcinkami i założenie w szczelinie izolacji przeciwwilgociowej z dwóch warstw papy bitumicznej zbrojonej włóknem szklanym. Jeżeli dom jest podpiwniczony, oprócz izolacji poziomej należy zrobić pionową, która zabezpieczy mur poniżej poziomu gruntu, na przykład wciskając blachy chromowo-niklowe między mur a grunt.
Dopiero po mechanicznym odtworzeniu izolacji można suszyć ściany, na przykład przy użyciu osuszaczy.
Sprawdź też:
II sposób na osuszanie ścian to jednoczesne suszenie i wykonanie blokady przeciwwilgociowej nowoczesną metodą iniekcji. Polega ona na wywierceniu w murze otworów i wprowadzeniu do nich grawitacyjnie lub ciśnieniowo płynu iniekcyjnego albo ekspansywnych mieszanek żywicznych. Taka impregnacja zastąpi izolację poziomą i pionową oraz osuszy mur.
Budynki można osuszyć stosując:
- osuszacze sorpcyjne lub kondensacyjne,
- suszenie ścian konwekcyjne za pomocą nagrzewnicy elektrycznej lub wentylatorów nadmuchujących ciepłe powietrze,
- iniekcję uszczelniającą (iniekcja parafinowa) lub hydrofobizującą (termoiniekcję, iniekcję mikrofalową i niskociśnieniową).