Jak zapobiegać zagrzybieniu w domu po powodzi? Dowiedz się, jak zabezpieczyć ściany przed grzybem

2024-09-19 12:16

Powódź zostawia w domu wilgoć na długie tygodnie, a nawet miesiące. W domach, w których przez dłuższy czas stała woda, nawet po ich umyciu i odkażeniu mogą rozwijać się pleśnie i grzyby domowe. Sprawdź, jak zabezpieczyć ściany przed grzybem.

Dom po powodzi
Autor: GettyImages Dom po powodzi

Spis treści

  1. Jak zabezpieczyć ściany przed grzybem? Usuń wilgoć po powodzi
  2. Odgrzybianie murów w domu po powodzi

Jak zabezpieczyć ściany przed grzybem? Usuń wilgoć po powodzi

Problem nie zniknie, dopóki wszystkie materiały nie będą na tyle suche, by przestały podtrzymywać rozwój grzybów. Wilgoć i pozostałości po osadach powodziowych stwarzają szczególnie korzystne warunki do ich rozwoju. Osady można zmyć stosunkowo szybko, wilgoci usunąć tak szybko się nie da. Dom zalany przez powódź wysycha bardzo długo, dlatego walka z pojawiającą się pleśnią jest trudna. Nie wolno jednak jej zlekceważyć, bo dopuszczenie do rozwoju pleśni i grzybów spowoduje, że ich zarodniki i toksyny obecne będą w domu już po jego wyschnięciu. Unosząc się we wnętrzu domu, mogą powodować poważne i trudne do wyleczenia choroby – przede wszystkim alergie i zatrucia.

Wilgoć może być też przyczyną uszkodzeń struktury materiałów budowlanych, w tym zwłaszcza drewna i gipsu, niweczy też wartość izolacji cieplnych, które nasiąknięte wodą przestają chronić dom przed ucieczką ciepła.

Odgrzybianie murów w domu po powodzi

Trzeba skuć zagrzybione tynki około 1 m poza miejsce porażone grzybem i osuszyć podłoże, następnie zdrapać grzyby i naloty pleśni (zeskrobanych nalotów nie wolno zakopywać ani palić). Należy zastosować preparaty według opisu na opakowaniach i pracować w rękawicach, nie wolno używać narzędzi ocynkowanych oraz aluminiowych, bo w kontakcie ze środkami grzybobójczymi wydzielają one szkodliwe substancje.

Pamiętajmy, że zdrowie jest ważniejsze niż dobra materialne, wyrzućmy więc wszystko, co może stwarzać zagrożenie – być źródłem zakażenia domu pleśnią lub grzybem. To, co nasiąkło wodą z powodzi i nie da się umyć, odkazić (zdezynfekować), trzeba wyrzucić. To jest konieczność, a nie możliwość.

Dom dotknięty powodzią: Jak zadbać o bezpieczeństwo?
Listen to "Dom dotknięty powodzią. Jak zadbać o bezpieczeństwo. Piotr Laskowski, redaktor naczelny Muratora" on Spreaker.
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają